IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - UBUNTU  Linux
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

UBUNTU Linux

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 16:00
Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Во моментот го симнувам слободниот оперативен систем ebuntu што ќе кажете за овој ОП добар ли е дали некој од вас го користи и како се снаваѓате. Знам дека е отпорен на вируси и знам само малку да се снаваѓам на него бидејќи има во училиштето ист таков, дали ќе треба после преинсталацијата да се инсталираат драјверите или ebuntu подржува графика од самиот софтвер?
Поздрав!среќа


Го споив твоето мислење и тема со оваа. Зошто е за истото нешто.

И да ти кажам дека се супер е линуксот, но не е отпорен на воруси, само ги има помалку за него и се многу по лоши. Значи ако ти влези вирус во линукс кој е опен сорс можи да ти го избриши слободно цел опративен систем и се на него.    


А сега ми се симна само еден фајл ЕДУБУНТУ.ИСО и го изрежав на компакт диск и сега како да го преинсталирам, преку рестарт ме се појавува ни старт виндоус нормали ни ништо...изненадувањеголема%20насмевка


Па кога ќе го рестартираш компјутерот притисни f8  мислам беше за да селектираш да бутова од цд прво наместо од хард диск.


Fala ti najvekje na svetot.среќа
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 18:29
Za site sho sakat da nauchat poveke za ubuntu:

Ubuntu Kniga
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:07
I za site sho se plashat ili ne smejat da instalirat Ubuntu na PC od rabotata: http://portableubuntu.demonccc.com.ar/project
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 19:34
Море што ја тупиш толку гледаш дека никој не ти сака linux освен за сервери Windows 7 излезе бе алоо незнаеш што пропушташ
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 02:43
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Море што ја тупиш толку гледаш дека никој не ти сака linux освен за сервери Windows 7 излезе бе алоо незнаеш што пропушташ


Абе си има луѓе шо си го поштоват линуксот , кај мене на факултет пример мене ме гледат несалат оти демек јас на вин работам не било хакерски срамота било. бла%20бла


Изменето од Flix - 12.Ноември.2009 во 02:43
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:00
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Море што ја тупиш толку гледаш дека никој не ти сака linux освен за сервери Windows 7 излезе бе алоо незнаеш што пропушташ


Chill out dude.

Ако толку ти е супер Window, терај си... Или мора да си потапшаш по рамо за да се осеќаш по сигурен.

Слободен свет, и секој нека прае како сака. Терај си твојто, јас мојто филм. А другите, како на ним и е ќеф. Ја попрво би земал Mac Os X  него Windows , ама тоа сум јас, и нема сигурно да дојдам на глупа идеја да ти кажувам шо ти треба да праеш, за разлика од тебе.

Ја лично проба го Windows 7, и не можам да разберам заносо шо го на пример ти имаш, ама мош е и до хемијата шо ја зимаш, а мош и е нешо друго.

Како  и да е, овоа е треад за Линукс, и мојо пост беше на место.

Интересно е дека ти како про Windows одеш на Линукс треад за да шпиунираш ....

Изменето од naemnik - 12.Ноември.2009 во 11:07
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:04
Originally posted by Flix Flix напиша:


Абе си има луѓе шо си го поштоват линуксот , кај мене на факултет пример мене ме гледат несалат оти демек јас на вин работам не било хакерски срамота било.


Фликс, хакерството не доаѓа од оперативнио систем. Така да тие шо ти го збориле тоа се само у некој филм.

Оперативнио систем е прашање на фкус.

Секому неговото. Фала богу шо има диверзитет, така да сите на крајо ќе бидеме среќни.

Само да нема некој глупи тоталитаристи, па секогаш пробуват на друѓите да им наметнат својето, како на пример Дарки горе.

Darky, way to go, пуни микрософт со париголема%20насмевка
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:12
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Фликс, хакерството не доаѓа од оперативнио систем. Така да тие шо ти го збориле тоа се само у некој филм.

Оперативнио систем е прашање на фкус.

Секому неговото. Фала богу шо има диверзитет, така да сите на крајо ќе бидеме среќни.

Само да нема некој глупи тоталитаристи, па секогаш пробуват на друѓите да им наметнат својето, како на пример Дарки горе.

Darky, way to go, пуни микрософт со париголема%20насмевка


Да финтата не е до оперативниот систем, но кориснициве на Linux мислат (а до душа и така е) дека се поспремни од останативе, затоа што немаат игри голема%20насмевка така да бадијала не си го трошат времето.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Да финтата не е до оперативниот систем, но кориснициве на Linux мислат (а до душа и така е) дека се поспремни од останативе, затоа што немаат игри голема%20насмевка така да бадијала не си го трошат времето.


На Linux одамна можеш сите Windows игри да ги играш, и тоа без нешо поголем проблем и екстра работи да праеш.

У Linux веќе не мора ни шел да користеш.

Доброто на Linuxе шо, ако имаш интерес можеш да го научеш Системо полесно, оти е Опен Сорс.

А капира ли го Linuх,  Windows е само bad joke, и затоа е полесно да го хакираш и манипулираш.


Ама Darky го знае тоа поарно, нели така му е nick name тука намигнување

What ever....



Изменето од naemnik - 12.Ноември.2009 во 11:19
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 15:05
Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:


Абе си има луѓе шо си го поштоват линуксот , кај мене на факултет пример мене ме гледат несалат оти демек јас на вин работам не било хакерски срамота било.


Фликс, хакерството не доаѓа од оперативнио систем. Така да тие шо ти го збориле тоа се само у некој филм.

Оперативнио систем е прашање на фкус.

Секому неговото. Фала богу шо има диверзитет, така да сите на крајо ќе бидеме среќни.

Само да нема некој глупи тоталитаристи, па секогаш пробуват на друѓите да им наметнат својето, како на пример Дарки горе.

Darky, way to go, пуни микрософт со париголема%20насмевка


Знам дека не е до тоа хакерството, ама ете тоа е што ќе им правеш филм им е, демек пишат во конзола и готово хакери се :)

И секој опративен систем си има свој предности и лошо страни, јас можеби да почнев многу одамна на линукс од навика сега само на него ќе бев.
И нема зошто да се форсира дека некој оперативен систем е подобар и дека мора тој да се користи.
Кон врв
makarena80 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarena80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 19:27
Знае ли некој како да инсталирам драјвери за камера за убунту 7.10 или воопшто дали ги има поззз
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 02:22
Originally posted by makarena80 makarena80 напиша:

Знае ли некој како да инсталирам драјвери за камера за убунту 7.10 или воопшто дали ги има поззз


Е па побарај на нет дали за таа камера има драјвери за линукс.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 17:58
слушам овие компјутерите што ќе ги ставале во основни школа ќе биле на EDUNBUNTU (ако така се пишува) позз
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 23:14
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

слушам овие компјутерите што ќе ги ставале во основни школа ќе биле на EDUNBUNTU (ако така се пишува) позз

Потполно тачно и така разбираш почнаа и проблемите,опен офисот заебава ме се отвора,интернет ни за жива глава да добиеш,а позадината на десктопот е е дна гуска,демек ја ставил админиатраторот,и сега удирај си глава,а бил едноставен,жими јајцава????
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.