IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - UBUNTU  Linux
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

UBUNTU Linux

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 12:31
Linkovi za ubuntu7.04:

http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu

kratok pregled na ona sto se nudi vo ubuntu7.04:
https://wiki.ubuntu.com/7.04Tour#head-46691618be6f115dd3393100991016d28ec49099

и download:
http://www.ubuntu.com/getubuntu



Изменето од влечка - 28.Мај.2007 во 12:39
Кон врв
trilobite Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trilobite Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 12:02
Линк за бесплатнa нарачкa на Ubuntu 7.04(исто и Kubuntu i Edubuntu)
http://shipit.ubuntu.com/
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 15:27
Stvarno lepotica nevidena голема%20насмевка

More kukla prava големо%20гушкање

Ko ke zemam pojako Pc obavezno instaliram, dosta  e vise od Windows sh*t
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 09:10
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Stvarno lepotica nevidena голема%20насмевка

More kukla prava големо%20гушкање

Ko ke zemam pojako Pc obavezno instaliram, dosta  e vise od Windows sh*t


Ne bi rekla deka kje ti treba jak PC za ubuntu, osven pogolem HardDisk za da imas mesto za dvata OS-ma (windows i ubuntu), a ako e samo za ubuntu dovolno bi ti bilo i toa sto imas (ne e valjda da ti 4GB)... mada Xubuntu e namenet za postari PC-nja.
So desktopCD-to koe e ustvari liveCD imas moznost da go vidis bez da instaliras, pa ako ti se dopadne ili ako vidis deka se e vo red i deka tvoeto PC go poddrzuva, mozes da go instaliras.

Ako si zainteresiran za instalacija i ako imas problemi odnosno ako ne znaes sto i kako, pisi, pa kje ti pomogneme.
Кон врв
AxL_RosE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AxL_RosE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:01
Koga sme veke kaj linux-ot moze li nekako da se najde tutorijal na makedonski jazik za linux. Jas imav edno vreme Linux Freespire go razgledav ama ne znam kako se koriste. pa ako moze da pomognete
Кон врв
al1en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al1en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 11:32
@SeXY: Почекај барем до 25-ти октомври кога ќе се појави официјалното следно издание на Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibon) тука, па потоа можеш одтаму да си порачаш бесплатни ЦДа кои ќе ги добиеш дома (прво треба да се регистрираш, бесплатно нормално), а за порачки тука. Гарантирам дека нема да се разочараш во ниеден поглед, посебно околу web design намигнување
Кон врв
al1en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al1en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 11:37
Originally posted by AxL_RosE AxL_RosE напиша:

Koga sme veke kaj linux-ot moze li nekako da se najde tutorijal na makedonski jazik za linux. Jas imav edno vreme Linux Freespire go razgledav ama ne znam kako se koriste. pa ako moze da pomognete


Незнам колку ова ке ти помогне ама може да пробаш тука како да почеток, форумот е на Српски јазик и сите дискусии се за Ubuntu
http://www.ubuntu-cs.org/forum/index.php

ЕДИТ: А имаат и своја Wiki страница каде може да се најдат доста работи среќа


Изменето од al1en - 04.Октомври.2007 во 11:38
Кон врв
markomk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај markomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 15:14
pa daj kazi od kaj go spusti UBUNTU 7.04 Linux
 da go zemam i jas
inace vo momentov koristam suse 10.2 ama neam soundтрепкање
 
Кон врв
andr0id Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај andr0id Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 00:08
ae, ubuntu-to, kako i nekoi drugi distribucii (ovaa e od debian) od nivni sajt mozes da gi prezemes direktno, bez plakjanje, simnuvas iso image, posle samo rezis i kraj :) preporacuvam linux, bolje od win
when you dream, there are no rules.people can fly,anything can happen
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 13:36
auuuuuuuu... odamna ima nova verzija Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon...
otvaram nova temaголема%20насмевка
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 16:52
Во моментот го симнувам слободниот оперативен систем ebuntu што ќе кажете за овој ОП добар ли е дали некој од вас го користи и како се снаваѓате. Знам дека е отпорен на вируси и знам само малку да се снаваѓам на него бидејќи има во училиштето ист таков, дали ќе треба после преинсталацијата да се инсталираат драјверите или ebuntu подржува графика од самиот софтвер?
Поздрав!среќа
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:21
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Во моментот го симнувам слободниот оперативен систем ebuntu што ќе кажете за овој ОП добар ли е дали некој од вас го користи и како се снаваѓате. Знам дека е отпорен на вируси и знам само малку да се снаваѓам на него бидејќи има во училиштето ист таков, дали ќе треба после преинсталацијата да се инсталираат драјверите или ebuntu подржува графика од самиот софтвер?
Поздрав!среќа


Го споив твоето мислење и тема со оваа. Зошто е за истото нешто.

И да ти кажам дека се супер е линуксот, но не е отпорен на воруси, само ги има помалку за него и се многу по лоши. Значи ако ти влези вирус во линукс кој е опен сорс можи да ти го избриши слободно цел опративен систем и се на него.    
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 15:56
Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Во моментот го симнувам слободниот оперативен систем ebuntu што ќе кажете за овој ОП добар ли е дали некој од вас го користи и како се снаваѓате. Знам дека е отпорен на вируси и знам само малку да се снаваѓам на него бидејќи има во училиштето ист таков, дали ќе треба после преинсталацијата да се инсталираат драјверите или ebuntu подржува графика од самиот софтвер?
Поздрав!среќа


Го споив твоето мислење и тема со оваа. Зошто е за истото нешто.

И да ти кажам дека се супер е линуксот, но не е отпорен на воруси, само ги има помалку за него и се многу по лоши. Значи ако ти влези вирус во линукс кој е опен сорс можи да ти го избриши слободно цел опративен систем и се на него.    


А сега ми се симна само еден фајл ЕДУБУНТУ.ИСО и го изрежав на компакт диск и сега како да го преинсталирам, преку рестарт ме се појавува ни старт виндоус нормали ни ништо...изненадувањеголема%20насмевка
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 17:05
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Во моментот го симнувам слободниот оперативен систем ebuntu што ќе кажете за овој ОП добар ли е дали некој од вас го користи и како се снаваѓате. Знам дека е отпорен на вируси и знам само малку да се снаваѓам на него бидејќи има во училиштето ист таков, дали ќе треба после преинсталацијата да се инсталираат драјверите или ebuntu подржува графика од самиот софтвер?
Поздрав!среќа


Го споив твоето мислење и тема со оваа. Зошто е за истото нешто.

И да ти кажам дека се супер е линуксот, но не е отпорен на воруси, само ги има помалку за него и се многу по лоши. Значи ако ти влези вирус во линукс кој е опен сорс можи да ти го избриши слободно цел опративен систем и се на него.    


А сега ми се симна само еден фајл ЕДУБУНТУ.ИСО и го изрежав на компакт диск и сега како да го преинсталирам, преку рестарт ме се појавува ни старт виндоус нормали ни ништо...изненадувањеголема%20насмевка


Па кога ќе го рестартираш компјутерот притисни f8  мислам беше за да селектираш да бутова од цд прво наместо од хард диск.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.