IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Среќата e...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Среќата e...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2014 во 10:11

Среќа е кога срцето ти е среќно, а умот не знае точно да дефинира зошто е така.
Па си вика: “ај и јас ќе му се придружам на срцето“.... кај една будала, таму и двајца. плазење

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2014 во 18:47
Ние всушност не сакаме да го добиеме тоа што мислиме дека го сакаме.Среќата е не етичка работа.
Дали заради акцентот на Славој,или заради ова околу неетичноста која барем за Ивончето донесе краткотрајно блаженство со среќа прифатливо ми изгледа видеово.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2014 во 18:50
nesto kon koe site tezneeme
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2015 во 21:51

Купил скромна куќичка со пукнатина на ѕидот. Она што било зад пукнатината измамило голема насмевка


Еден маж ов Нов Зеланд купил скромна куќичка за 100 илјади долари, а за кратко време потоа открил вистинско богатство кое вреди пет пати повеќе од вредноста која ја платил за својот нов дом.

За време на реновирањето во пукнатините на ѕидот то пронашол купишта постери меѓу кои и редок постер од филмот „Невестата на Франкештајн“ од 1935 година.


2

dali e ova srekjaзбунетост


Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2018 во 00:06
Едни исти луѓе постојано имаат среќа.
Тркалото на среќата изгледа веќе не е во возна состојба вртење со очи
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2018 во 21:04
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Едни исти луѓе постојано имаат среќа.
Тркалото на среќата изгледа веќе не е во возна состојба вртење со очи


Карма.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2018 во 02:29
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Едни исти луѓе постојано имаат среќа.
Тркалото на среќата изгледа веќе не е во возна состојба вртење со очи

nekoj ljuge i koga nema problem ,gledaat problem
Nekoj ljuge i pri mal problem ,negledaat problem,zatoa sto e brzo resliv.
Nekoj ljuge znaat deka nisto ne e idealno i gledaat bitnite raboti da im se sredeni,za drugo ne marat i ne si ja trosat energijata za nekonstruktivni raboti.otuka doaga srekata.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2018 во 11:35
Среќата е кога го имаш здравјето и силата и со овие две ствари можеш се.Тогаш сфаќаш што е среќата.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13846
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2018 во 17:53
Originally posted by SVOJA SVOJA напиша:

Среќата е кога го имаш здравјето и силата и со овие две ствари можеш се.Тогаш сфаќаш што е среќата.


,,,,i bez sreċa mozhesh da imash zdravje i sila,,, ,,
,,,srećata e čaša dopola napolneta,,, ,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Обичен Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2018
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Обичен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2018 во 02:16
Среќата е чувство, кое што се добива единствено на ЕДЕН начин, а тој е кога, сосема ненамерно, со однесувањето креираме убавина околу нас, која што ги радува другите, без притоа било кој, дури и само еден човек, да е тажен
Секое друго чувство, за кое што мислиме дека е среќа, е само заблуда и незнаење.
Тоа незнаење е причина за непрепознавање чувството на среќа тогаш, кога го доживуваме
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2018 во 08:33
Srekata e da se opkruzis so 5 luge koj ke te pocituvaat i sakaat ,podrzuvaat.Da ne gledas na sitnici na obicni raboti ,zatao sto ne si obicen i siten covek i da go zivees tvojot zivoten son.
Da letas kako orel i ako ne dofatis sonceto,mesecinata sigurno ke bide tuka.
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2018 во 03:44
Originally posted by Обичен Обичен напиша:

Среќата е чувство, кое што се добива единствено на ЕДЕН начин, а тој е кога, сосема ненамерно, со однесувањето креираме убавина околу нас, која што ги радува другите, без притоа било кој, дури и само еден човек, да е тажен
Секое друго чувство, за кое што мислиме дека е среќа, е само заблуда и незнаење.
Тоа незнаење е причина за непрепознавање чувството на среќа тогаш, кога го доживуваме


Добар став ама мислам дека приоритетите треба да се стават на себеси (не од аспект на суета или егоистички). Зашто убавото што им го посакуваш на другите да не си го посакаш првинтсвено на себеси, како иначе ќе знаеш зашто е убаво..
тоа се некој мој гледни точки.. па бујрум ќе разглобиме   
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2018 во 22:37
Среќата е збор со големо значење.
Да си среќен значи да си здрав, да имаш мало засолниште 
исполнето со луѓе кои ги сакаш, да имаш нешто за кое ќе се бориш. 
А, ако не си среќен денес, ќе бидеш утре. 
Секој си го добива своето, а според тоа колку го вреднува следниот пат добива дупла доза.
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 20:53
Зашто среќата ја гледаме како дестинација а не како точка на поаѓање и сите останати точки? Зашто самиот образовен систем не учи така, па и се останато, ваљда...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.