IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Разлика во години: постар или помлад партнер/ка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлика во години: постар или помлад партнер/ка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6566676869 70>
Автор
Порака
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:38
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Кога парите играат ... да прифатлива е и поголема разлика


мора ли секаде парите да се пресудни??? баш имам спротивен пример, за маж постар дури 11 години од сопругата...ене ги,си функционираат како вчера да се запознале,а три деца имаат позади себе
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:40
Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Кога парите играат ... да прифатлива е и поголема разлика


мора ли секаде парите да се пресудни??? баш имам спротивен пример, за маж постар дури 11 години од сопругата...ене ги,си функционираат како вчера да се запознале,а три деца имаат позади себе

Има исклучоци ... но кај повеќето ... парите се љубов 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:45
млад си за толку да си убеден во тоа што го кажуваш ... тага
остај ги ти оние од холивуд и хју хефнер... тие не се мерка за морални вредности среќа
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:46
п.с. која те разочара? покажи ми ја со прст,ќе и’ ја скршам кичмата...она на тебе хи, хи...големо гушкање
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:48
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Има исклучоци ... но кај повеќето ... парите се љубов 


апсолутно си во право

Заради тие пари има многу раскинати прекрасни љубови

Изменето од емил - 07.Јуни.2014 во 17:53
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:48
Бибич , сменети се генерациите дадо голема насмевка А и од твојата и од постарите има мнооогу кои се затрчале по пари ... растуриле бракови .... А од тие невести кои се години помлади од сопружниците има колку сакаш што легнуваат за 500 денари по цела Мкд , само за да има за неа и детето/децата ... Затоа што мажот не можел да најде работа и тотално е игнориран од цело семејство ... 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:52
Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

п.с. која те разочара? покажи ми ја со прст,ќе и’ ја скршам кичмата...она на тебе хи, хи...големо гушкање


Ма јок ... какво разочарување .... кога нешто е убаво кај мене преовладува песимизмот плазење па некои претпоставки ми се точни отпосле .... само се чувствувам слободен во исказите ... влакната на јазикот ги депилирав скоро смеење големо гушкање
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:53
ова што го наведе е класичен пример за проституирање... легнува за одредена сума со било кого,со цел да обезбеди материјална добивка

ебате беља, кај отиде светов...ни младите веќе не веруваат во љубов ...жално тага

сите од утре на макробиотика!!!! плазење
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:56
Ааааа не сум ја за таму .... пијам , пушам , месо гнетам , млеко по литро и пол на ден локам смеење
Него , бељата - беља ... западот ни дојде , мн помодерен него што го прикажуваат плазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mesecina_sonce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mesecina_sonce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2014 во 14:51
vrskata traese 8 god do pre 2 meseci...jas beskrajno tugja i postara, a toj mlad i samo moj bese...golema ljubov bese no kako sto vikaat za se ima kraj....morase da se stavi kraj bidejki za nas nemase idnina....tolku od mene kolku poveke pisuvam poveke mi e maka....za vas nekoi tuka nerazbirlivo...moj sovet ne zapocnuvajte vrska koja nema idnina....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2014 во 09:18
Во светот на славните и богатите овие врски, од материјални причини, се многу поверојатни и почести.
Не дека и кај нив нема вистинска љубов, ама ... веднаш прво што се помислува се - парите.
Ако некој од тие богаташи сака да дознае и да се увери дали неговата млада избраничка е со него поради парите или поради љубовта, најдобро ќе биде своето богатство да го потроши или да го даде во добротворни цели.
За разлика од нив, овакви случаи има и кај тотални анонимуси. Тоа се наши познати, блиски роднини, пријатели, соседи, колеги ...
Па само јас знам десетина мои блиски луѓе во Велес (башка тие кои не ги познавам лично)  каде мажот е постар минимум 10 години од жената. Рекордот го води мој ептен близок роднина кој е дури 16(17?) години постар. Само 5-6 години е помлад од дедо му. ТуК*речи врсник. Ама ете, „завољела се дечица“ (што би рекла професорката Леова од велешката гимназија). Кога се земаа таа беше 27 тој 42-3. Сега тој 53-4 таа ... Кога се земаа овој дури и немаше стална работа (сега веќе има), значи материјалното не било во прашање. Исто и за другите, никој од нив не е нималку (а не пак екстремно) богат, па нивните партнерки да се залетаат по парите.
Кога станува збор за сексот во таквите врски (демек млада жена си бара, стар маж неможе) мислам дека се зависи од личноста на жената.
Колку за споредба.
Колкумина од нас мажите додека се млади и додека можат плазење, не помислиле да бидат со некоја друга? Ама ете, не пружаме раче на секоја. Веднаш се сецнуваш, чекај бе батка, дома имаш ...
Па така и со помладите жени. Додека се може со постариот маж - се може, А кога не ќе се може ... „тури му пепел“голема насмевка  Бракот не е само секс.
Или во друг случај! Што ако се врсници, па мажот падне болен и неможе да ја задоволи? Дали по дифолт жената треба да го смени (изневерува)?
Значи сексот не е најбитен во бракот.
Некоја која си е мераклика, може да се „работи“ и кога се на иста возраст со мажот и кога овој е ’рзак.
Во мојот ергенлак и јас имав врски со неколку девојки постари од мене. Најстарата беше 5 години постара. Одевме некое време и ... којзнае каде е сега во Скопјето!
Originally posted by mesecina_sonce mesecina_sonce напиша:

vrskata traese 8 god do pre 2 meseci...jas beskrajno tugja i postara, a toj mlad i samo moj bese...golema ljubov bese no kako sto vikaat za se ima kraj....morase da se stavi kraj bidejki za nas nemase idnina....tolku od mene kolku poveke pisuvam poveke mi e maka....za vas nekoi tuka nerazbirlivo...moj sovet ne zapocnuvajte vrska koja nema idnina....

И во „нормални“ врски (без драстична разлика во годините на партнерите) после толкав период од 8 години може да се случи разидување. Така да, нека не те тангира тоа толку и, пишувај си и понатаму, ќе видиш полесно ќе ти биде. Се додека не си најдеш нов партнер.
Само ме буни тоа што велиш: „не почнувајте врска која нема иднина“. Претпоставувам мислиш на разликата во години. А како ќе знаеш која врска има иднина? Дали ако најдеш некој кој ти е врсник или е 2-3 години постар од тебе ќе  мислиш дека таа врска ќе има иднина?


Р.Ѕ. Во контекст на темава би сакал да дадам едно запазување, едно чудно случување.
Речиси во сите такви врски каде мажот е постар барем едно 7-8 години од жената, првото дете што им се раѓа е машко
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2014 во 15:22
Јас сум во врска со возрасен човек и ми е нешто најубавото што ми се случило.

Џабе се сите мудрувања од рациото додека човек не почувствува нешто длабоко и силно.

Насекаде за се стереотипи и предрасуди. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2014 во 15:30
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас сум во врска со возрасен човек и ми е нешто најубавото што ми се случило.

Џабе се сите мудрувања од рациото додека човек не почувствува нешто длабоко и силно.

Насекаде за се стереотипи и предрасуди. 


Ако твојот партнер е од твојата сексуална ориентација е јасна работава . Кај вас изборот е ограничен и сте принудени да бидете со тоа што нуди моментално ’’ тезгата ’’



Изменето од емил - 08.Јули.2014 во 15:31
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2014 во 16:27
Кој и каде пиша дека личноста е од мој род, пол итн? Кој и каде пиша дека е од спротивниот? И овде не дискутираме за мојата сексуална ориентација, така да држи се на темата и не прави будала од сам себе.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6566676869 70>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,594 секунди.