IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:06
Da taka e ama jas sum od Kumanovo..
 
A znaete ima mnogu Kumanovci koi rabotat vo Irak i Avganistan.
 
E sega tie se racunat deka rabotat za amerikanska vlada i imaat besplaten shiping do irak so prioritet...
 
I ako naracam od amazon ke stigne tamu i tie ke mi go donesat i ke go imam za 320$...
 
No me interesira dali amazon prodava kvalitetna roba posto posle sakam da naracam i digitalec....
 
A ostavete ja evropa tie si imaat paricki...
 
I jaki zakoni....
 
 
A sto imame nie....
 
Pozdrav i fala za kritikite..
Ne sum zlonameren samo sum revoltiran od cenite kaj nas..
 
No PixPlus ima solidni ceni za nekoi proizvodi a kolku se kvalitetni nezman posto na eden forum procitav deka foto oprema od Makedonija nikako kupuvanje..
 
Caos
 
 
A
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:53
А ха, опремата што ја произведуваат за Македонија иде на специјални ленти и има специјални постапки за производство. Не се тоа истите производни линии туку овие се сосема други!
Ма дај луѓе не го тупете!
Истиот производен процес е и за Европа и за Америка со тоа што само софтверот се разликува дали ќе биде PAL или NTSC, се друго е исто.
Мислите дека им се исплати на Јапонците да прават двојни линии за производство?
Ај вие си знаете!
Јас од тука сум си ја земал опремата а и од тука ќе си ја земам. Едно гаранцијата ми е тука, друго па и овие луѓе треба да живеат од нешто.
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:31
E tuka si se zaebal...

Finta e sto nikon nema samo edna fabrika nego ima poveke vo svetot..

Taka e treba i oni da ziveat ma treba li i nie..

Zosto da davam duplo pari ovdeka....

aj kazi mi...


A
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:36
Za sporedba:

Otvori edne mobilen i vidi kade e proizveden..

Prijatel kupi nokia od svajcarija i si pisuva made in finland a kupi ja tuka sto pisuva?

Ne sum maloumen i nemozes da mi kazes deka robata vo USA Evropa Kina Indija Rusija I za balkanot e ista...

Prasaj pa ke vidis....

A ti pak polni im go dzepot na nasive bez potreba...

I jas sakam da si kupam tuka ama sto e mnogu mnogu e...

Najdov eden laptop toshiba vo USA na amazon koj cini 500$ kazi mi za kolku ke go kupam tuka?

So takvi performansi cini 600 evra..

Ako znaes malku matematika ke vidis deka sum vo pravo...


Pozdrav

A
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:40
Лесно ти е тебе со пријатели во Авганистан и Ирак што можат да ти носат ос УСА работи. За нас сиромасите нема друг избор освен Европа. А Европа секогаш била поскапа од Америка, посебно по паѓањето на доларот.

И јас сакам некој да ми донесе апарат + објектив од Америка, ама нема.

Од друга страна, ако сакаш се да биде легално, кога ќе пресметаш данок + царина + транспорт... А гаранција?

Поздрав


Изменето од Vojkan - 15.Јули.2008 во 17:41
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:55
Јас на пример не би купил ништо од Америка. Од Европа би купил со задоволство. Ако се работи за некои ептен прости работи, тогаш може и од Америка. Ама Лаптоп, Фотоапарат или поскап објектив, никогаш не би земал. Се што сум купил од тука е произведено на исто место како и тие од Европа. Одлично пишува, France, Thailand, Japan има и сериски број, па може и да си провериш. За мерак. Не верувам дека тука има малоумни, ама ако препорачам нешто на некого, тоа секогаш би било да си купува локално, односно таму каде што живее. Освен ако се работи за ефтини работи, кои кога би се расипале, со насмевка би ги фрлил во корпа. За данок+царина+транспорт+гаранција, да не збориме воопшто. Никогаш, нешто скапо.

Изменето од mdeni - 15.Јули.2008 во 17:56
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 21:47
Originally posted by kiddex kiddex напиша:

E tuka si se zaebal...

Finta e sto nikon nema samo edna fabrika nego ima poveke vo svetot..

Taka e treba i oni da ziveat ma treba li i nie..

Zosto da davam duplo pari ovdeka....

aj kazi mi...
bratce, kaj brendovi kako nikon, canon, leica, mercedes, adidas, mcdonalds... itn., postoi edna rabota sto se vika standardizacija... toa znaci deka nikon nema da go bruka negovoto ime so chkart proizvodstvo, i deka canon made in japan e ist kako i canon made in usa ili sto ti ja znam kade... i stvarno, ne tupete so tie konspirativni muabeti, epten se smeshni... jas do sega mojata oprema ja kupuvam iskluchivo od mkd i sum apsolutno zadovolen... canonot (rebel xti) go zedov od pixplus, i mozam da kazam deka deckite se top, usluzlivi, aparatot si raboti besprekorno i toa e prikaznata... ova ti e info od prva raka, a za drugi muabeti, sekoj si bira na sto ke veruva...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 09:05
Aj, vaka. Koj moze neka si kupi od USA. Ednostavno.

Tuku, ne kupuvaj od Amazon. Tamo se slucuvaat milion greski. Kupi od B&H ili Adorama.

I nemojte da mislite deka od Amazon e pokvalitetna robata odkolku vo Pix+ ili RefotM ili Genel.


Изменето од Tegla - 16.Јули.2008 во 09:06
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 12:13
Zosto vo Evropa tehnikata e 40% poskapa? Ili sumata e ista, samo valutata e razlicna. Zeiss ZF lekja koja na sajtot na Zeiss e 1000 evra, vo B&H e 1000$ збунетостзбунетостзбунетост
Zatoa sto ako bevme clenka na EU od Zeiss kje naracavme bez carina i DDV. A, ako naracavme od B&H kje se plakja carina i DDV. So toa razlikata od 40% kje se stopi vo taxite kon drzavata. Plus sto garancijata od B&H vazi samo vo USA.
Problemot e sto nie plakjame carina i DDV i od Evropa i od USA. Zatoa kaj nas cenite se takvi kavki sto se. Edinstvena pogodnost e za tie sto imaat firma, pa mozat da go odbijat DDV-to. Na toj nacin se isplati kupuvackata kaj nas.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 01:10
sakam da si naracam nesto od net e sea gleam deka do 175 evra nema carina a stranava kaj sto go gledam ova vika air mail za bespari eve ja:
http://cgi.ebay.com/Ownuser-Battery-Grip-for-Olympus-E-520-E-510-BH-E51R_W0QQitemZ350111759686QQcmdZViewItem
podolu ima i fast shipping e sea koe od ovie 2 ne bi imalo lezarini spedicii i gluposti/
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 15:01
do 45 evra nema carina.

gadget infiniti isprakaat po regularna posta, znaci stignuva vo postata pod zeleznicka stanica... i tamu ke treba da odis da im objasnuvas na carinicite sto si naracal vo slucaj da sakaat da te carinat (15%carina +18% danok)
a vo sekoj slucaj ke platis 45 denari za carinski pregled :)

sega gledam deka stavile opcija i za 'fast shipment' so doplata, no ne bi naracuval taka, ne se isplati, losho iskustvo ;)

Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 15:08
e kako sea do 45 evra nema neli ima porano vo temava pisano deka e do 150 ili taka nesto?
Кон врв
xak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 15:39
Јас порачав во август-септември од bhphotovideo.com и сум презадоволен. Земав Sony Alpha A200 со 18-70mm објектив и 2gb Professional Lexar Compat Flash card за 520-530 долари. Тој период телото во Нептун беше само 34000 денари и + тој објектив беше 12 000 денари. Мајка ми таман беше Америка тој период и она ми го донесе.
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 02:45
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

e kako sea do 45 evra nema neli ima porano vo temava pisano deka e do 150 ili taka nesto?


45 evra ako ti stigne preku posta
150 evra za roba koja ja prenesuvas so sebe preku granica (barem taka mi kaza carinikot koga go rasprasuvav za istovo)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.