IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 02:26
Originally posted by Младеновски Филип Младеновски Филип напиша:

...
е сега како оди процесот на внесување на такво парче опрема во МКД?
....


Se stava okolu vrat i taka mnogu lesno se pominuva!

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 09:16
Ako odish vo USA...iskoristi i zemi neshto pogolemo.....mnogu e evtino....! Za vrakjanje nazad.....jas samo shto se proshetav so 2000 evra oprema do Barsa i nazad uredno spakuvana vo ogromna torba i nikoj ne mi reche a....nitu treba da prijavuvash negde nitu nishto....lap top i photo aparat se smetaat za lichen bagazh i ne se carinat.....!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 10:08
hehehehehe , samo nemoj zmija da te jade da go nosis spakuvan kako od prodavnica raspakuj fotografiraj i na nas aerodrom ako te prasaat nesto aparatoto e tvoj vise godina dena go imas .......
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 11:56
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Ako odish vo USA...iskoristi i zemi neshto pogolemo.....mnogu e evtino....! Za vrakjanje nazad.....jas samo shto se proshetav so 2000 evra oprema do Barsa i nazad uredno spakuvana vo ogromna torba i nikoj ne mi reche a....nitu treba da prijavuvash negde nitu nishto....lap top i photo aparat se smetaat za lichen bagazh i ne se carinat.....!
Doktore ova e za vo druga tema...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
vo onaa kaj sto se falime koj so sto si se podnovilголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
ajde pustaj spisok na uvidголемо%20гушкање
ps.
dobrodojde
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 14:10
филип јас лани бево во уса и го донесов истиот апарат на едно друграче бес проблеми и сл. ама финтата е ако се врќаш преку скопскио аеродром може да наебеш гадно оти тамо си и на цариниците у раците и шо сакат ке ти прават. јас си довбаѓах преку белград и граница минах на табановце кај куманово со најнормален автобус кој оде белград - скопје секој ден, и тогаш не ни го претересеја автобусот воопшто а јас со мене у ранец носев Nikon D40 и Sony H9 и двата не са мали апарати :) ама секако бес кутија и сл.
е сега за скопскиот аеродром да ти кажувам, на мене ми ги изгубија торбите и ми стигнаа директно у ск на аредором не со мене на белград. и кога отидов ад си ги подигнам ми иде цариник и ми вика ај дечко да видме шо имаш, и нас се усрав викам сега ми пиша цариме на еба, имаах 2 канон апарати у торбите А640 и 850 ка и кутијата од еденио ми беше најгоре на торбата и кога отвара право се фаќа за кутијата и вика ОПАААА АПАРАТА А !!! и јас му викам ... ааа не јас си го донесех чера оти кутијата беше пуна со процесори и рам мемории и кабли од апаратите и не ми пиша царина иначе беех готово среќа шо ми текна да ги скирајм апаратит у кондурите па не ги виде иначе ако ги најдеше ке имаше оро по дворо....
сепа со среќа у уса и јас ти предлагам да останеш тамо барем уште 1 година + па после да си дојдеш со некоја пара повеќе и со поубав апарат....
поззз
Кон врв
Младеновски Филип Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Младеновски Филип Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 16:29
идам на размена на ученици , и за месец ипол таму мислам со д40 да се подновам.
ама ке видам како ке стојам со финансии (17 г. сум и кај ги натерав моите пат да ми платат па уште и ребел да им побарам) , ама му се мислев да си земам канон ребел , или евентуално 400д .
се зависи од кешот.
фала за советот за на граница. таму ке го истестирам крвнички , паковањето поскриено што може , и на врат , па да се надевам дека нема да прашаат..
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 17:58
Filip. pakuvanjeto ne ti treba, frli go pred da se vrakjash nazad vo Makedonija (ne si stavaj trn vo zdrava noga). Zemi si gi samo upatstvata za rakuvaje, garancijata, kabelchijnata i polnachot na baterii (kupi si ushte edna rezervna baterija za kamerata i edna-dve kartichki). Kakao sto veke ti rekoa, slikaj si vo Amerika i pred da se kachish vo avion stavi go aparatot vo lichniot bagazh sto ke go nosish so sebe vo avionot.

Na izlaganje od avionot obesi ja kamerata okolu vrat i teraj bez gajle. So kamera si poshol vo Amerika i so kamera se vrakjash. Istoto vazhi i za walkmen, iPod, laptop, mobilen ...
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 17:50
ке треба да си го порачаш апаратото до нет оти од продавница се доста скапи за разлика од цените на нает шо ги има. и ке ти треба гредитна картица ако не можзш да извадеш види тамо со некој амариканец договори работата и така ... д40 ти се околу 450$ 350Д не би ти препорачал за ако имаш пари за 400Д ок е.
најубава комбинација шо најдех беше за 600$ д40 со 18-55 и 55-200 VR леки тава ти е топ за секоја прогода кит.
пиши пред да одеш мош ке ти порачаме ние нешто да ни донесеш :)

поззз
Кон врв
Младеновски Филип Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Младеновски Филип Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:56
Originally posted by driver_off driver_off напиша:

ке треба да си го порачаш апаратото до нет оти од продавница се доста скапи за разлика од цените на нает шо ги има. и ке ти треба гредитна картица ако не можзш да извадеш види тамо со некој амариканец договори работата и така ... д40 ти се околу 450$ 350Д не би ти препорачал за ако имаш пари за 400Д ок е.
најубава комбинација шо најдех беше за 600$ д40 со 18-55 и 55-200 VR леки тава ти е топ за секоја прогода кит.
пиши пред да одеш мош ке ти порачаме ние нешто да ни донесеш :)

поззз

ке порачам , лесно се зима таму картица , за некои 400 долари кит има.
и јас го гледав на нет . од www.ritzcameras.com или нешто слично е понудата за 600 долари , д40 со 18-55 и 55-200 VR леки , плус торбица , меморија и гратис подарок.
пишете ако треба нешто , ке се обидам да средам , ама не ветувам. знам сигурно дека ке донесам многу китови за чистење леки. пишете ми на filip_mladenovski@hotmail.com
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 13:56
ок договорено ако има нешто ке се читаме
провери ја http://www.adorama.com/

позз
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 18:09
 а дали има некој нешто нарачано од ибеј? ако да како е процедурата за царини, ддв и сл.
благодарам

http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 22:09
thantos

procitaj od tretata strana na istava tema ....


kratko objasnuvanje

znaci deka sekoja pratka nad 50 eur mora da carini

pratka i koja ne e 50 EUR a e tehnicka roba mora da se carini , za privatni lica zakonot dozvoluva 100Eur vo slucaj da ne e tehnicka roba . ako naracuvas od B&H imas opcija po UPS koja kosta 112 USD za prevoz , stiga za 3 dena no tuka te ceka carinenje na Aerodrom .
Da skratam , samo aerodromskata lezarina za vlez vo magacin kosta 1200 denari + spedicija najevtina ti e 1500 den plus carina i ddv

Jas rabotam vo UPS veruvaj znam kako ide procedurata
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 22:16
Novina vo zakonot za carinenje e deka sumata se zgolemuva od 50 na 175 evra среќа. Taka da se sto e do 175 Evra so transport ima samo DDV. Na sila od 30 Maj.


Изменето од itan14 - 26.Мај.2008 во 22:17
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 00:19
Originally posted by itan14 itan14 напиша:


Novina vo zakonot za carinenje e deka sumata se zgolemuva od 50 na 175 evra среќа. Taka da se sto e do 175 Evra so transport ima samo DDV. Na sila od 30 Maj." neumri magare na zelena treva " ...... da taa novina bi trebalo da vazi od 01.06.2008 , daj boze da vazi samo da vidime kako ke bide vo praksa , a za oprema ne se nadevaj druze ke te teraat da carinis i ako e 100 EUR ke si najde carina izgovor

a bas me interesira i go cekam ukazot od niv da vidam za sto ke vazi sloboden uvoz do 175 EUR i kakvi ke bidat kriteriumeite
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.