IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 18:51
Ova sto go naveduva TafTabiT e mnogu interesno i vazhno za sevkupnata cena na dobienata pratka. Tochno e deka so UPS ili FEDEX site carinski presmetki, davachki, lezhrini i t.n. odat peku nivnite sluzhbi, a tie si imaat nekoi svoi tarifi i sistemi koi ne se napraveni da se benifitarni za mushterijata, tuku za niv samite.

Jas prakjav nekoi kameri vo Makedonija (Tegla i Blagoja se chlenovi na forumov sto primija pratki od mene) preku obichna avionska poshta i bi bilo interesno da kazhat kako odea carinskite davachki so niv.
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 18:55
Vo kit pakuvanjata teloto i objektivot se vo dve posebni beli kutii, koi se staveni vo brendiranata maloprodazna. Se dobiva samo edna smetka a ne dve posebni i se tretira kako fotoaparat t.e. ne se plakja posebno carina za objektivot.
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 19:00
Originally posted by djordjevich djordjevich напиша:

Vo kit pakuvanjata teloto i objektivot se vo dve posebni beli kutii, koi se staveni vo brendiranata maloprodazna. Se dobiva samo edna smetka a ne dve posebni i se tretira kako fotoaparat t.e. ne se plakja posebno carina za objektivot.


ако е така, тоа е добра информација
само што мене ме интересираше данокот за објективот, царината не е проблем.

Изменето од ognenko - 24.Март.2008 во 19:03
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 19:19
Mozes i na firma da gi kupis, i togas danokot kje si go vratis намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 19:30
еве малце копав по сајтот на царина и ја најдов тарифната ознака за објективи ако некој го интересира: 9002 11 00 00
царината е сепак 5%
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=61

Изменето од ognenko - 24.Март.2008 во 19:31
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 19:39
Originally posted by ognenko ognenko напиша:

Originally posted by djordjevich djordjevich напиша:

Vo kit pakuvanjata teloto i objektivot se vo dve posebni beli kutii, koi se staveni vo brendiranata maloprodazna. Se dobiva samo edna smetka a ne dve posebni i se tretira kako fotoaparat t.e. ne se plakja posebno carina za objektivot.


ако е така, тоа е добра информација
само што мене ме интересираше данокот за објективот, царината не е проблем.




na taa opcija ne se nadevaj mnogu.....
povtorno ke potenciram se zavisi od carinikot i od fakturata koja ja prati pratkata

znaci ako spediterot uspee da go ubedi carinikot deka toa e edna celina i kako takva ne podlezi na carina t.e. samo na DDV togas e super , no ako vo fakturata ti stojat posebni teloto i posebno oblektivot , a toa se dva razlicni tarifni broja .... togas ke imas i carina i DDV
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 19:43
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Mozes i na firma da gi kupis, i togas danokot kje si go vratis намигнување.


Tegla prijatelju

toa so zadovolstvo ne bi ti go preporacal !!!

ne ni sakas da znaes sto se dokumenti i odobrenija ke ti trebaat za da uvezes eden foto aparat na ime na firma ..

samo del od + dokumentiacija

1.pazarna inspekcija
2.atest za aparatot
3.atest za objektivot

da ne ti nabrojuvam poveke , mnogu izgubeno vreme i pari

Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 20:34
Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:

Originally posted by ognenko ognenko напиша:

Originally posted by djordjevich djordjevich напиша:

Vo kit pakuvanjata teloto i objektivot se vo dve posebni beli kutii, koi se staveni vo brendiranata maloprodazna. Se dobiva samo edna smetka a ne dve posebni i se tretira kako fotoaparat t.e. ne se plakja posebno carina za objektivot.


ако е така, тоа е добра информација
само што мене ме интересираше данокот за објективот, царината не е проблем.




na taa opcija ne se nadevaj mnogu.....
povtorno ke potenciram se zavisi od carinikot i od fakturata koja ja prati pratkata

znaci ako spediterot uspee da go ubedi carinikot deka toa e edna celina i kako takva ne podlezi na carina t.e. samo na DDV togas e super , no ako vo fakturata ti stojat posebni teloto i posebno oblektivot , a toa se dva razlicni tarifni broja .... togas ke imas i carina i DDV


јасно е друже, тоа што го напиша е точно.

ако купувам од B&H Photo мене математикава ми е ваква.
1. доколку не ми го даночат и царинат објективот:
CANON 40d + EF 28-135mm IS USM = 1423.45 усд + данок = 1679.67 усд односно 1090 евра со пресметана испорака од IME (93.5 усд).

ако истиот кит го купам во ГЕНЕЛ би било вака:
тело 40д 78.900ден (1290евра) + 410(axelphoto) = 1700 евра.(груба проценка)

разликата е 610 евра!


2. идеме на варијанта да ми го даночат и царинат објективот, односно да ги купувам посебно од B&H Photo:
- CANON 40d = 1218,95 усд (само тело со вклучена испорака IME од 79 усд) со данок од 18% би било 1438.36 усд односно 934 евра. потсетувам во ГЕНЕЛ само тело е 1290 евра.
- на објективот интернет цената(амазон) е 410 усд. ако на тоа се додаде испорака со IME доаѓа околу 470 усд. ако на оваа цифра се додаде данок и царина се стига до цифра од 583 усд или 378 евра.
значи тело + објектив во "најлош случај" би имал за 1312евра и пак доаѓа поевтино од ГЕНЕЛ за околу 390 евра.    

со тие пари ќе си уплатам аранжман еден солиден аранжман во турција летово, а таму боже мој места за фотографирање


ја малце заморив со математикава. ама зборот ми беше...


Изменето од ognenko - 24.Март.2008 во 20:37
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 20:47
Ognenko druze

sve u svemu jas bi ti preporacal da si naracas is o srekja da se sluzis i daj boze se da bide vo najdobar red i sto pomalku da platis za carina i DDV
uste eden mal sovet ...... pred da naracas vidi dali imas nekoj u posta2 da ti napravi kontakt so nivnata spedicija , pa da si naprais muabet so spediterot i da go nagovoris nego da go carini kako celina samo so 5% DDV
Ako uspees da go ubedis nego , znaj deka i on ke go ubedi carinikot vo istoto

Изменето од TafTabiT - 24.Март.2008 во 20:51
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 21:05
Ognenko, matematikata drzi voda, i vo sekoj slucaj so segasnava cena na USD e isplatliva, pa i da se plati danok i carina. Eden prijatel zema D40 so SB400, i ne mu go carinea i danocea, pa ispadna 650 USD so transport, sto e ~ 390 Evra, cena nedostizna za regionov. I jas bev vo istata pratka, i zemav Cullmann Magnesit 35NM glava za 140 USD, sto e pomalku od 100 evra, za glava koja drzi 30 kg!.


Изменето од itan14 - 24.Март.2008 во 21:06
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 21:08
Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:

Ognenko druze

sve u svemu jas bi ti preporacal da si naracas is o srekja da se sluzis i daj boze se da bide vo najdobar red i sto pomalku da platis za carina i DDV
uste eden mal sovet ...... pred da naracas vidi dali imas nekoj u posta2 da ti napravi kontakt so nivnata spedicija , pa da si naprais muabet so spediterot i da go nagovoris nego da go carini kako celina samo so 5% DDV
Ako uspees da go ubedis nego , znaj deka i on ke go ubedi carinikot vo istoto



тафта

сеа као ја треба да испаднам некој што цепидлачи за мочани 100-200 евра ? не ми беше целта да ситничарам на форумов бе бато. само сакав да дадам мал придонес на темава, односно дали повеќе се исплати да купиш опрема надвор или во земјава. ни на крај памет не ми доаѓа да идам по пошти и да се ценкам за данок и царина. не сум до толку!!! Се решив да земам камера од интернет и сакав да се информирам како одат работиве, а и интересно ми беше да ги правам анализиве. ако погрешно ме свати, јебига... се дешава!!!

btw увек зимам фискална од продавница, а плаќам и данок и царина ко што треба

Изменето од ognenko - 24.Март.2008 во 21:16
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 21:25
Originally posted by ognenko ognenko напиша:

Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:

Ognenko druze

sve u svemu jas bi ti preporacal da si naracas is o srekja da se sluzis i daj boze se da bide vo najdobar red i sto pomalku da platis za carina i DDV
uste eden mal sovet ...... pred da naracas vidi dali imas nekoj u posta2 da ti napravi kontakt so nivnata spedicija , pa da si naprais muabet so spediterot i da go nagovoris nego da go carini kako celina samo so 5% DDV
Ako uspees da go ubedis nego , znaj deka i on ke go ubedi carinikot vo istoto



тафта

сеа као ја треба да испаднам некој што цепидлачи за мочани 100-200 евра ? не ми беше целта да ситничарам на форумов бе бато. само сакав да дадам мал придонес на темава, односно дали повеќе се исплати да купиш опрема надвор или во земјава. ни на крај памет не ми доаѓа да идам по пошти и да се ценкам за данок и царина. не сум до толку!!! Се решив да земам камера од интернет и сакав да се информирам како одат работиве, а и интересно ми беше да ги правам анализиве. ако погрешно ме свати, јебига... се дешава!!!

btw увек зимам фискална од продавница, а плаќам и данок и царина ко што треба



Druze ,
pogresno si me protumacil , ne mi bese mene muabetot deka ti cepidlacis za 100-200 evra :) muabetov mi bese da projdes poevtino i pokvalitetno a na kraju kraeva zasto so tie 100-200 evra da ne si zemes uste nesso oprema nekoj filter ili slicno ......
nemoj da mislis deka imam namera da ti kazam deka cepidlacis za kes , nemam takva namera veruvaj , da mozam jas da ti go protnam bez carina i DDV bi ti sredil veruvaj , posto i jas sakav da si naracam od B&H za mene ali mi ja smenija cela carinska postava na aerodrom pa si kupiv Nikon D40 od PIX+ :))

sorry uste ednas ako si pomislil deka imav nekoja losa zabeleska ili namera , cisto sakav da ti pomognam okolu muabetov

pozdrav
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 23:42
Ај вака, да резимираме за луѓето во иднина да немаат проблем околу ова прашање, или пак додека не се смени нешто во законската регулатива:

1. Купување фото опрема од интернет е можно.
2. Препорачани сајтови се B&H, Adorama, Amazon, ... ако има други дополнете
3. За нарачка ви треба картичка Visa, Master, Amex... која има можност за вршење интернет трансакции, што го проверувате во вашата банка.
4. При првата нарачка, или при промена на картичката ќе ве замолат да им пратите факс или скенирана картичката на маил.
5. Транспорт - Препорачан е International Express Mail - Во превод нашата брза пошта, кој сега за сега го има само во B&H и RRS (за стативи, глави...) заради двојните аршини, т.е. со сите останати брзи пошти имате многу поголеми давачки од типот, лежарини, декларации и сл.
5. Царина и данок: 18% ддв за тела 5% царина и 18% ддв за објективи. Ако имате среќа, знаење или познавања во пошта 2, или на царина, и ова може да го избегнетеголема%20насмевка
6. Епа нема повеќе, со среќа пазарење голема%20насмевка


Изменето од itan14 - 24.Март.2008 во 23:46
Кон врв
Младеновски Филип Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Младеновски Филип Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 01:07
дечки прашање за вас.
ке одам во САД летово и планирам одтаму да си земам Никон Д40 кит со Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX Zoom-Nikkor Autofocus Lens.
е сега како оди процесот на внесување на такво парче опрема во МКД?
ако некој има поминато ке може ли да ми ја објасни процедурата и даму поставам неколку прашања(евентуален трошок , царина , мито )
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.