IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кyранот и формирањето на човечкото семе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кyранот и формирањето на човечкото семе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:46

khaleefah брате, Алах да те награди за ова .. може иншАлах и ЕвАнгелос ќе разбере дека е грешка.

 

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 17:37
значи евангелос, ти не си сфатил Wink

се работи за грешка во к*ранот, која ете, Калифот толку убаво ни ја разјасни...

уствари, чекај...
па ти и викаше дека се работи за грешка во к*ранот... LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 17:45
kalife,sto marka ti e saatot???
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 17:57
.


Изменето од khaleefah - 21.Мај.2007 во 16:21
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 18:00
Не да ми се живее Калифе... него откако ве запознав овде вас на форумот знаеш ли колку ми се живее...LOLLOLLOL Секој ден се поблагодарен сум, и посреќен, што Бог по својата милост ми дал ваков живот, а не мизерување во некоја заблудена вера...

Ми помогнавте многу, да сфатам навистина колку сум привилегиран... Фала ви! Hug
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 01:41
Калифа, јас велам дека ајетот вели дека човекот е создаден до капка семе што се исфрла (сперма) и тоа ти го цитирам од исламска литература, а не од христијанска. Така пишува и во многу преводи на к*ранот, а ти ме исправаш, велиш дека не е капка, па дури ме исправаш и ме исмеваш дека сум рекол (сперма), а наместо тоа велиш (вода што се исфрла) LOL Па јас се трудам да ги направам научни овие лапсузи во к*ранот, а ти ми одмагаш во тоа.
 
Немој да ги лажеш форумџииве со твоите нови (научно прилагодени) преводи на зборовите рбет и ребро, а тоа што си ги напишал на арапски воопшто ништо не кажува затоа што и јас можам да ги напишам и на арамски и на латински и на било кој друг јазик, но тоа не значи дека тие ќе добијат ново значење.
 
Колку и да сте се труделе низ историјата да го скриете к*ранот во арапскиот неразбирлив јазик, денеска сме благословени со доволно преводи на к*ранот на Англиски, Босански, па и на македонско-торбешки јазик и многу добро може да се види што пишува таму, особено ако се споредат повеќе преводи. Во македонскиот превод не стои КРСТ како што ти велиш, туку стои ГРАДИ, што е уште посмешно, ама јас не сакав да го направам тоа посмешно, бидејќи и самиото си е доволно смешно, па затоа се потрудив да го одберам подобриот превод.
Залудни ти се сликите, сите на форумов се доволно писмени за да знаат каде им се градите, каде им се ребрата, рбетот, абдоменот, и каде им се тестисите на машките.
И сите добро знаат дека ајетот не зборува за ембрионалниот развиток на тестисите, туку за местото од каде се исфрла семето, а тоа не е пределот кај градите, туку многу многу подоле кај тестисите. Но од каде би го знаел тоа Мухамед нели? Wink
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 08:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Залудни ти се сликите, сите на форумов се доволно писмени за да знаат каде им се градите, каде им се ребрата, рбетот, абдоменот, и каде им се тестисите на машките.


Не си во право Евангелос.
Не знаат сите каде им се овие ствари, пошто си има посебна наука: исламска анатомија, што овде ја имаат учено само 2-3ца, и затоа они се компетентни да ти објаснат! Wink
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 11:50
.


Изменето од khaleefah - 21.Мај.2007 во 16:22
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 11:59
нејќам и јас да „гњавам“ со наука
ама понекогаш морам


„капката“, како прво нема теорија, ШАНСИ НЕМА, да се формира меѓу р’бетот и ребрата (што би рекло каде што се наоѓа срцето и белите дробови)

1. тестисите „паѓаат“ пред да се развијат од ИСПОД бубрезите, кои како што знаеме се под белите дробови и срцевата шуплина, а тестите се УШТЕ испод нив...

2. „капката“ не се формира тогаш, туку многу многу многу подоцна... Или можеби не сум во право, можеби во исламот машките стануваа плодни уште во првата година, или додека се ембрион! Значи „капката се формира некаде во тинејџерските години, кога, (не знам како е кај муслиманите) ама кај другите, тестисите се..... па знаете каде....

3. уште ли со вакви бисери од к*ранот ќе се занимаваме?
не ли беа доволно глупости, да секој човек со малку памет, сфати дека тоа и ти е книга што врска нема со здравиот памет, а камоли со логика и наука...

Затоа и смешни се муслиманиве на овој форум...избувливи, дрски... Во недостиг на аргументи, останува само да бидат „кловнови“ за сите нас...

Штета што „капката“ воопшто била исфрлена кај некои случаи...Ouch
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 12:10
.


Изменето од khaleefah - 21.Мај.2007 во 16:22
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 12:14
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Si me videl da pisam komentar na
nekoja tema za  biblijata?


па јас колку што гледам, вие само и на тие теми пишувате... Едвај некој „јунак“ вака ко тебе, ќе помисли дека е кадарен да објасни некој „бисер“ од к*ранот, и ќе заглиба у кал до гуша, па после... „ѓаволски пат“... „глупаци“ итн... итн...
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 12:21
.


Изменето од khaleefah - 21.Мај.2007 во 16:22
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 12:30
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Nego odi pomozi mu na bateto da najde nesto inace ovaa bruka dolgo
ke se pamti Big%20smile


дефинитивно... Ќе ја памтам „капката“ верувај, цел живот... Ова се бисери кои едноставно се пресмешни човек да ги заборави...LOLLOLLOLLOL

Света книга... пфффффффффф.... LOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 14:12
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Drugo...

Gledaj sto izjavuvas  vcera ili koga si ja pisal temata:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дури и ако го прифатиме тоа "индирекно формирање на спермата", тоа сеуште не го решава проблемот во к*р'анот, бидејќи тој вели: "меѓу 'рбетот и ребрата", а науката вели: "абдоменалната шуплина, на ниво на бубрезите" која е многу подоле од она што го тврди к*р'анот.


Za vednas otkako ti ukazav na zabludata smenuvas izjava i vikas:

[QUOTE=EvAngelos]
И сите добро знаат дека ајетот не зборува за ембрионалниот развиток на тестисите, туку за местото од каде се исфрла семето, а тоа не е пределот кај градите, туку многу многу подоле кај тестисите. Но од каде би го знаел тоа Мухамед нели? Wink
Поздрав!


Јас воопшто не гледам дека некаде се контрирам или дека некаде ти си ме премислил Smile
Тоа што погоре ти го пишувам е дека дури и да прифатиме некакво  "хипотетично индирекно формирање на спермата", сеуште останува противречноста во к*ранот, а во вториот текст велам дека на тоа место к*ранот и воопшто не зборува за ембрионален развиток на тестисите или незнам што, туку за местото од каде што се исфрла семето кај машките...а целта ми е да објаснам дека било какви компромиси и апроксимации да правите, вие не можете да го извадите к*ранот од калта во која е замрсен со своите противречности со науката и истиот си врши самоубиство со следниот ајет:

"Зошто оние не размислуваат за к*р'анот? Да беше тој од некој друг, а не од Аллах, во него ќе најдевте сигурно несогласија големи." Сура 4:82

Жал ми е Калифа, ама не знам како ќе ги убедете верниците дека к*ранот е од Аллах, а не од некој друг Smile


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.