IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ КУПУВА АВТОМОБИЛ НА КРЕДИТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ КУПУВА АВТОМОБИЛ НА КРЕДИТ

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ КУПУВА АВТОМОБИЛ НА КРЕДИТ
    Испратена: 03.Мај.2007 во 10:59

Во денешно време тешко се собираат пари за автомобил со просечна плата, дали би се решиле да подигнете кредит за автомобил или да се чека подобри времиња.

Ако се заштедат пари обично секогаш има нешто покорисно од автомобил за купување.
 
Секој сака нов автомобил но...


Изменето од marence - 03.Мај.2007 во 11:04
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 14:08
Секогаш е најдобро во кеш... Арно ама, не секогаш стигаат пари...

Ако купуваш кола на кредит ќе се соочиш со многу други давачки (тука го вбројувам каско осигурувањето).

Прво треба да имаш најмалку третина од вкупната сума за колата (под претпоставка дека не сакаш никакви додатоци).
Потоа треба да се одлучиш на колку време ќе ја отплаќаш (колку подолго ја отплаќаш толку повеќе чини колата/крајната сума).
Потоа треба да си најдеш жиранти кои се помлади од 65 години.
За секоја година плаќаш каско осигурување на колата (некаде околу 10000 ден и повеќе) настрана од осигурувањето што го плаќаш за регистрацијата.
Кредитот можеш да го исплатиш и предвреме и успут ќе ти пресметаат секакви камати и не знам што...
Не можеш да ја продадеш колата дури не го исплатиш кредитот.
Кога ќе го исплатиш кредитот обавезно да си ја земеш меницата.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 14:18
Заборавив за месечните камати... Ако банката ја намали, односно зголеми, каматата, автоматски и тебе ти се намалува, односно зголемува, ратата за отплаќање...

Па сега, иди-види

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 15:49
Се прашувам кој че купи у кеш??LOL LOL LOL LOL

е ако не е некоја увопзна или аутопазарDead
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 16:34
Nova kola e najlosa investicija, osobeno na kredit. Za 4 godini nova kola gubi 50% od vrednosta, pa makar sedela vo garaza. Uste poglupo e ako ja platis so pari sto gi nemas.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
The Duke Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јануари.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The Duke Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 16:54
Ако се подобрат условите за лизинг-ќе биде најубав начин да се купи автомобил.
I do not see why man should not be just as cruel as nature...
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 18:11
Originally posted by sensei sensei напиша:

Nova kola e najlosa investicija, osobeno na kredit. Za 4 godini nova kola gubi 50% od vrednosta, pa makar sedela vo garaza. Uste poglupo e ako ja platis so pari sto gi nemas.



Тотално се согласувам со тебе,што значи ако се нема кеш лоша работа е кола на кредит!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.