IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Aјде да се потсетиме на првиот бакнеж...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aјде да се потсетиме на првиот бакнеж...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 19>
Автор
Порака
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 21:49
Bese kako jadenje eurokrem.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 18:58
Хемијата на бакнежот
   

kissing_1291989f.jpgСпоред студијата направена од истражувачите на Лафајет колеџот навистина постои извесна хемија помеѓу оние што се бакнуваат.

Истражувањето, кое го следеше нивото на два хормони - окситоцин (познат како хормон кој влијае врз создавањето на социјалните врски односно чувството на блискост) и кортизолот (т.н. стрес хормон) кај 15 хетеросексуални парови пред и после бакнувањето покажа дека тоа е многу комплексно и предизвикува такви хормонални промени за какви досега не се претпоставуваше. „Обично мислиме на личноста која ја бакнуваме и како се чувствуваме тогаш, но во позадина се случуваат многу други нешта“ според професорката Венди Хил.

Тие други нешта за кои Хил зборува се нивото на хормони кои се вклучени и можноста дека плунката содржи фермони. Во истражувањето се покажа дека нивото на кортизол се намалува кај двата пола, но нивото на окситоцин се покачил само кај мажите, додека кај жените се намалил. Истражувачите веруваат дека тоа се должи на стерилната средина за тестирање на која жените веројатно се почувствителни од мажите и затоа во иднина ќе продолжат да тестираат во малку поромантична средина.

Или можеби не е се до опкружувањето, Susan Hughes, ко-автор на Половите разлики во романтичното бакнување, забележува дека: „Жените им даваат поголемо значење на здивот и забите кај личноста. Ова е показател за тоа колку една личност се грижи за себе и за својата хигиена, а жените се многу пребирливи на тој план“. 

Од друга страна, се покажа дека разменувањето на бактериите кои ги има во плунката го подобрува имунитетот кај оние што се бакнуваат. Научниците кои почнуваат да ја разбираат биохемијата на бакнувањето велат дека тајната состојка на добриот бакнеж е токму плунката која го зголемува сексуалниот нагон. Постои доказ дека плунката го содржи хормонот тестостерон и дека мажите сакаат повеќе „влажни“ бакнежи со што несвесно се обидуваат да го пренесат тестостеронот за да го стимулираат сексуалниот нагон кај жените.

Дали бакнежот има еволутивно значење за пронаоѓање на вистинскиот партнер е прашање со кое уште некое време ќе се позанимаваат научниците. Дотогаш бакнежот ќе биде само бакнеж... и тоа е доволно



Изменето од fiks - 31.Август.2009 во 18:58
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 19:52
Тема: Aјде да се потсетиме на првиот бакнеж...

Shto  kje se potsekjam....bruka!
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 20:58

Abe ostaj. So cupeto se poznavav samo 2-3 sati ko se fativme. I aj fraerov da ja bakni sea zenskata бакнежбакнежбакнеж i onaj dolgometrazniot. Auffff kolku imav trema, se si mislev ke napraam nekoja bruka pa cel grad ke me remeti. Sto znam...toplo...vlazno .... meko....interesno se na seголема%20насмевка Eeee kolku vezbav pred toa so lizalcinja i so sisinja plasticni za da bide uspesnoцрвенеење

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:51
Ako prethodno ispusi cigara gorci isto kako pivo
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 00:16
Одамна беше,ама кој не се сеќава?плазење
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 00:29
Ke ispijam zivo jajce i glavica kromid ke izedam i nasilno ja baknuvam  ѓавол
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 09:16
leleeeeeeee se sekavammmmmmmцрвенеењеepten cudno mi bese togas..............

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:01


epten  belja baknez.......prviot baknez голема%20насмевка


Изменето од bijonse1 - 14.Септември.2009 во 23:16
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:51

Кон врв
Ferrari Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ferrari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 01:03
ne se secavam odamna bese :-)
Кон врв
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 19:52
prviot baknez i ne mi se dopadna bas, togas mi bese nekako mnogu ligavoсмеење ama drugite sto sleduvaaтрепкање seuste se sekavam na prvata ljubovвоздивнување
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 19:55
кој ќе се сети збунетост ........... знам дека беше скоро во исто време со прогласување на автономија на косово и војводина смеење... или беше воведување на самоуправувањето ......не%20знам
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 23:47
така некако беше .....мислам како печат ...............бааааааам бакнеж




Изменето од bijonse1 - 02.Септември.2009 во 23:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.