IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Remote triggeri za Canon/Minolta
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Remote triggeri za Canon/Minolta

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Remote triggeri za Canon/Minolta
    Испратена: 27.Април.2007 во 19:36
zdr
imam niet da zemam canon d na staro, znam deka postoi moznost da proveram kolku pati do sega okinala zavesata, ama ne znam kako toa se pravi-ke mi kaze li nekoj ?
pitanje 2 - za koristenje B (bulb) postavka - moram so remote switch ili?
blagodaram
Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 20:07
Za 1 prasanje. Koga ke otvoris slika da ja vidis na ekranot , stisni info i ke ti se pojavi koja slika e taa  po red i ke vidis.
Za 2 prasanje . Ako nesakas da lepis so salotejp , togas ti treba remoteBig%20smile
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 20:59
Hehehe, za vtoroto prasanje ima i drugo resenie LOL.
Aj ce probam utre da napravam nekolku fotografii na mojata napravija pa ce gi postiram tuka.

Za odgovorot na prvoto prasanje, mora da ima i druga opcija, bidejci redniot broj na fotografijata moze i da se resetira


Изменето од Mire - 27.Април.2007 во 21:00
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 21:32
Za prvoto prasanje:

http://www.opanda.com/en/iexif/download.htm

Freeware verzijata raboti so jpg fajlovi, pa ako sakas da proveris fotografiras vo jpg, otvoras so ovoj software i nekade pred krajot imas informacija "Total number of shutter releasess of camera"
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 00:23
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Za prvoto prasanje:

http://www.opanda.com/en/iexif/download.htm

Freeware verzijata raboti so jpg fajlovi, pa ako sakas da proveris fotografiras vo jpg, otvoras so ovoj software i nekade pred krajot imas informacija "Total number of shutter releasess of camera"


interesno programce za gledanje (i editiranje) na exif!
no pokazuvanjeto na brojot na vkupno okinuvanja zavisi od aparatot, a ne od bilo koj softver.
jas kolku sto znam taa informacija ja davaat samo pro. modelite 1D...
dodeka kaj ostanatite modeli na canon dslr skoro so sekoe menuvanje na cf kartica brojacot se resetira, ili prodolzuva spored od prethodnite fotografii koi bile na karticata...Ouch



Изменето од KoKi - 28.Април.2007 во 00:24
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:32
Saso,

Eve ja napravijata za koja zboruvav pogore. Znam deka deluva grdo no vrsi rabota odlicno i, koga ednas ce ja namestis, nema nikakvi problemi za posledovatelno koristenje.

Napravijata:



Izolir trakata e najednostavniot, iako grd, nacin da go zastitis aparatot od gre**nje. Inaku stanuva zbor za obicna drvodelska stega koja moze za mali pari da se kupi na Zeleno pazarce.


Vrvot na napravijata:


Vrvot e verojatno najnezgodniot del za izrabotka. Simnata e sajbnata na krajot a namesto nea e nanesena plastika so "pistolce" za topenje na plastika. Ova e neophodno bidejci, bez plastikata, sosema e sigurno deka ce go izgrebes kopceto na okidacot pri vrtenjeto na vintot.
Dokolku nemas takvo pistolce proveri po prijateli, ili ako ne najdes slobodno obrati mi se mene preku LP. Patem, korisno aparatce e a cini se na se 150 denari + 15 den po plasticen umetok.


Kako izgleda koga ce se montira (grdo no efikasno + nikoj ne te gleda vo temnica Wink):




Dokolku planiras povece fotografii vo serija, najdobro e da go zalepis za teloto na aparatot so izolir traka. Tragite lesno se cistat so alkohol i sto e najvazno, nema sansi za ostetuvanja.

Deka sistemov e relativno efeikasen, eve dokaz ... slikive se slikani tokmu so setup-ot na fotografijava:

http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=12515

http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=12403

Enjoy Wink
 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 17:53
Ednostavno i eftino = Genijalno!

Zgora na toa ima "retro look"...kako ruska tehnologija.

P.S. Ne mozhe da se koristi lastik mesto mengeme za pritiskanje na kopcheto?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 21:33
Zoran, zavisi od dizajnot na kopceto. Ako izleguva dovolno nadvor moze i lastik i selotejp, no SLR/DSLR retko ima takov shutter release za zal (mozebi postarite modeli)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 10:21
A MOZE I LEPLIVA TEKSTILNA LENTA SO MEURCE NA DUVANJE SO CREVO KAKO ONA NA IGRACKITEZA DECA

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 10:24
GORNOVO E OSOBENO ZGODNO ZA CANON

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 11:42
Ова звучи интересно Јане. Да не имаш некој примерок да ни покажеш?
Ме интересира како изгледа во примена Smile

Инаку моево решение беше условено од фактот дека Минолтата има само инфрацрвен далечински окидач. Војо ми кажа дека може да се изведе и со униврзално далечинско за телевизор, но не сум се нафатил да пробам.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 12:08
moze i so 434MHz radio (200m domet, bez ogled na preprekite).
Jas imam vakvo:
http://www.wolfgang-roesel.de/Seite017.htm
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 12:22
blagodaram na iscrpnite odgovori :-)
mire - mnogu mi se dopaga tvoeto resenie - mozda namesto plastika da se koristi silikon ? :-)... enivej
jas imam kanon eos 300v i mnogu me nerviral po istoto prasanje i ednas kopajki po net najdov kako sam da si napravis cabel i toa od dzekce za slushalki ( ne se sekavam dali bese mono ili stereo) i toa zvucese baegi ednostavno, sea ne mozam da go najdam ama ke se potrudam da go iskopam - najblisku shto najdov na brzinka e ova -

 < anchor_height="16" anchor_width="1391" anchor_top="-4175" anchor_left="1" ="" hover="true" pref_url="http://groups.google.com/group/uk.rec.photo.misc/browse_thread/thread/797da3948251fa43/496f3c5d5e2d0fe6?lnk=st&q=%22shutter+release+cable%22&rnum=1#496f3c5d5e2d0fe6" ="application/browster-plugin" height="0" width="0">http://groups.google.com/group/uk.rec.photo.misc/browse_thread/thread/797da3948251fa43/496f3c5d5e2d0fe6?lnk=st&q=%22shutter+release+cable%22&rnum=1#496f3c5d5e2d0fe6

pozdrav
sasho
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 16:21
za 300 imam videno i koristeno samodelski zican okidac, imam eden prijatel sto go ima napraveno istiot, ama sega e na odmor. ako ne se brzate koga ke se vrati ke go fotografiramei postirame vo forumov za site da imaat pretstava sto i kako e
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.