IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Наоѓање работа без врски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наоѓање работа без врски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 21>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 08:01
Ne mi davajate statistika za Amerika, analizirajte ja statistikata vo Makedonija:
-dnevnica vo obrazovanie-normalno so fakultet- za rabota so 25-30 deca e 600 den, 4-6 nastavni casa.-----za davanje casovi doma so 1 dete za 2 nast. casa- 90 min se naplaka od 300- 500den;
-za zgrizuvanje vo gradinka, celodnevna i dneven se plaka 1800 den za hrana, za neograniceno vreme-od 6-6 (7-17) i rabota so 25-30 deca------- vo privatnite gradinki za zgrizuvanje vo grupa od 5-10 deca se plaka 9000 den,a cuvanje  doma 1 dete, so obezbedena hrana za 8-10 casa se naplaka od 9000-12000. Nasite "strucnjaci"velat-E pa vie ste prijaveni.
-Vo Makedonija luge plakaa po 35-40 godini zdravstveno (sega si gi kupuvaat lekovite i lekarskite uslugi), penziono(penziite se mali i ne se redovni) stanbeno(stanovi dobija nekoi drugi)... E aj da vidime ako im gi vratea parite koi gi plakaa cel zivot po kolku ke dobieja (kako vo Avstralija, Amerika) i dali ke imase potreba od sini-zeleni kartoni, pokacuvanje na penzii...
-Drzavni fakulteti-participacija 100 studenti x 200 evra, 500 x700 evra- nastava vo amfiteatar, koga dosol koga ne dosol profesorot, ispit kako vo 19 vek-3 prasanja od 3 000----------- privatnite 3000 evra po 50 studenti KOOOOJ zarabotuva poveke? Prasuvam_Koj e pobogata zemja Makedonija ili zapadnite? Moze voda da ni nosat!Razmislete dali vi trebaat vrski i za kade vi trebaat?


Изменето од ucitelka - 16.Ноември.2007 во 08:02
Кон врв
unikat Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unikat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 10:23
Se fino ste kazale, a jas ke dodadam deka zavisno od profesijata mozes ili ne da najdes rabota bez vrski...jas licno so mojot filozofski i ortomi da imam ne mi pomagaat da najdam rabota po struka, ama zatoa se vrabotiv po pat na nepotizamсреќа vo semajna firma...znaci : se e relativno vo zivotot, pa taka i vrabotuvanje so ili bez vrski!!! GOOD LUCK
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 01:40
Во време на експлоатација на цховекот од газдите, бараш врска?!
Е тоа е веќе филозовска мисла или замисла.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 01:40
Кај мене во фирма.
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 10:15
slucajno gledav eden film od staro vreme i vo fabrika spremat rabotnicite strajk mala mu bila platata nemalo uslovi za rabota i komunistite baraat tlo za sirenje na svoite idei gi podbucnuvat rabotnicite
 
sega site gi osuduvame komunistite za nekoi nivni postapki
 
denes lugeto se srekni ako odat na rabota uslovite pretezno se nikakvi nema standardi platite mizerni i plus neredovni eden inzinjer vo edna "popularna girma" vo gradov zema 12 000 na sekoi tri meseci ednas i se falat nie sme firmma gazdite se zbesnati sinojte vo Amerika
 
mozi vo distanca i ova vreme nekogas ce bide osudeno od istorijata i ce se najdi da go rusi nekoj
 
i zbunet e vo pravo sto e pesimist mnogu e tesko
 
jas pred da najdam drzavna rabota "na nekokov slicen nacin" kako sto zbunet objanuva niz sega ama blisku do vistinata cekav po vreki brasno kako socijalen slucaj so visoko obrazovanie nema nisto poponuzuvacko za mlad i zdrav covek kolku zto mozi da ostani vo vakvi uslovi kaj nas
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 19:53
Барањето работа,односно вработувањето ,не почнува од денот кога сме ја добиле дипломата..!Тоа е процес кој е посложен ,и почнува уште при определбата со какви квалификации сакаме да ...и ке се здобиеме со школувањето,т.е. со изборот на училиштето односно факултетот..!!!!Замислете си ситуација(у ствари и не морате...кај нас се случува со години...)кога сите ..или 50% од средношколците ќе се запишат на факултетите од општествените науки...!!И што потоа...!Диплома во џеб...и со години под бирото..!Нема работа....!Па нормално...!!!Кога би се следеле економските,социјалните прилики..индустрискиот развој на една држава...техничко-технолошкиот развој,и би се барале кадри(создавале во образовниот процес)..сигурно нема да дојде до овој степен на невработеност...!!!И јас сакав да бидам доктор,адвокат,професор...меѓутоа имајќи на ум дека можеби нема да најдам работа со таа квалификација...не се ни оптоварував да учам,зашто сега сигурно ќе бев во агенцијата ни наша за водење на лица без и со зелени(сини)картони...!!!Друга функција пак сега и оваа агенција нема...!!!А за факултет..и по вработувањето може да се заврши,колку да го имаш..што кај нас и така и вака не се цени....(дипломата, во 80% случаи ке си виси закачена на ѕид...)!!!!Затоа внимавајте при изборот на стручната надоградба,и не тргнувајте по тоа ...ако не ве запишат не медицина да морате и можете да учите и економија..или машинство..О.К.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:23
bilo kakva diploma potrebno e praksa koja se steknuva so rabota vo industrija koja ja nema odnosno vo firmi kako volonteri ili kako studenti za steknuvanje iskustvo i primena na steknatite znaenja nikoj so teorija ne vleguva negde i ne prezema odgovorna zadaca

ili ako e pravnik prvo volontira vo firmi i posle samostojno raboti bez sansa nema moznosti
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:41
Се согласувам со последниот пост на Маренце. Студентите си седат дома секое лето и не им текнува да одат на пракса во некоја фирма, макар и за без пари. И после се жалат. Епа ако си работел некаде 3 лета и си се истакнал, многу е поголема веројатноста да сакаат да те примат откако ќе ја имаш дипломата в рака. А и во ЦВ-то е подруго кога ќе имаш и некакво искуство.


 
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 18:47
EEEEEEEEEEE da umrev vcera nemase da znam deka pri najgolem broj studenti -zapisani i zavrseni pravnici ima deficit od advokati. Eve vi rabota bez vrski-Advokatot na pritvorenite od zmisko oko ja iskara vladata sto tolku mnogu apsi bidejki nemalo koj da gi brani. Ajde pravnici-advokati ova vi e prilika.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 18:51
...EEEE..ZATOA NA NAS OVDE VO RM,GOSPOD NI DAVA DEN PLUS...!!INAKU NISTO NEMA DA ZNAEME...!!!ABE ..ZA ZALENjE SME..VERUVATE ILI NE...????
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 18:59
znaeme deka sme za zalenje

samo miriam vo nasiot grad nema firmi kaj da odat studentite tie sto se povredni sekoe leto odat vo amerika i posle si go plakaat studiranjeto oti roditelite nemaat pari ama posle nema kaj da se vrabotat i site si odat vo stranstvo nikoj ne ostanuva vo nasite ucilista ima po 15 deca vo oddelenie  sekoj sto moze da bega bega,
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 19:04
Greskaaaaaaa-klasicnite paralelki imaat po 15, celodnevna se prebukirani-25-35 deca. a za gradinkite da ne zborime -najmala grupa mesto po  5 bebinja na edna neguvatelka  20 deca. 
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 19:10
sakav da kazam deka pred 15 godini imase po 35 sega nema deca ne navleguvam vo politikata na obrazovanieto dve ucilista treba se zatvorat bidejki nema ziteli

Изменето од marence - 25.Ноември.2007 во 19:11
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 21:46
Originally posted by marence marence напиша:


samo miriam vo nasiot grad nema firmi kaj da odat studentite


Ааа не нека%20ти%20е%20срам, грешка си. Во Скопје имам правено пракса 2 лета. Еднаш платена (малку, ама сепак некакви пари) - редев папки, не беше којзнае колку големо искуство ама беше во добра компанија и убаво стоеше на ЦВ. А и кога завршив факултет таму ме примија на работа. Вториот пат беше неплатена (ми платија само превоз, дури и без хранарина), пак на убаво место и навистина научив многу, се однесуваа со мене како со вработен. Веќе воопшто не работам во таа сфера, но беше многу убаво искуство и не жалам.

Знам и за барем 2 случаи што почнаа неплатена пракса додека беа на факултет, па после ги примија за постојано. Имам работено за џабе, само за искуство и контакти и уште на неколку наврати (не во Мк).

Во Мк не сакаа да ме примат секаде каде што сакав , но на неколку места ме примија и беа пријатно изненадени што некој воопшто се интересира (зборувам за неплатена пракса, за платена е потешко да се влезе).

А сум предлагала на мои пријатели да почнат пракса и никој не сака да си го губи времето за без пари, место да излегува до 4 сабајле преку летото и да оди по одмори, да станува рано и да оди на работа.

Сепак е подруго кога ќе завршиш факултет освен диплома да имаш и некакво работно искуство. Што е уште поважно, покажува дека имаш иницијатива и сам бараш можности наместо да ги чекаш да ти дојдат дома.
 

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.