IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Отровни растенија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Отровни растенија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 16:23
Originally posted by belichka belichka напиша:

TATUL(Solanum nigrum)


tatuliLOLLOLLOLepten izmrdana stvarLOLLOLLOL
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
LAV Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2006
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 241
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LAV Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 16:29
NE SUM BIL JAS, OVAA MU SE SLUCI NA EDEN MOJ PRIJATEL...VO NEGOVOTO DETSTVOLOL
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 19:19
Originally posted by LAV LAV напиша:

NE SUM BIL JAS, OVAA MU SE SLUCI NA EDEN MOJ PRIJATEL...VO NEGOVOTO DETSTVOLOL


Добро, штом признаваш ти простуваме. Некако ми беше сомнителен.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 18:58
pecurki
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 09:25
Originally posted by LAV LAV напиша:


MLECHKA....MNOGU OTROVNO RASTENIEDA VI KAZAM EDNA SLUCKA ZA OVAA RASTENIE....HEHENA NEKOJ TIP MU REKLE DA SI STAVI NA PENISOT OD OVA RASTENIE ZA DA MU PORASNELOL, ZA NEPOLNI 2H MU OTEKOL KO BABURALOL... EPA FRAERISTA AKO SAKTE DA IMATE GOLEM POLOV ORGAN, MOZETE DA EKPERIMENTIRATELOLLOLLOL, ALI NIKOJ NE VI GARANTIRA ZA VASETO ZDRAVJEOuchПа човекот добил поголем орган значи му помогнало.А иначе млечката ( глуварчето ) не е отровно напротив од неа се изработува добар лек за белодробни заболувања.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 17:38
                     ХОРТЕНЗИЈА


Ова растение е доста застапено како декоративен дел по дворовите,но за жал може да предизвика осип на кожата пропратен со чешање,мачнина и зголемено потење.
Во тешки случаи на труење(доколку не добиете противотров),труењето може да земе поголеми размерии да доведе до состојба на кома.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 22:15
http://www.oshims.com/uploads/lily-of-the-valley-300x251.jpg     http://www.alchemy-works.com/Resources/convalarria_flower.JPG
Convallaria Majalis....момина солза
освен како украсно растение тоа преставува и лековито растение за срцеви заболувања како кардиотонично растение...но баш поради содржината на тие лековити материи го прави растението мноооогу отровно за човекот баш поради концентрацијата на тие материи ако се внесат неконтролирано јадејќи го цветот или листот......


Изменето од bijonse1 - 14.Ноември.2010 во 22:26
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 18:24
                               Бадеми


отровна%20храна
Горчливите бадеми содржат цијанид во мало количество , но доволно
опасно така што во САД е забрането продавање на необработени бадеми ,па тие мора да бидат испечени за да се уништат бактериите и да се неутрализира отровот.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2015 во 18:18

                                        Отровни растенија

1.       Алкалоидни отровни растенија

Име на растението

Латинско име

Вид на растението

Отровни состојки

Време на цветање

Симптоми на труење

Кукут

Conium maculatum

Едногодишно или двогодишно

Кониин и коницеин

Јуни и јули

Парализа на ЦНС, кома, смрт поради парализа на дишењето

Барски кукут

Cicuta virosa L.

Повеќегодишно

Алкалоид цикутоксин, алкалоид цикутоксин

 

Вознемиреност, лигавење и тресење на животните , тешко стоење и слабеење на пулсот

Волчјо јаболко

Aristolochia clematitis L.

Повеќегодишно

(Цело растение е отровно) алкалоид аристолохина

 

Тешко дишење изразено раширени ноздри, колични грчеви и крв во мокрачата

Помамница

Atropa belladonna L.

Повеќегодишно зелјесто

(Цело растение)алотропин,

Скополамин, хиоскиамин и беладонин.

 

Силно проширени зеници, жед, забрзано дишење и зголемена телесна температура.

Мразовец

Colchicum autumnale L.

Повеќегодишно

Алкалоид колхицин(во зрелото семе)

Касна есен

Предизвикува полиплоидија

Жаворњак

Consolida regalis

Едногодишно

Алкалоид калкатрипин(во цвет и лист), алкалоид делфинин(во семето)

 

Лигавење, повраќање, колични грчеви и пролив

Татула

Datura stramonium L.

Едногодишно

(цело растение е отровно) хиосциамин и скополамин

 

 

Барска наддавка

Equisetum palustre L

Повеќегодишно без цвет

Еквизетин и аконитинска киселина

 

Пореметувања во движењето,

Чемерика

Veratrum album L.

Монокотиледоно

(цело растение е токсично особено ризомот)протовератрин,јервин, рубијервин, провератридин и др.

 

 

 

 

2.       Гликозоидни и сапонидни отровни растенија

Име на растението

Латинско име

Вид на растението

Отровен  дел на растението(сапонини)

Време на цветање

Симптоми на труење(животни)

Гороцвет

Adonis vernalis

Повеќегодишно

Цело растение(адонитоксозид, цимарозид)

Март

(сите овобено овци)

Прољевак

Gratiola officinalis

Повеќегодишно заљесто

Надземните делови(грациолин, грациолигенин)

 

Саливација, повраќање, колични грчеви, крвав пролив и крв во мокрача(сите животни)

Жолт напрсток

Digitalis ambigua Murr

Повеќегодишно

Листот(дигиталин, дигитоксин и гиталин)

 

(особено осетливи се пердувестите домашни животни, овците и козите)

КуК*рек

Hellebores odorus

Повеќегодишно

Хелеборин и хелебореин

 

Несвестица, повраќање и пролив(сите)

Синап

Sinapis arventis

Едногодишно

Токсичен е кога се формира плод и семе(синапово масло)

 

Воспаление на кожа, парализа на центар за дишење.

Какол

Agrostemma githago

Едногодишно

Семето(гитагин)

 

Го напаѓа дигестивниот тракт, нервниот систем и ги разорува еритроцитите(живина,коњи,свињи и говеда, овците се неосетливи)

Сапуника

Saponaria officinalis

Повеќегодишно

Сите делови, особено коренот(сапуроброзид)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.       Други отровни растенија

 

Име на растението

Латинско име

Вид на растението

Oтровен дел на растението

Симптоми

Лутиче

Ranunculus acris

Повеќегодишно

Сите делови(анемонал)

Повраќање,крвав пролив и грчеви

Млечка

Euphorbia cyparissias

Повеќегодишно зељесто

Сите делови(еуфорбин)

 

Папрат(бујад)

Pteridium aquilinum

Повеќегодишно

Старите листови(птеритонска киселина, анхидрид на аморфниот филицин)

Авитаминоза, предизвикување на хематурија(крв во мочка)

Машка папрат

Dryopteris filix mas

Повеќегодишно

Постари листови и ризом(филицинска киселина и филмарон)

 

 

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 19:27
Ова растение во домот може да убие дете за помалку од една минута, а возрасен за 15 минути

Речиси ја изгубив својата ќерка, која стави дел од листот на растението во устата! Нејзиниот јазик стана огромен и почна да се гуши! Еве ова е растението, и имајте во предвид дека има и други слични кондензирани растенија со речиси исти карактеристики, кои исто така се отровни.

Многу внимавајте кога ги оставате вашите деца во домот на некој да ги чува. Обезбедете им безбедна средина, каде што ќе можат да си играат.

Ова растение за малку не ја уби мојата ќерка… Растението го има во многу домови и канцеларии, а всушност е крајно опасно! Се вика “Дифенбахија“ и сите негови делови, како и сокот му се отровни (содржи калциум оксалат).


Кај децата смртта може да настапи за помалку од минута, а кај возрасните за околу 15 минути.

Ако имате вакво украсно растение во домот или на работното место, ви препорачуваме да го отстраните.

Ако го допрете, во никој случај не ги допирајте очите, бидејќи има голема веројатност да ослепите!
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.