IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Илинденска организација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Илинденска организација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 11:56
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Да, а види го датумот на весникот и кажи ми на што те асоцира.... и кажи ми во таа година под чиво раководство се наоѓал тој весник


Тоа не е весник току е периодическо списание (журнал). Издаван е од Илинденската организациjа (или од Македонските благотворителни братства). Видно од:

Председател на Националниот комитет на македонските братства е бил д-р Константин Д. Станишев.
Анри Пози предава думите на д-р Станишев:Всичко, което е македонско е наше, но само това, което е македонско - ми беше заявил в 1931г. в София, когато го видях за първи път, д-р Станишев, който беше тогава председател на Националния комитет.

Изменето од Boogie - 11.Октомври.2008 во 12:03
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 12:10
Originally posted by дуле дуле напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Да, а види го датумот на весникот и кажи ми на што те асоцира.... и кажи ми во таа година под чиво раководство се наоѓал тој весник


Тоа не е весник току е периодическо списание (журнал). Издаван е од Илинденската организациjа (или од Македонските благотворителни братства). Видно од:

Председател на Националниот комитет на македонските братства е бил д-р Константин Д. Станишев.
Анри Пози предава думите на д-р Станишев:Всичко, което е македонско е наше, но само това, което е македонско - ми беше заявил в 1931г. в София, когато го видях за първи път, д-р Станишев, който беше тогава председател на Националния комитет.



Од Ванчо Михајлов е издавано ова списание(како сакаш наречи го, разбираш на што мислам)..тие години под негова капа е ова списание.
Да го видиме конк*рентското списание Македонско Дело може?

Изменето од Vladimir88 - 11.Октомври.2008 во 12:10
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 12:17
По убиството на Тодор Александров Илинденската организација е поделена на дури четири дела,може ли да претпоставите на кои четири дела е поделеназбунетост
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 13:29
Контурите на плана за неизбежната развръзка са очертани от Иван Михайлов и останалите млади следовници на Т. Александров още в Мелнишко/4.09. 1924/. Ал. Протогеров, от гр. Охрид, о. з. генерал и двамата ръководители на ВМРО в тогавашния Петрички окръг– Алеко Василев, бивш екзархийски учител и българизиран влах от гр. Долна/Баракли/ Джумая и Г. Атанасов, определят деня и мястото на срещата - петък,12 септември, Г. Джумая. Одобрено е мнението на Алеко, Михайлов да бъде обвинителя срещу нелоялната спрямо ВМРО Илинденска организация.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:28
Поентазбунетост
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 15:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Поентазбунетост

Поентата е што Илинденскта организациjа не е била придаток на ВМРО. Напротив. Таа е имала грехове спремо ВМРО и е организирано убиство на провнили се членове на Илинденската организациjа. Виж Георги Баждаров. Тоj e бил непосредствен учесник во собитиjата:


Георги Баждаров

Изменето од macedon_alex - 23.Април.2009 во 16:45
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 15:35
Па нормално дека била одделна организација - но таа била чисто организација која помагала на бегалците Македонци кои веке не учествувале во расколот наречен ВМРО,но по Тодор Александров,бидејки самото ВМРО за време на Александров го спонзорира и спроведува уставот на Илинденската Организација.

голема%20насмевкаПоента никаква,не ти држи муабетот бидејки по смртта на Александров секој станува слободен ловец или кој што може да дограби од името ВМРОнамигнување
Кон врв
johanes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај johanes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 15:50
Еден од редакторите на Илустрациjа Илинден е Кирил Совичанов од Битола, таткото на големиот бугарски оперен певач Борис Христов.  

Изменето од Boogie - 11.Октомври.2008 во 16:41
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 16:42
Мислиш дека весниците немаат дописници од секаде,ти се молам само за весникот Илинден не ми пишувајголема%20насмевка
Кон врв
johanes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај johanes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 17:05
Пошто стана муабетот за Илинден, затоа го написав, за додаток односно редакторите-ништо не наметнувам.
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 17:10
Зошто мислиш дека некоj сака да го уништи?
Jaс си го имам во архивот-тоа е од "Илустрациjа Илинден", коjа се издава во Софиjа, на бугарски език и е со про-бугарски ставови(таткото на Борис Христов е еден од издавачите)
Злодеjска НЕ значи злобна,меѓутоа.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 17:21
Не сум знаел дека илустрацијата „Илинден„е на Бугарски јазик - лично сум колекционер и имам преку 17 броја но никаде Бугарски руни немам сретнато во списаниетозбунетостдури во неколку броја имам сретнато повеке Македонски дијалекти па дури со користење на зборови со буквите-„дж„-„дз„-„кј„ и др.намигнувањеТоа не Бугарски јазик не ми личи воопшто ако не го сметаш Бугарскиот за Македонски јазикзбунетост
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 17:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не сум знаел дека илустрацијата „Илинден„е на Бугарски јазик - лично сум колекционер и имам преку 17 броја но никаде Бугарски руни немам сретнато во списаниетозбунетостдури во неколку броја имам сретнато повеке Македонски дијалекти па дури со користење на зборови со буквите-„дж„-„дз„-„кј„ и др.намигнувањеТоа не Бугарски јазик не ми личи воопшто ако не го сметаш Бугарскиот за Македонски јазикзбунетост

Ти завидувам даже, jас ги имам само во електронски вид.
Добро де, не е на протобугарски.
Мигар читаш бугарска пропаганда?
Весник на Ванчо Михаjлов?




Изменето од Boogie - 22.Април.2009 во 20:26
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 19:58
И пак дезинформации - ТуркоМонголски рекла казала муабети - Илустрацијата Илинден е штампана од Илинденската Организација која била независна од ВМРО во тоа време а ја помагал прво Тодор Александров по што Михајлов ја забранил и ги убивал следбениците нејзининамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.