IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Илинденска организација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Илинденска организација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака Обратен редослед
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 17:04
Originally posted by Македон Македон напиша:



Писмо од Илинденската организација до НОВ на Македонија за пренесување на моштите на Гоце Делчев во слободна Македонија, Софија, јули 1946 година.


Се споменува и името на Александар Мартулков, кој во тоа време бил претставник на македонската власт во Софија.

Во октомври 1944 година Алексо Малтулков се уште е во Софиjа во качеството на бугарски поданик, видно од неговата биографична справка:

На 26 октомври 1944 година во телеграма до Кирил Мильовски се повикаа Мире Атанасов, Петар Шанданов, Крсто Гермов, Александар Мартулков, Туше Делииванов, Глигор Ташков, Венко Марковски, Фила Марковска, Олга Петрушева и Павел Шатев за евентуалното учество во управувањето на идната Република [5]. Мартулков заедно со Гермов се избрани за членови на Президиумот на АСНОМ на 1 јануари 1945 година...
Алексанадар Мартулков
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 15:47


Писмо од Илинденската организација до НОВ на Македонија за пренесување на моштите на Гоце Делчев во слободна Македонија, Софија, јули 1946 година.


Се споменува и името на Александар Мартулков, кој во тоа време бил претставник на македонската власт во Софија.

Изменето од Македон - 22.Ноември.2010 во 15:48
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 00:20
Мунгос80, Баждаров пишувал за Илинденската организација, затоа тие спомени ги оставивме овде.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 00:18
Е ако не бил член што го пишиш темата е за илинденската организација,нејзиниот почеток ,целите и кој биле членови
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 19:16
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Бил ли член на илинденската организација?

Не... сам е кажал што е од 100-ината лица кои имаат нај големо право да бидат "илинденци", но е откажал да се пише член поради принципни разлики.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 18:08
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Македонец по род или само роден у Македонија,и Ататурк е роден у Македонија


Георги Баждаров освен во четата на Сандански е бил и во четата на Илја Крчовалијата. Ете еден епизод кога четата на дедо Илија Крчовалијата се е била со врховиската чета на Христо Саракинов:

Врховистската чета беше пронајдена во една гора, не далеку од нашиот бивак. Дадоа наредба да ја нападнем. И јас бев испратен по една насока. Започнаа грмежите. Во овој момент јас се наоѓах на една полјана против местото на нападот. Гледав, ала ништо не видов, само грмежите слушам. Очилата ми се беа намокрили од пот, а нема чиста крпа да ги избришам. Чувствував дека сум смешен комита. Утешавах се, со мислата, дека не сум годен за борбена сила, а за агитаторска работа.

Грмежите не траеха долго - минута, две. По раскинувањето им видов нашите, кои беа излезени веќе на отворено. Отидов до нив.
Врховистската чета била согледана во еден дол. Таа била изненадена, но поради дигнатиот од нас шум почувствали нападот и залегнали, залегнали и нашите. Дедо Илија, кој е голем стрелец, улучил Ангел Спанчовалијата во челото, што можел да види. Убиен е и Тошо. Другите потоа избегале низ шумата за дерето надоле. На убиените беа донесени пушките, револверите и чантите. Покажаа ми ги како трофеи. Бидејќи дедо Илија удрил Спанчовалијата, тој му носи револвер, мал "лебел", кој после купи годеницата ми за три турски лири, за да се брани во случај ако се обиде нешто да ја направи турскиот офицер во Крушово, кој се заглеждал по неа.

И двајцата убиени беа юнаци луѓе. Ангел Спанчовалијата беше претходно терорист во наредба на Внатрешната организација. Окружниот комитет во Сер беше одговорен за акции во самиот Сер и тој ги беше направил успешно. Но како што отишол во Софија бил привлечен во другиот лагер. Ништо по тажно и пакостно од тоа, синовите на една поробена земја, оние кои се обрекли во жртва за нејзиното ослободување, да се делат на лагери! Не споделих радоста на некои од другарите за победата. Тешко ми беше, тажах за убиените - тие можеа да се пожертват во борба со поробителот на Македонија, а не во борба со македонски револуционери. Не беше прво ова дело на братоубиство. Веќе беа станале слични борби меѓу врховисички чети и чети на Внатрешната револуционерна организација во Джумајско, Петричко и Малешевско. Печални страници во историјата на македонското ослободително движење, страници на взаемно изтребление се запишувааха со крв по полјана и шумите на родната земја. Како лош демон си беше поставил за цел да наостри браќа против браќа, еднакво подготвени да се пренесат во жртва пред олтарот на отечеството...
При Дедо Илија Крчовалијата

Бил ли член на илинденската организација?

Изменето од Македон - 28.Ноември.2009 во 19:29
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 17:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Македонец по род или само роден у Македонија,и Ататурк е роден у Македонија


Георги Баждаров освен во четата на Сандански е бил и во четата на Илја Крчовалијата. Ете еден епизод кога четата на дедо Илија Крчовалијата се е била со врховиската чета на Христо Саракинов:

Врховистската чета беше пронајдена во една гора, не далеку од нашиот бивак. Дадоа наредба да ја нападнем. И јас бев испратен по една насока. Започнаа грмежите. Во овој момент јас се наоѓах на една полјана против местото на нападот. Гледав, ала ништо не видов, само грмежите слушам. Очилата ми се беа намокрили од пот, а нема чиста крпа да ги избришам. Чувствував дека сум смешен комита. Утешавах се, со мислата, дека не сум годен за борбена сила, а за агитаторска работа.

Грмежите не траеха долго - минута, две. По раскинувањето им видов нашите, кои беа излезени веќе на отворено. Отидов до нив.
Врховистската чета била согледана во еден дол. Таа била изненадена, но поради дигнатиот од нас шум почувствали нападот и залегнали, залегнали и нашите. Дедо Илија, кој е голем стрелец, улучил Ангел Спанчовалијата во челото, што можел да види. Убиен е и Тошо. Другите потоа избегале низ шумата за дерето надоле. На убиените беа донесени пушките, револверите и чантите. Покажаа ми ги како трофеи. Бидејќи дедо Илија удрил Спанчовалијата, тој му носи револвер, мал "лебел", кој после купи годеницата ми за три турски лири, за да се брани во случај ако се обиде нешто да ја направи турскиот офицер во Крушово, кој се заглеждал по неа.

И двајцата убиени беа юнаци луѓе. Ангел Спанчовалијата беше претходно терорист во наредба на Внатрешната организација. Окружниот комитет во Сер беше одговорен за акции во самиот Сер и тој ги беше направил успешно. Но како што отишол во Софија бил привлечен во другиот лагер. Ништо по тажно и пакостно од тоа, синовите на една поробена земја, оние кои се обрекли во жртва за нејзиното ослободување, да се делат на лагери! Не споделих радоста на некои од другарите за победата. Тешко ми беше, тажах за убиените - тие можеа да се пожертват во борба со поробителот на Македонија, а не во борба со македонски револуционери. Не беше прво ова дело на братоубиство. Веќе беа станале слични борби меѓу врховисички чети и чети на Внатрешната револуционерна организација во Джумајско, Петричко и Малешевско. Печални страници во историјата на македонското ослободително движење, страници на взаемно изтребление се запишувааха со крв по полјана и шумите на родната земја. Како лош демон си беше поставил за цел да наостри браќа против браќа, еднакво подготвени да се пренесат во жртва пред олтарот на отечеството...
При Дедо Илија Крчовалијата

Изменето од Македон - 28.Ноември.2009 во 19:28
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 13:06
Македонец по род или само роден у Македонија,и Ататурк е роден у Македонија
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 17:42
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

За Илинденската организациа интересно четиво са спомените на Георги Баждаров!
Да да вашите книги се како библијата(свети)


Мунгос- Георги Баждаров е четник на Jане Сандански и член на Илинденската организациа! Ама штом викаш дека е наш нема да се караме!


Георги Баждаров е Македонец од село Горно Броди
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 17:39
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

За Илинденската организациа интересно четиво са спомените на Георги Баждаров!
Да да вашите книги се како библијата(свети)


Мунгос- Георги Баждаров е четник на Jане Сандански и член на Илинденската организациа! Ама штом викаш дека е наш нема да се караме!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 17:23
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

За Илинденската организациа интересно четиво са спомените на Георги Баждаров!
Да да вашите книги се како библијата(свети)

Изменето од mungos80 - 27.Ноември.2009 во 17:23
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 08:35
За Илинденската организациа интересно четиво са спомените на Георги Баждаров!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 19:58
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 17:14
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Добро бе,Мунгос, даj линк кон источникот дека си изтражувал, нормално вака се прави.


Еве повели Вера Гошева „Илинденска Организација„Вера Гошева

Изменето од mungos80 - 24.Ноември.2009 во 17:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.