IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деветтолетка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деветтолетка

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Прашање: Дали сте за воведување на деветтолетки или не?
Одговор Гласови Статистика
20 [35,09%]
32 [56,14%]
5 [8,77%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 14:42
Екипите ке оделе на терензбунетости ке собирале податоци за успешноста на имплементирање на деветолетката.


Лекции полни компилации
*****
Дали претстојното преиспитување на учебниците ќе ги опфати и наставните програми?

- Ние ја применуваме новата наставна програма за деветолетка и сега предвидуваме да ги евалуираме наставните програми од прво до трето одделение. Тоа не е нивна ревизија, туку стручните екипи на терен ќе видат дали нејзините стандарди се поставени на превисоко или прениско ниво за тие деца. Знаете, може да имате совршен учебник, но кој, на крајот, сепак не е приспособен за возраста на децата. Затоа е и добро да се направи најавеното преоценување на учебниците.

*****
И порано кажав- не е проблем деветолетката, проблем е нејзиното мутирање од лица кои имаат премногу амбиции за свое лично афирмирање, напредување во службата ии одење и погоре а при тоа најмалку како атрибут го користат квалитетното работење со децата во училница.
Каде е проблемот?
1. Премногу проекти- секој кој ќе најде нешто на Интернет или бил малку во странство веднаш доаѓа тука и почнува неслушајки ги мислењата на практичарите за неприменливоста  заради постоечкиот часовен систем и бројот на предмети кои се учат.
2. Многу образование- нула воспитание- На наставникот му се бара реализација на образовни цели без да се размисли дека во прво акцентот најмногу треба да се стави на развој на училишните навики, адаптацијата на училница, соученици, училишен ред, хигиенски навики (знаат ли тие таму кои доаѓаат во контрола и пишуваат минуси и единици дека 99% од децата незнаат да одат во веце заради чучавите- поставените веце шоли родителите бранат да ги користат децата зарди нехигиенаизненадување).
3. Многу администрација- малку време за самиот наставен процес
4. Наметнувањето на згрижувачката дејност- училиштата станаа градинки, родителите бараат децата цел ден да имсе згрижени при тоа не водејки сметка за просторните услови на училиштата.
Многу има да се каже, ама нем кој да слуша.тага


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 17:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Екипите ке оделе на терензбунетости ке собирале податоци за успешноста на имплементирање на деветолетката.




...paaзбунетост,..ako delat posebni dnenici +...za odenjeto na teren ,...i te kako ke odat ,..da vidish !


...i toa,...sekojdnevno ima da shpartaat,..bog samo znae,..kade...изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 20:42
Сестра ми ја фати деветолетката...
Учат работи кои што ние ги учевме малку покасно ама сеа тоа е...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:54
Ова не е никаква деветолетка,ова е башибуз на гвујо,со неговото министерче за образовање(адвокатче или правниче кој нема допирни точки со образование) и бирото за уназадување на образованието.Зошто го велам сето ова, во наставните планови нема ништо ново,никаква едукативност кај децата освен малтретирање на нивната возраст(веќе е познато дека првата генерација е казнета,затоа што се надминати нивните мижности,пораснати се прекуноќ од прво во трето одделение)и секако оптоварени со застарени и проширени програми и на крај ,КАДЕ ВИ Е ПРОГРАМАТА ЗА ДЕВЕТО ОДДЕЛЕНИЕ,на страната од бирото вели е во изработка,па потоа каков е соодносот со понатамошното школување(средно образование) кога знаеме дека тој концепт во таква форма функционира на поинаков начин,таму има и 10 одд,кое е крај на еден вид образование,а моделот е понатаму поинаков,затоа има уште многу работи за објаснување,а како што гледаме уште сега настанати се крупни проблеми,СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ДЕЦАТА НА гвујо и неговото министерче ќе гу учат истото и ќе го почустѕвуваат истиот притисок.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 21:26
Kerkami sega ke bide prvo odelenie vo devetoletkata a deca na nejzini godini ne mozat ni 20 minuti da bidat skoncetrirani i mnogu me plasi sto ke se slucuva. Od tie pricini vo Germanija od pred nekolku godini poleka se ukinuva devetoletkata a pak vo nasata drzava sega se vovede nemozam da odlozam inace nikogas ne bija pratil tolku mala vo uciliste   
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 10:25
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Kerkami sega ke bide prvo odelenie vo devetoletkata a deca na nejzini godini ne mozat ni 20 minuti da bidat skoncetrirani i mnogu me plasi sto ke se slucuva. Od tie pricini vo Germanija od pred nekolku godini poleka se ukinuva devetoletkata a pak vo nasata drzava sega se vovede nemozam da odlozam inace nikogas ne bija pratil tolku mala vo uciliste   

Нека и е со среќа поаѓањето во училиштеголемо%20гушкање
Мислам дека стравувањата се нормални, па на ЛП ке ти пратам неколку линка од кои ке прочиташ како полесно да се адаптирате (и родителите и детето) на новата ситуација.
Еден мој професор- методичар од најкфалитетен ранг велеше- Колеги, разберете, не оди само детото прваче- оди цела фамилијаголема%20насмевка. Затоа помогнете им.
Се уверив и знам дека ова е многу точно и многу нормално.И јас го поминав тоа како мајкада
Сега како “компетентна“
- Ако детето оди во класична настава, место за паника нема. Наставната програма е прилагодена за оваа возраст (има одредени фалинки кои практичарите во од ги надминуваат), односно е иста или слична како онаа по која учеа нашите забавачиња.
- Ако е целодневна, е малку потешко, не програмата, туку времето кое го минува во училиште, условите кои се такаречи во сите училишта-катастрофа.
Колку и да е инвентивен, креативен наставникот ништо не може против условите и организациската поставеност во училиштата.
1. Децата 8-10 саати престојуваат во една училница-на столче. Ако малку се раздвижат, веднаш наставниците се опоменуваат да ги приберат бидејки сметаат на другите во  наставата.
2. Храната е еднолична, некаде јеловникот се менува на 2 недели, но негде не.
3. Вецињата се катастрофа. Поставени се веце шолички за децата од прво (4 до 6 шолички за 150 до 200 деца)тага некаде на спрат има само 3 вециња.
4. Престојот е многу долг- саат време пред работата и саат време по работата на родителот, значи 10 часа престојува детето во школо ( во најголем број случаи ова е по вина народителите-бидејки не сакаат баба/дедо да им ги чуваат, не сакаат дома да се замараат со пишување, читањетага)
5. Знаејки дека наставата /учебната година трае во најголем дел во период кога е ладно децата МОРА да се во училница. Надвор престојуваат само во периодот кога е топло и тогаш се веели и расположени.голема%20насмевка
6. Заради долгиот престој- мора да се анимираат со разни активности кои реално ни возрасен човек не може да ги издржи-барем во попладневната смена и затоа децата стануваат агресивни.
Затоа- ангажирање баба/дедо сервис за среќно дете и убаво школско искуство.намигнување
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 15:41
Извинете ама ова мене ми личи на припрема за клање,па затоа ние родителите што повеќе реагираме ќе си легнеме на брашното,така една наставничка ми вели во школото кај моето дете, а мене што ми останува само да му посакам на гвујо и министерчето,а богами и на оние во бирото за образование,и нивните деца да ги почуствуваат истите маки и трауми,за да видат како е да малтретираш други,а во оваа ситуација и цели генерации,сега ми е јасно ,со неразбрани мафијаши никаде нема да стасаме,жално е што кај нас сеуште важи ,јас да си се спасам за другиот рецка не удирам,многу убаво.
Она што малото дете треба да го научи од оваа возраст по сите светски стандарди е да научи за физиолошките потреби и стравот за неговата возраст да го надмине,а не да биде во целодневна настава каде и онака условите се од времето на комунизмот сеуште,барем во поголем дел на школи во македонија.

Изменето од Gorazd777 - 28.Август.2010 во 15:43
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 19:29
Брат ми е во овој програм , и ептен е зезнат...
Текстовите во учебниците се психоделични (не на добар начин)
-Веројатно поголем дел од вас ги читале на Трендо колумните.
Баш сега брат ми е за 5то одделение , и никој нема појма како ќе се одвива тоа...=.=
Досега се убиваше од мака , бадијала , а не е пореметен, баш напротив , често подобро се изразува и подобро перцепира од мене...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 20:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Kerkami sega ke bide prvo odelenie vo devetoletkata a deca na nejzini godini ne mozat ni 20 minuti da bidat skoncetrirani i mnogu me plasi sto ke se slucuva. Od tie pricini vo Germanija od pred nekolku godini poleka se ukinuva devetoletkata a pak vo nasata drzava sega se vovede nemozam da odlozam inace nikogas ne bija pratil tolku mala vo uciliste   
Нека и е со среќа поаѓањето во училиштеголемо%20гушкањеМислам дека стравувањата се нормални, па на ЛП ке ти пратам неколку линка од кои ке прочиташ како полесно да се адаптирате (и родителите и детето) на новата ситуација.Еден мој професор- методичар од најкфалитетен ранг велеше- Колеги, разберете, не оди само детото прваче- оди цела фамилијаголема%20насмевка. Затоа помогнете им.Се уверив и знам дека ова е многу точно и многу нормално.И јас го поминав тоа како мајкадаСега како “компетентна“- Ако детето оди во класична настава, место за паника нема. Наставната програма е прилагодена за оваа возраст (има одредени фалинки кои практичарите во од ги надминуваат), односно е иста или слична како онаа по која учеа нашите забавачиња.- Ако е целодневна, е малку потешко, не програмата, туку времето кое го минува во училиште, условите кои се такаречи во сите училишта-катастрофа.Колку и да е инвентивен, креативен наставникот ништо не може против условите и организациската поставеност во училиштата.1. Децата 8-10 саати престојуваат во една училница-на столче. Ако малку се раздвижат, веднаш наставниците се опоменуваат да ги приберат бидејки сметаат на другите во  наставата.2. Храната е еднолична, некаде јеловникот се менува на 2 недели, но негде не.3. Вецињата се катастрофа. Поставени се веце шолички за децата од прво (4 до 6 шолички за 150 до 200 деца)тага некаде на спрат има само 3 вециња.4. Престојот е многу долг- саат време пред работата и саат време по работата на родителот, значи 10 часа престојува детето во школо ( во најголем број случаи ова е по вина народителите-бидејки не сакаат баба/дедо да им ги чуваат, не сакаат дома да се замараат со пишување, читањетага)5. Знаејки дека наставата /учебната година трае во најголем дел во период кога е ладно децата МОРА да се во училница. Надвор престојуваат само во периодот кога е топло и тогаш се веели и расположени.голема%20насмевка6. Заради долгиот престој- мора да се анимираат со разни активности кои реално ни возрасен човек не може да ги издржи-барем во попладневната смена и затоа децата стануваат агресивни.Затоа- ангажирање баба/дедо сервис за среќно дете и убаво школско искуство.намигнување


Najnapred da ti se zablagodaram Mamamd.

Bidejki mojata zena zavrsi za ucitelka pred nekolku godini za da mozat da diplomiraat potrebno bese da odrzi nastava na site predmeti odredeno vreme, koga go drzela casot po muzicko po programa imala da gi poduci decata da taktiraat na sto nivnata ucitelka se cudela sto e toa. Ne zboram za site nastavnici no odreden broj mislat deka po diplomiranjeto gotovo e se zaboraavat deka treba da prodolzat da se educiraat a bogami i da bidat pedagozi a ne samo uciteli kako sto pametam jas koga ucevme nie.

Nema vrska so temava no se nadopolnuva kako se obrazuvaat nasite deca, mojata kerka dodeka odese vo gradinka neguvatelkata deka ne bila umna kerkami i opalila samar, bidejki kerkami misli deka tatkoi e Rambo doma sramezlivo ni kaza, prvo zenami vo gradinkata se ispokara pa ja viknale sevicata na nekolku grupi (s***dla teska) i taa pocnala da i vika ako ne vi odgovara zemete si go deteto. Potoa jas i se javiv na neguvatelkata i pocnav da i vikam na sto taa mi odgovori (dali mi pretis) jas na toa odgovoriv ne da ti pretam ako se sluci uste ednas ke vidite i ti i taa s***lata, sakav da odam podaleku no zenami me premisli. Potoa vo gradinka kerkami edvaj cekase da odi bidejki mnogu fino se odnesuvaa so nea a bogami i objasniv deka mora da bide umna i deka osven decata nikoj nema pravo da ja tepa.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 07:15
 So srekja na site-osmoletkashi ili devetkoletkashi! големо%20гушкање
Ubavo e da se znae, sega na prviot ucilishen den.
Вечните „маки“ на првиот училиштен ден
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 14:01
http://web.riverdeep.net/portal/page?_pageid=818,1384169,818_1384194&_dad=portal&_schema=PORTAL
Мислам како пример на тоа како треба да учат,се развиваат и кои предмети треба да ги учат децата,со одредените возрасти,а се разбира сето тоа како форма на ново реформирано образование кое не е оптоварување на децата, оти не само во високото образование да се прави олеснување,треба да се почни од најрана возраст.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:14
Многу е лесно некој да се повикува на закон иако и самиот знае дека законот има дупки “кратери“.

Недоволен број на ученици во Велес


Од една страна има закон за регионализација, а од друга страна родителот има прво на избор на училиште (иако е државно и важи за цела територија).
Една од најголемите фалинки на нашето образование е законот за основно во кој се ставени во ист кош и описменетите и децата кои треба да се описменат. Во сите земји низ свето (освен во оние од бивша ЈУ) максимум деца во паралелка до трето одделение е 15 деца. Затоа и имаат деца со добри работни навики и работат на воспитната компонента.
Кај нас минимумот е 25 ученици со обемен број часови преполни со образовни содржини. Нелогично ми е дете од 8 години да има секој ден 5 часа. Но очигледно никому не му е гајле што се нема услови за квалиетно школство или полесно е вината да се префрла на наставниот кадар.
Кон врв
nuredinosmani Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nuredinosmani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 09:53
ne se soglasuvam so devetoletka
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 13:50
Повторно секоја година истото,НИЕ си пишуваме,односно како родители сме револтирани,а тие си ја тераат својата,тоа ти се вика ТОТАЛИТАРИЗАМ,ДИКТАТУРА,или по старски,СЕЛОТО СЕ ГОРИ,бабата се чешла.
ДЕВЕТТОЛЕТКА,оваа година Хорватович,призна дека според сите примери од наводниот ЗАПАД-но Европски систем тија го одбрале моделот од СЛОВЕНИЈА.

Е добро сега што да веруваме,во комунизмот се што ќе пропаднеше во Словенија,кога тие ќе го укинуваа(пример СРЕДНО-НАСОЧЕНО),ние овде го спроведувавме,ете сега и со ова, а ОВИЕ ОВДЕ БИЛЕ СТРУЧЊАЦИ.
Предметите се пак калабалак(како ВУКОЈЕБИНАВА),12 предмети со изборен(во 6-то),тоа го нема ни во Америка,бре,ај да се спаселе старите МИСИОНЕРИ учители(да не биле вишаци,технолошки),децата нека страдаат тие се мали мозочиља,апсорбирале.,а ваму по 6-7 часа че ги држиме,тие се деца.Ами новите даскали шо ги носат од ЕГзархијата,блгарија со КУПЕНИ ДИПЛОМИ,и тоа отиде,учебниците ШО ИМ ГИ ДАВА ПОПУЛИСТИЧКАТА ВЛАДА;ПОЛОВИНА СЕ ОД ПЕТТО ОСМОЛЕТКА;КАЈ ВИ СЕ УЧЕБНИЦИТЕЊ ЗА ДЕВЕТТОЛЕТКА:
Нема никаков патоказ што понатаму како ова образовање ќе оди со средно(овој МОДЕЛ НЕ Е СПОИВ СО СТАРИОТ КОМУНИСТИЧКИ ОД 4 години) или и тоа че му мислиме ко че дојди,е затоа после че барале сите како да ги поминат децата со ПАРИ-МИТО или слично.
Затоа че имаме секогаш ваков НЕКВАЛИТЕТ,оние кои ќе можат ќе бегаат од оваа ВУКОЈЕБИНА,а к*рНАЗИТЕ,у Бугарска и Грчка че си купат дипломи,па после овде че солат ПАМЕТ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.