IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - XP & VISTA ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

XP & VISTA ?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
The*BeST* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The*BeST* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: XP & VISTA ?
    Испратена: 16.Март.2007 во 16:07
Decki , na C: mi e instalirano XP-to. Mozam li na particijata D: da stavam Vista , a da ne se izbrishe nishto od C: , i pri startuvanje na kompjuterot da biram koj win. da mi se podigne, kako so Linux-ot ?Ima li nekoj probano?
Fala
The*BeST*
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 13:44
Originally posted by The*BeST* The*BeST* напиша:

Decki , na C: mi e instalirano XP-to. Mozam li na particijata D: da stavam Vista , a da ne se izbrishe nishto od C: , i pri startuvanje na kompjuterot da biram koj win. da mi se podigne, kako so Linux-ot ?Ima li nekoj probano?
Fala


Немам инсталирано Виста(ниту пак планирам) ама мора да може во тек на инсталирањето да си одбереш на која партиција да инсталираш(C:,D: itn) . Еден проблем е тоа што ти треба "голема" партиција(или ако сакаш Logical Drive) Виста е гладна :)
REBEL CODE
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 21:27
за тоа дека на C:/ може да се инсталира оперативен систем двапати без било кој од нив да биде избришан сум сигурен, но за у D:/ не знам, но најверојатно може. Али вистата ќе ти бара јака конфигурација тоа е сигурно...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Anarhist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Ноември.2006
Локација: Vinica
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarhist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 22:32
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

за тоа дека на C:/ може да се инсталира оперативен систем двапати без било кој од нив да биде избришан сум сигурен, но за у D:/ не знам, но најверојатно може. Али вистата ќе ти бара јака конфигурација тоа е сигурно...
 
Zavisi koj model na VISTA, ima 5 razlicni
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 22:34
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

за тоа дека на C:/ може да се инсталира оперативен систем двапати без било кој од нив да биде избришан сум сигурен, но за у D:/ не знам, но најверојатно може. Али вистата ќе ти бара јака конфигурација тоа е сигурно...Неможе на D mora da se u c kako linux sto moze i xp...
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 01:26
"In the install, make sure you select Custom (advanced). And then select the newly created partition, ensure it is a “Logical” drive.

And then proceed with install. It is fairly straight-forward from here. After about 40 minutes, you should be in the desktop of Windows Vista."

http://www.istartedsomething.com/20060622/installing-and-uninstall-vista-beta-2-for-dual-boot-with-xp/

Па ево да расчистиме со дали може - не може :) А гладна е во смисол на потребен простор - "You should allocate at least 10GB of space to your new partition, as Vista requires approximately 6-7GB depending on your configuration."

Изменето од zigi - 21.Март.2007 во 09:08
REBEL CODE
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 08:14

Еве уште еден линк линк:
http://apcmag.com/4054/how_to_dual_boot_xp_and_vista


Изменето од влечка - 21.Март.2007 во 09:29
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,485 секунди.