IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Родителите одговорни!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителите одговорни!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 23:02
...nekojpat se minuvaat normite na etika i vkus...roditelot go ostava deteto pred vlezna vrata i zaminuva...ne se javuva na mobilen...kako nastavnickite da go najdat...da go privedat so milicija da dojde da si go zeme bolnoto dete.... izlishno e da se diskutira... eve shto pishuva vo Vreme..
ЗДРАВСТВЕНА НЕГРИЖА
И училиштата плачат за контрола

Роза Петкова

Децата во основните училишта, особено првачињата, често пати губат настава поради вируси и настинки, а ситуацијата е слична како и во градинките. И во училиштата не се врши контрола за здравјето на децата, па се случува тие да доаѓаат на часови и кога се болни. Родители на првачиња и на ученици од другите одделенија раскажуваат дека децата се малку заштитени од вирусните заболувања, кои лесно се пренесуваат меѓу најмладите. Поради тоа, постојано ги носат на прегледи и им даваат терапии со антибиотици, кои им го ослабуваат имунитетот. - Во одделението на син ми кај едно дете беше пронајдена бактерија и беа потребни неколку месеци за сите ученици да се излечат. Наместо наставничките, морав да инсистирам и да барам од родителите на секое дете да му се земе брис - раскажува родител на второодделенец. Наставниците и одделенските раководители објаснуваат дека се грижат за здравјето на децата додека се во училиште и настојуваат да добијат информации од родителите за нивната состојба. Но понекогаш и самите родителите ги носат децата во училиште недоизлечени, а присуството на бактерија не може да се открие веднаш. - Ако дошле болни, немаме практика да ги враќаме децата назад уште од влезот на училиштето зашто овде не е истиот случај како во градинка. Самиот наставник пријавува ако некој ученик е посериозно болен, а дошол на училиште и потоа го праќаме дома. Но, сепак, ситуацијата е различна зашто овде децата се поголеми и не ги покажуваат симптомите на ист начин како малите деца - велат во едно основно училиште. Реакции кај родители има и за тоа колку се внимава на децата по завршувањето на часовите. - Неколку пати кога одам да го земам детето од училиште го наоѓам со мајца на кратки ракави, како си игра во дворот со поголеми деца од него. Кога ќе го прашам каде е наставничката, крева раменици. Знам дека не се сите наставници исти, но надлежните треба да преземаат мерки - вели мајка на првоодделенец. Со Законот за основно образование обврска на училиштата е да организираат прифаќање и заштита на учениците во прво, второ и во трето одделение еден час пред и по редовната настава.

...vospituvanjeto na detetot go vrshi roditelot... ucilishteto nadgraduva... ako roditelot ne si go naucil deteto da si odi pravo doma i ako ucitelkite gi brkaat od shkolski da si odat doma...tie kje se sobiraat na drugo mesto..kje pravat negde drugde belji...i posle toj eden cas posle nastava...

fakt e deka nemame normi na odnesuvanje...

...ima slucai kade od ucitelkite se bara da ne se dava deteto na tatko...baba...dedo po tatkova strana zatoa shto ne ziveele zaedno...odnosno kje se razveduvale... so koe pravo... razdorot se prefrla vo ucilishte... nastavnicite se involviraat vo semejnite raspravii... ili situacii kade roditelot ne plakja a go prijavuva deteto za se i seshto... i pak krivicata se svaluva na nastavnicite... Ocigledno deka ni fali zdrav zakon...so site tocki ..podtocki... od zbor do zbor se precizirano..a boga mi i so debeli kazni... togash kje se  pocituvaat pravilata... vaka ednite kje gi virosaat...voshkosaat drugite... a krivi kje bidat ucitelkite...
Изменето од mamamd - 31.Октомври.2008 во 23:03
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 23:24
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

   I samo malku, za sto da zema boleduvanje? Za nega na svoeto dete? Dajte ve molam...

Znaci ako mi nastine deteto jas boleduvanje da zemam? A toa za neregistrirani rabotnici e druga tema.


nema da zemes iako mozes? koj ke ti go neguva tvoeto bolno dete? vo gradinka ke go nosis? i uste drugi 20 da se razbolat? parite se povazni od zdravjeto na tvoeto dete?

a neprijaveni rabotnici i te kako imaat vrska, neprijaven rabotnik nitu moze da dobie boleduvanje...

ete toa ti e, nekoi ne smeat , a nekoi ne sakaat na boleduvanje za nega na bolnite deca....

a stradaat decata, so oslabeni imuniteti umiraat od najobicni bakterii , kako da sme vo sredniot vek
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 23:31
Ocigledno deka ni fali zdrav zakon...so site tocki ..podtocki... od zbor do zbor se precizirano..a boga mi i so debeli kazni... togash kje se pocituvaat pravilata...


fali i toa mnogu
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 00:04
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ocigledno deka ni fali zdrav zakon...so site tocki ..podtocki... od zbor do zbor se precizirano..a boga mi i so debeli kazni... togash kje se pocituvaat pravilata...


fali i toa mnogu


Zakoni ne ni falat, zakoni ima eden kup. Gi imame najvisokite kazni na balkanot. Nikoj ne gi pocituva zasto nema koj da gi sprovede.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 00:10
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

   I samo malku, za sto da zema boleduvanje? Za nega na svoeto dete? Dajte ve molam...

Znaci ako mi nastine deteto jas boleduvanje da zemam? A toa za neregistrirani rabotnici e druga tema.


nema da zemes iako mozes? koj ke ti go neguva tvoeto bolno dete? vo gradinka ke go nosis? i uste drugi 20 da se razbolat? parite se povazni od zdravjeto na tvoeto dete?

a neprijaveni rabotnici i te kako imaat vrska, neprijaven rabotnik nitu moze da dobie boleduvanje...

ete toa ti e, nekoi ne smeat , a nekoi ne sakaat na boleduvanje za nega na bolnite deca....

a stradaat decata, so oslabeni imuniteti umiraat od najobicni bakterii , kako da sme vo sredniot vek


Zasto spomnuvate pari? Ima institucii koi se grizat za bolnite, nema pricina jas da se mesam koga ne sum kompetenten. Imam prijateli, rodnini na koi mozam da se potpram i da im veruvam.A na kraj sepak mora nekoj da plati za taa nega neli?

Jas uste si stojam na moeto deka bojkot e lekot, neka se bojkotiraat gradinkite i ke vidite kako vladata ke pocne da reagira. Problemot e sto Makedonskiot narod ne znae sto e toa bojkot. Vo Norveska da se pokacat cenite za javen prevoz z1 2%, site peski ili so velosiped ke odat na rabota i vo skolo. Kaj nas decata razni virusi i bolesti fakjaat vo gradinkite i nikako da se osvestime.

Изменето од Petkovsky - 01.Ноември.2008 во 00:13
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 07:42
vo institucija, verojatno mislis na bolnica, ne lezat deca so nastinki i grip , treba li sega da objasnuvame koga se lezi vo bolnica? a i da lezi, posle odpustanjeto , toa dete ne moze od bolnicki krevet vo skolska klupa....

ubavo sto imas rodnini, prijateli na koi mozes da se potpres, i razbiram za sat, dva da ti go pricuvaat deteto da zavrsis nekoja obvrska, no da go prepustis bolnoto dete na rodninite i prijatelite... ( a tie nemaat nikakvi obvrski ?? )

zakoni ima eden kup, i visoki kazni...no ne zdravi zakoni

bojkot velis , se slozuvam deka e bojkotot eden nacin na koj se postignuva razultat, no za zal nie ni za bojkoti nemame uslovi.... kade ke gi nosat lugjeto decata , na rabota? kaj rodnini i prijateli ?


Изменето од butel2 - 01.Ноември.2008 во 07:46
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 07:59
... zboruvame za nevrabotenost na okolu 500 000 dushi... a gradinkite ni se polni...sami nevraboteni roditeli si kazuvaat deka decata gi nosat vo gradinka samo zaradi toa shto za 30 evra dobivaat zgrizuvanje...dobri 2 obroka ...meso i salata... desert... ona shto doma ne mozat da si go dozvolat...i kako shto rece edna majka... ne mora doma da great... bidejki koga bi gi cuvale decata doma tolku bi platile samo za struja... i ovamatematika ja opravduvam...siromaviot se snaogja kako znae i umee.
...koga zboruvame za bolest na dete... nema nikakvo opravduvanje...toa e magicen krug... decata se zarazuvaat edni od drugi... ajde da odime i do onaa varijanta...gradinkite da obezbedat posebna prostorija kade kje bide angaziran lekar i medicinska sestra...neguvatelka...kade kje se prifakjaat bolnite deca... zarem ne e grev dete so temperatura...pokrieno so antibiotici da se izvadi od toplo krevetce na ladno...da se oblece...izmrcvari...

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:21
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo institucija, verojatno mislis na bolnica, ne lezat deca so nastinki i grip , treba li sega da objasnuvame koga se lezi vo bolnica? a i da lezi, posle odpustanjeto , toa dete ne moze od bolnicki krevet vo skolska klupa....

ubavo sto imas rodnini, prijateli na koi mozes da se potpres, i razbiram za sat, dva da ti go pricuvaat deteto da zavrsis nekoja obvrska, no da go prepustis bolnoto dete na rodninite i prijatelite... ( a tie nemaat nikakvi obvrski ?? )

zakoni ima eden kup, i visoki kazni...no ne zdravi zakoni

bojkot velis , se slozuvam deka e bojkotot eden nacin na koj se postignuva razultat, no za zal nie ni za bojkoti nemame uslovi.... kade ke gi nosat lugjeto decata , na rabota? kaj rodnini i prijateli ?


Cekajte, zasto spomnuvate sega skolski klupi? Mislam deka temava bese za gradinki. Jas licno, koga sum bil bolen sum sedel kaj babi i dedovci, i vo Makedonija znam deka takvi slucai ima mnogu. Mislam deka loso se razbravme koga spomnav rodnini :).

A za bojkot sekogas nesto treba da se zrtvuva. Uslovi treba sami da sozdademe, a ne da cekame da padnat od nebo. Eden primer, kako sto navedov pogore, kaj babi i dedovci sto e cesta pojava kaj nas. Zarem mislite deka nema da ima reakcii koga gradinkite ke stanat prazni?

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... zboruvame za nevrabotenost na okolu 500 000 dushi... a gradinkite ni se polni...sami nevraboteni roditeli si kazuvaat deka decata gi nosat vo gradinka samo zaradi toa shto za 30 evra dobivaat zgrizuvanje...dobri 2 obroka ...meso i salata... desert... ona shto doma ne mozat da si go dozvolat...i kako shto rece edna majka... ne mora doma da great... bidejki koga bi gi cuvale decata doma tolku bi platile samo za struja... i ovamatematika ja opravduvam...siromaviot se snaogja kako znae i umee. ...koga zboruvame za bolest na dete... nema nikakvo opravduvanje...toa e magicen krug... decata se zarazuvaat edni od drugi... ajde da odime i do onaa varijanta...gradinkite da obezbedat posebna prostorija kade kje bide angaziran lekar i medicinska sestra...neguvatelka...kade kje se prifakjaat bolnite deca... zarem ne e grev dete so temperatura...pokrieno so antibiotici da se izvadi od toplo krevetce na ladno...da se oblece...izmrcvari...


Da sum slusnal za takvi slucai. Mislam deka gradinkite treba da se besplatni, ili da se plaka nekoja smesno niska participacija. Mozebi nema nekoj da se soglasi so ova zasto zvuci socijalisticki, ama mnogu raboti od socijaliznmot navistina falat vo Makedonija.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:43
Samo ova da dodadam, i nema veke da komentiram.

Vladata treba da se plasi od narodot a ne narodot od vladata. Narodot treba da ja kontrolira vladata, a ne vladata narodot. Poglednete samo snimki od buntovi, strajkovi i slicno vo Velika Britanija ili Francija.

Samite sme si vinovni za vakvata situacija zasto nikoj ne reagira. Znaeme da ja pcueme vladata, da plukame po nea...na zborovi sme mnogu jak narod. Koga treba da se prevzeme nesto konkretno site molcat. Site cekaat sami da se sozdadat uslovite, nikoj ne saka da se bori.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 18:15
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Cekajte, zasto spomnuvate sega skolski klupi? Mislam deka temava bese za gradinki. Jas licno, koga sum bil bolen sum sedel kaj babi i dedovci, i vo Makedonija znam deka takvi slucai ima mnogu. Mislam deka loso se razbravme koga spomnav rodnini :).

A za bojkot sekogas nesto treba da se zrtvuva. Uslovi treba sami da sozdademe, a ne da cekame da padnat od nebo. Eden primer, kako sto navedov pogore, kaj babi i dedovci sto e cesta pojava kaj nas. Zarem mislite deka nema da ima reakcii koga gradinkite ke stanat prazni?
skolski klupi se moja greska, mislev na gradinka... ti si sedel kaj babi i dedovci koga si bil bolen, nekoi decinja i sega sedat kaj babi dedovci, ama ima i mnogu deca koi nemaat babi i dedovci ili od x pricini ne moze da bidat tamu , a babite i dedovcite treba da se pomos ako sakaat da ja dadat , a ne resenie.


gradinkite nikogas ne bile besplatni, no imalo skala pa vo socijalozmot se plakalo spored prihodite vo semesjstvoto... se razbira togas nemase neprijaveni rabotnici, prijavenite si bea osigurani na vistinskiot licen dohod itn itn

ona sto podole go velis e ok, no toa e veke tema za politika
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 10:43
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Samo ova da dodadam, i nema veke da komentiram.

Vladata treba da se plasi od narodot a ne narodot od vladata. Narodot treba da ja kontrolira vladata, a ne vladata narodot. Poglednete samo snimki od buntovi, strajkovi i slicno vo Velika Britanija ili Francija.

Samite sme si vinovni za vakvata situacija zasto nikoj ne reagira. Znaeme da ja pcueme vladata, da plukame po nea...na zborovi sme mnogu jak narod. Koga treba da se prevzeme nesto konkretno site molcat. Site cekaat sami da se sozdadat uslovite, nikoj ne saka da se bori.

..so ova vo celost se soglasuvam... vladata treba da mu sluzi na narodot...  zatoa nasheto obrazovanie treba da ima koreniti promeni...treba da gi nauci mladite na vistinskite vrednosti...na jasno postavuvanje na rabotite... zaedno so roditelite da izgradat edna jaka mladina ...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 06:41
... roditelite se odgovorni zaradi svoeto molcenje... taka e i so ocenuvanjeto na V oddelencite...zakonski e ograniceno t.e. nema ocenuvanje na ova kategorija ucenici vo prvito tromesecie zaradi adaptacija... ako vo megjuvreme vo onie skrieni zakoni doneseni na brzina ne se promeni ova...
... kup testovi... 1...2...3... vo "sezona" na neocenuvanje...oceni koi ne se oceni...odnosno ne se zapishuvaat vo dnevnik..ama...

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2008 во 01:04
so sekoja reforma samo se unazaduva obrazovanieto.decata se kako zajacite piknati vo razni eksperimenti
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.