IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Родителите одговорни!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителите одговорни!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 09:03
Мислам дека се потекнува од домашното вопитување па ова ако стапи в о функција мислам ке се подобри ситуацијава и ке има едноставно страв кај ецата почитт кон родителите , затоа што за секој нивен престап нема да се тоооклу самостални па да мора се сами да прваѓаат , туку ке треба родителите а за тоа мислам дека и нема баш секаогаш да се осудат , сепак има некоја страв...
Кон врв
Bufce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 08:37
Cim deteto zabeguva toa znaci deka roditelite gi ispustile koncite. Jas za se gi obvinuvam nif...nemoze da go pustat deteto i da ja drgnat grizata zosto deteto im bilo u skolo...treba da se interesiraat za se povrzano so zivotot na nivnoto dete dodeka e vo razvoj. Koga ke go nasocat i ke se potrudat da gi eliminiraat site greski togas veke e drugo. KOga ke bidam roditel mislam deka ke go sledam sekoj cekor na moeto dete se razbira nema da go ugusam i da mu dosaduvam..treba decata da bidat slobodni vo svoite cekori no treba roditelite da se zapoznaeni so nif
put crepe bows round the white necks of the public doves...
Кон врв
Bufce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 08:39
i za da se postignat rezultati mislam deka stravot vo nikoj slucaj ne e pozitiven... jas bi rekla deka DOVERBATA na decata kaj roditelite e glaven motiv za dobra vrska roditel-dete!
put crepe bows round the white necks of the public doves...
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2007 во 03:34
mene mi se uvrtelo vo glava da gi prakame decata na uciliste direkno od porodilno sekako deka tie kompetentnite znaat mnogu poubavo i polesno da g obrazuvaat decata sto pomali-od mali noze t.e od peleni....
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2007 во 19:39
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

mene mi se uvrtelo vo glava da gi prakame decata na uciliste direkno od porodilno sekako deka tie kompetentnite znaat mnogu poubavo i polesno da g obrazuvaat decata sto pomali-od mali noze t.e od peleni....




Навистина, дај му чанта и пушти го во школо
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 10:42
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 13:03
Наставниците го надополнуваат стручното знаење на децата
а родителите се тие кои треба да ја имаат најголемата одговорност
за  домашното воспитување на своите деца.Домашното воспитување децата го носат со себе каде и да се:на училиште,на улица,во кафиќ...
 
Кога пред две недели бев на родителски состанок се спомна дека
има родители кои четири години не се дојдени на ниту еден состанок
и тоа на деца со послаб успех. И тоа не го бива-деца оставени сами на себе.
Лично го немам прочитано новиот закон но мислам  дека казнените одредби  ќе ги опфатат токму овие родители кои не се грижат  за
своите деца.     
 
Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 13:17

Секако најзаслужни се родителите за поносот на децата.

Но сепак удел имаат и професорите,тоа е и воспитна установа,а не само образовна.
Just love
Кон врв
Pimp Daddy Manev Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pimp Daddy Manev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:32
во последно време...како што стојат работитепомеѓу професорите и учениците не би рекол дека имаат удел професорите...
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 23:55
Originally posted by angied angied напиша:

Наставниците го надополнуваат стручното знаење на децата
а родителите се тие кои треба да ја имаат најголемата одговорност
за  домашното воспитување на своите деца.Домашното воспитување децата го носат со себе каде и да се:на училиште,на улица,во кафиќ...
 
Кога пред две недели бев на родителски состанок се спомна дека
има родители кои четири години не се дојдени на ниту еден состанок
и тоа на деца со послаб успех. И тоа не го бива-деца оставени сами на себе.
Лично го немам прочитано новиот закон но мислам  дека казнените одредби  ќе ги опфатат токму овие родители кои не се грижат  за
своите деца.     
 


Drago mi e ako zakonot gi opfati samo onie roditeli koi ne se grizat za svoite deca.
Zar ima takvi??
I jas odam na roditelski sostanoci samo ednas do dva pati godisno,poveke nemam potreba(na prviot obavezno baraat pari za participacija,a na drugiot ti kazuvaat deka treba da se davaat pari za eksk*rzii...i toa e se) no ne znaci toa deka ne se grizam za svoeto dete.


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 10:37
Originally posted by mamma      
<DIV> </DIV>
<DIV></DIV>[/QUOTE mamma     
 
[/QUOTE напиша:




Drago mi e ako zakonot gi opfati samo onie roditeli koi ne se grizat za svoite deca.
Zar ima takvi??
I jas odam na roditelski sostanoci samo ednas do dva pati godisno,poveke nemam potreba(na prviot obavezno baraat pari za participacija,a na drugiot ti kazuvaat deka treba da se davaat pari za eksk*rzii...i toa e se) no ne znaci toa deka ne se grizam za svoeto dete.



Drago mi e ako zakonot gi opfati samo onie roditeli koi ne se grizat za svoite deca.
Zar ima takvi??
I jas odam na roditelski sostanoci samo ednas do dva pati godisno,poveke nemam potreba(na prviot obavezno baraat pari za participacija,a na drugiot ti kazuvaat deka treba da se davaat pari za eksk*rzii...i toa e se) no ne znaci toa deka ne se grizam za svoeto dete.

[/QUOTE]
 
 
Ima roditeli koi "visat" vo ucilisteto i po profesorite non stop.
Ima roditeli koi voopsto ne se dojdeni i ne gi interesira ili nemaat vreme za
svoite deca.
Gledajki gi kontrastite okolu mene jas se naogam nekade nasredina: i jas odam samo na tie dva do tri roditelski sostanoci i tolku.Najbiten mi e kontaktot so decata doma,zatoa sto imam komsivki "profesorki"(vistinski)
koi so svojot avtoritet gi pominaa decata do fakultetsko obrazovanie.Megutoa ona sto se slucuvase vo nivnite "domovi":nemoj da mi nosis deca ,ne se druzi so onoj/onaa.....dovede do toa da tie "deca"ne mozat da se snajdat vo okolinata,nemaat drugar i nikoj ne gi prifaka.
Ako od doma deteto pravilno se usmeri ke nema problemi i zatoa i jas grizata za moite deca ja pravam doma.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 19:44
Thumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20Up

Za postot nad mene

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 21:17
Ако децата не ги почитуваат постарите тоа значи дека родителите се одговорни, треба да се постават во однов дете возрасен да се знае на кој кај му е местото а не на часеви зборуват со мобилен, се лигават тешко на наставници е
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 00:17
да но секогаш и криви не се родителите???ConfusedConfusedDead
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.