IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Камера и видео.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Камера и видео.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:59
ke probam. ama sega mi se menuva mislenjeto. nejkam tendzere na ramo
sakam nesto za vo raka
Smile
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 17:01
a kolkava e goleminata na xl h1 ? kolku xl1s?
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 17:07

Aaaaaaaaaaaaa!!!Wink

Да, мислам дека се потполно идентични , уствари со XL2-ката дури и командите и дугмињата се на исто место. Мене ми личи како само да ја офарбале.LOLLOLLOL Се шалам за ова последново. Не ја знам разликата со XL1S но ако е иста и таа тогаш тоа е тоа.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 17:10
OBJEKTIVI OD FOTOAPARATI MOZE LI DA KORISTI, ZATOA STO XL1 KOROIST EF LEKI
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 19:39
Mnogu dobro prashanje Jane. Ti sigurno imas daleku podobro iskustvo od mene so Canon, no mislam ako mozhe da se koristat foto objektivi togas nivnata fokalna dolzhina bi bila nesto sosem porazlichna poradi dimenziite na senzorite na video kamerata, a i ne sum siguren deka bi mozhel da ja koristish avtomatikata od video kamerata. Sepak foto objektivite se praveni za foto kameri.Od druga strana imam slushnato deka starite objektivi od video kamerite mozhat da se koristat na novata...no ne znam kako ke performiraat objektivi dizajnirani za format 4:3 staveni i koristeni od WS HD kamera. Ne bi bilo losho ti da probas (se nadevam deka imas dovolno od niv) pa da ne izvestis tuka.

Canon napravi mnogu dobar poteg uste na pochetokot sto svojot najdobar model na video kamera ja napravi so zamenlivi objektivi. Tokmu poradi toa stana popularen kako evtina alternativa za akvizicija na TV programi, pogoden za skolite kade sto se uchi video i filmska produkcija, kako i za potrebite na policijata i vojskata. Kaj ovie poslednive fleksibilnosta da se ima relativno evtino telo na kamera na koja mozhe da se stavi sekakov objektiv, pochnuvajki od teleskop, pa zavrshuvajki so mikroskop i oprema za nokno nabljuduvanje e od ogromna vazhnost.


@Aleksandar
Noviot model na Sony ne e zamena za nivnata najdobra prosumer kamera. Toj e klasa podolu.


Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 20:22

Јане на прашањето делумно одговори Зоран. Да речеме и дека некако може да се користи објектив од апатар ако е со УСМ (мотор) и автоматски да го врши фокусот но како би работел зумот?

Претпоставувам дека се друг вид на објективи но не сум сигурен, и немам искуство по ова прашање. (ако дознаам нешто по конкретно ќе пишам)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 09:27
zumot e manuelen, blendata e avtomatska kontrolirana od kamerata, adapterot e so faktor 1,6 , a samiot odnos na objektiv (35mm) ccd camera e otprilika 7 pati. znaci kako takva konfiguracija e koristena so 75-300, 400+ekstender x2... i mozam da ti kazam deka od krstot na vodno mozes da razlikuvas predmeti na platoto pred mnt ili da vidis dali ima otvoren prozorec na aleksandar palas.
znaci xl1s e odlicna kamera, samo neznam nejzinata hd zamena dali ostanuva na istite postulati za kompatibilnost so eos programata na canon i so ef lekite

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 10:54

Епа ако оди со тие објективи на XL1 претпоставувам дека и на ХД ќе оди. (негледам логична причина зошто би измениле нешто) 

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 11:50
proveriv na specijalniot sajt za nea , odi so site ef leki, samo cenata e solenka 9500 evreicinja
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 14:55

Јане за таа цена ќе ги купиме и јас и ти камерите што ни се свиѓаат.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 15:23
Леле луѓе не ми се верува. На еден руски форум во тема за ХДВ камери имаат 128 страници. Чепкале луѓево и исчепкале се и сешто.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 20:36
A jas da prasham, koga ke se ostvari vetuvanjeto deka ke dobieme Pod forum(i) "Video", kako sto imame so "Kupi-Prodaj" i "Korisni soveti" ?
Kolku sto se sekavam administratorot reche deka toa e OK. Mislev deka realizacijata e ednostavna i mozhe da se napravi za relativno kuso vreme. Dali Bobi ima nekoja vest za nas okolu ova prashanje ili treba site direktno da se obrakame do administratorot so urgencii rabotava ednas da se zavrshi.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 15:27

И мене многу ме интересира до каде е работава? Боби и Мире дали знаете нешто по конкретно што се случува околу оставувањето на идеите. Се надевам дека се работи на тоа и дека е при крај работава.

Само да не се надевам џабе.Cry?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 16:32
ace a dali rabotis i video vo stil svadbi i sl?





Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.