IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Камера и видео.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Камера и видео.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 13:47
Да знаат луѓето за што правиме муабетWink.
Лево - XH A1 Canon, средина - Z1 Sony, десно -  FX7 Sony
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:00
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

A I VEKE < DA SE NADOPOLNAM> RAZLIKATA MEGU PAL I NTSC E ZANEMARLIVA BIDEJKI KRAJNIOT PROIZVOD KOJ BI BIL NA DISK KE GO VRTAT 98% OD PLEERITE NA PAZAROT. TAKA DA VEKE E NEBITNO...
A EDNO VREME SE PRAVEA PARI SO PRENOS NA NTSC NA PAL, PA SE KUPUVASE PANASONIC AG-w3 ILI SLICEN NA NEGO MULTISISTEM VIDEO REKORDER I SE KONVERTIRAA KASETITE OD USA I AUST. KOI IM GI PRODAVAAA ZORAN I ZATKO NA NASITE CRNCI, A TIE NI GI PRAKAA VO MKD ZA DA NI SE POFALAT SO SVADBATA STO JA NAPRAVILE ILI DEKA KOGA KE SE VRATAT OD VORKOT KE ISTAAT EDNO CHIKEN OD FRIZO I KE GO OPECAT VO MAJKROVEJVO I KE GO SERVIRAAT PRED COLOROT TV VO BOJA
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

EEEEEEEEEEEEE, DOBRI VREMINJA BEA TOAClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
STO BI REKLE: "THOSE WAS A DAYS" Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
LOLLOLLOL


Neznam za sto kazuvas,ama Avstralija i Makedonija imaat ist sistem uste od 1980 godina taka da nemalo potreba od konvertiranje,a i mislam ne e fer da se rece deka sme gi molzele nasite crnci,zosto crnci deka rabotat posteno i zarabotuvaat posteno,a toa dali ke izvaat cikenod frizot ne se tie krivi kriva e drzavata nasa sto ne mozese da si go priberi narodot svoj tuku go rasturi niz svetot,mislam deka ne e umesno da se praj majtam na makata tugaThumbs%20Down
http://blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:09
Originally posted by zatko zatko напиша:


Originally posted by jane971 jane971 напиша:

A I VEKE < DA SE NADOPOLNAM> RAZLIKATA MEGU PAL I NTSC E ZANEMARLIVA BIDEJKI KRAJNIOT PROIZVOD KOJ BI BIL NA DISK KE GO VRTAT 98% OD PLEERITE NA PAZAROT. TAKA DA VEKE E NEBITNO...A EDNO VREME SE PRAVEA PARI SO PRENOS NA NTSC NA PAL, PA SE KUPUVASE PANASONIC AG-w3 ILI SLICEN NA NEGO MULTISISTEM VIDEO REKORDER I SE KONVERTIRAA KASETITE OD USA I AUST. KOI IM GI PRODAVAAA ZORAN I ZATKO NA NASITE CRNCI, A TIE NI GI PRAKAA VO MKD ZA DA NI SE POFALAT SO SVADBATA STO JA NAPRAVILE ILI DEKA KOGA KE SE VRATAT OD VORKOT KE ISTAAT EDNO CHIKEN OD FRIZO I KE GO OPECAT VO MAJKROVEJVO I KE GO SERVIRAAT PRED COLOROT TV VO BOJALOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLEEEEEEEEEEEEE, DOBRI VREMINJA BEA TOAClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapSTO BI REKLE: "THOSE WAS A DAYS" Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileLOLLOLLOL
Neznam za sto kazuvas,ama Avstralija i Makedonija imaat ist sistem uste od 1980 godina taka da nemalo potreba od konvertiranje,a i mislam ne e fer da se rece deka sme gi molzele nasite crnci,zosto crnci deka rabotat posteno i zarabotuvaat posteno,a toa dali ke izvaat cikenod frizot ne se tie krivi kriva e drzavata nasa sto ne mozese da si go priberi narodot svoj tuku go rasturi niz svetot,mislam deka ne e umesno da se praj majtam na makata tugaThumbs%20Downhttp://blissvp.com


Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 16:34
aj sea ne mi fakajte kusur, pa sepak se bese samo shala. btw, i jas nekako zasega skromno, ama se mislam da se pravam crnec :)
imam nekoi pricini koi me teraat da razmisluvam vo toj pravec, pa zatoa i se rasprasuvav dali ima sansi za priuceni fotografi da se najde rabota kako cirak SmileSmileSmileSmileSmile
 


Изменето од jane971 - 26.Март.2007 во 17:50
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 19:50

NEmam nekoe iskustvo so Canon kamerite, ali za Sonito ke kazam deka so modelite so koi imav iskustvo kako FX1 i DSR250 deka davaa soliden kvalitet. Normalno FX1 podobra slika. Baska ni ednas ne bea odneseni na majstor, a bea maltretirani po teren, dusa im vadea, posebno 250kata. Bas ke prasam nekoi od kamermanite za mislenje. Nuke

Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 20:23
Sony e proverena kompanija i ne si igra so renometo. Taa vsushnost e standard vo profesionalnata industrija, sledena od Panasonic i JVC.
DSR250 e modelot 170 staven vo pogolemo kukjiste za da se drzhi na ramo, so mozhnost za koristenje na golemi DVCAM kaseti. Kvalitetot na slikata im e ist i e dosta dobar.
Jas koristam DSR300 i mozham da recham deka taa znachitelno odskoknuva po kvalietot na slikata od 250. Se razbira toa se dolzhi na pogolemite senzori, podobrata elektronika, kako i na objektivot.

FX1 stana "de facto" standard za eftina HD kamera so prodadeni poveke od 100.000 parchinja nasekade po svetot. Najnoviot Canon ja zagrozuva nejzinata vrednost po odnos na kvalitet i cena, no taa e veke stara kako model i Sony verojatno nabrzo ke iznese nesto novo. Se nadevame deka toa ke bide kamera so pogolema svetlinska osetlivost, pomal shum i podobar objektiv na koj ke ima mehanichki blenda i fokusno trkalo.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 15:35

Зоки, па FX7 е поновиот модел, но за зал мислам дека потфрли за некои работ. (многу помалце кориснички копчиња, за нијанса поостра по мое видување од претходниот модел, но многу полоша светлинска осетливост...) А мислам дека повеќето од работите кои ги наброја ги има. (помал шум, подобар објектив, фокусно тркало)

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 15:40
luge mi treba milsenje i iskustvo od xl h1. sto pobrzo i poopsirno e mnogu pozelno. mi treba za vcera, ama ako go dobijam denes ke vi bidam krajno blagodaren
ja imam videno, drzeno vo raka, citano za nea , ama nemam iskustvo od prva raka.
pisete pobrzo , a ako ste dobri koga ke mi ja kupat ke vi dadam da si poigrate so nea


Изменето од jane971 - 29.Март.2007 во 15:42
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 15:51

Јане ако не се лажам, мислам дека има само една во Македонија (колку што сум запознаен) а  баш се сомневам дека тие што ја имаат го разлистуваат и коментираат во форумов. Кога веќе спомна, дека си ја држел... а каде тоа, ако не е тајна.

Јане кој ќе ти ја купи, дај и ја да се гребам може и за мене една. Плус скромен сум само XH A1. Бајаги е поефтина, скоро упола. Embarrassed 
 
Може Затко да искоментира нешто (никако да го кандисам) Тој ја има XH G1 а чиповите, подесувањата и плус некои други работи се идентични (квалитетот на снимката на пример).
Во секој случај ако имаш користено некој од другите модели и си задоволен, мислам дека овој модел (а и другите нови) нема да те остави незадоволен.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 15:58
 
Јаааааааааааааанееееееееееееееее саааааааааааааакааааааааааааа вааааааааааквааааааааааBig%20smileBig%20smileBig%20smile


Изменето од Александар_А - 29.Март.2007 во 15:59
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:17
ubav dizajnWink

p.s. Jane, dobar sum neli?LOL
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:29

Коки е убава е да.

Мене оваа ми е поубава  WackoSmile


Изменето од Александар_А - 29.Март.2007 во 16:31
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:41
ace ti teknuva deka ovaa sto ja bendisuvas ti ja drzevme vo palas
den pred toa ja imaa doneseno i ovaa sto ja baram
ama nemav iskustvo so nea. imam odlicno iskustvo so xl1s ama so ovaa ne.
plus koja bese onaa sto ja gledavme vo palas sto ostrese brzo i vo temno?

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:56
Јане па баш оваа на фотово XH A1. И брзо остреше и вадеше одличен квалитет и под масаLOL, уште неможам да поверувам дека имаше толку светла слика и со таков колорит, во такви тапа светлосни услови.
Предноста на G1 и XL H1 во однос на оваа е тоа што можеш да ги користиш во ТВ студио, знаеш она можеш да проверуваш што снимаат и другите. Мада незнам ова колку практично ќе ти затреба (освен ако не планираш да отвараш ТВ) и уште една предност на XL H1, во однос на другиве две, тоа што има плус два аудио канали.
Единствено што малце ме плаши е тоа што на овие поновиве рачни камери Canon додаде ултра брз авто фокус, а на оваа што тебе ти се бендисува нема.
Е сега ако си повеќе љубител на камера за на рамо (а мислам дека сиSmile), да најдеш некој што ја користи, па да пробаш.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.