IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 28293031>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 10:36
edna rabota da e jasna ., od 90-te nema veke nishto besplatno., i na drzhavnite ima fakulteti so 1000 euros po godina. + drugi troshoci i se priblizhuva do privatnite a razlikata e ko nebo i zemja konstelacija student profesor., pomaliot zavrshi privatno sredno ., bez reklami ., vo taftalidze ., i se se sveduvashe na toa koj saka da uchi i na privatno ke nauchi i toa mnogu poveke zatoa shto rekoa nekoi prethodno profesorite se dostapni 24/7 isto e iso fakultetite ., aso tek na vreme i toa ke se sredi ., konk*rencijata i ugledot ke si go storat svoeto i nama taka lesno da ima pomin ., a tie shto se za da proletaat i diploma da zamat gi ima i tamu i vamu ., no sepak mislam deka benefitite od privatnite se pogolemi
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 02:42
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

По ЕКТС мора да бидат исти. Книгите и мене ми се по 600 страни колку што им се на моите колеги на државниот. Ама баш исти. Разликата е во тоа што мене ми кажуваат, не учи на памет колешке, дојди во канцеларија на консултации ќе ти кажам кои делови можеш да ги отфрлиш и фокусирај се на примерите од реалниот живот за да поврзеш два и два. А не седни колешке и учи на памет, после испитот да немаш врска од материјалот. И немој некој да пишал после мене, на државен сите имаат по 1200 страни книги, затоа што тек тогаш ќе има дискусија. 1200 страни на некои државни не виделе со очи, а не па еден предмет да им е толку.


ФорумскаБаба, не знам што студираш, ниту навлегувам, но конкретно, кога станува збор за правни науки, разликата меѓу државниот и приватниот факултет и литературата предвидена за подготвување испити е сосема различна. Така, ако јас учев вовед на правото од учебник од 400 страни, колега мој на приватен факултет учеше од едвај материјали кои изнесуваа 700 страни. А за стилот на пишување и да не говориме. На приватните факултети единствено се изучува правната практика, а правните теории се минимално застапени. И не станува збор за некаква разлика поради консултации, или нешто слично, туку затоа што едноставно тие работи што се изучуваат од книгите на државните факултети, ги нема во учебниците на оние од приватните.

Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 02:56
Абе од средно има ли поубаво...што ја тупите приватно државно..заврши си средно и цепај за странство
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 03:28
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

По ЕКТС мора да бидат исти. Книгите и мене ми се по 600 страни колку што им се на моите колеги на државниот. Ама баш исти. Разликата е во тоа што мене ми кажуваат, не учи на памет колешке, дојди во канцеларија на консултации ќе ти кажам кои делови можеш да ги отфрлиш и фокусирај се на примерите од реалниот живот за да поврзеш два и два. А не седни колешке и учи на памет, после испитот да немаш врска од материјалот. И немој некој да пишал после мене, на државен сите имаат по 1200 страни книги, затоа што тек тогаш ќе има дискусија. 1200 страни на некои државни не виделе со очи, а не па еден предмет да им е толку.


ФорумскаБаба, не знам што студираш, ниту навлегувам, но конкретно, кога станува збор за правни науки, разликата меѓу државниот и приватниот факултет и литературата предвидена за подготвување испити е сосема различна. Така, ако јас учев вовед на правото од учебник од 400 страни, колега мој на приватен факултет учеше од едвај материјали кои изнесуваа 700 страни. А за стилот на пишување и да не говориме. На приватните факултети единствено се изучува правната практика, а правните теории се минимално застапени. И не станува збор за некаква разлика поради консултации, или нешто слично, туку затоа што едноставно тие работи што се изучуваат од книгите на државните факултети, ги нема во учебниците на оние од приватните.



Ахам .. сето тоа е во ред Македон.
Мојот факултет е повеќе пракса .. не може никој да дојде да соли памет за Интерпол и да измислува топла вода. Никој не може да измисли нешто ново за израелската тактика ... ниту пак за мисијата ИСАФ, АЛТЕА итн итн итн ... Значи, станува збор за факти. Различен е само начинот на кој што две или повеќе книги се напишани.
Другиот факултет ми е поблизок до тоа што ти го студираш ... станува збор за политички науки. Може ли некој да дојде.. да напише книга .. и да додаде земји членки во Обединетите Нации или да измени некој друг факт? Може ли некој да даде поинаква дефиниција за Понуда и Побарувачка по економија? Да, ќе речеш може. И може. Но заклучокот на крај е ист. Знам дека ме разбираш што сакам да кажам

Од друга страна пак .. завршив во средно со правна насока ... назив .. правен техничар ..
И сите закони што ми поминаа за тие 4 години ... се токму оние што и ти ги разработуваш. Законот си е закон. Начинот на спроведување на управна постапка е таков .. не може некој да напише книга и да ја измени постапката. (ова само како пример го земав .. со У.П). Или некое кривично дело е извршено ... кога станува збор за санкцијата што ја повлекува тоа к.д не може никој да го измени тоа што стои во законот.

Велиш некои работи ги нема во книгите од приватните? Па не би рекла. Пример .. во мојата книга Вовед во право (од Буџаковски) има се опфатено. Околу 600 страни добро разработен материјал .. да те удри по глава .. ќе те утепа.
Половина и повеќе од мојата генерација е токму на правен факултет. Знам како ви е. Верувај ми дека од некои работи сум изненадена кога ќе ги слушнам/видам.

Не го знам твоето искуство со професорите кои во предаваат ... но знам дека јас еднаш отидов на предавање кај една моја другарка. И изгубив околу 4 часа за после тоа да можеме да го најдеме професорот XY .. за само едно прашање ... а одговорот му беше ... зачудувачки ... Што сакаш сега девојко? Ајде оди, друг ден ќе ме прашаш!!! - со повишен тон.
Вака еден универзитетски професор не смее да се обрати на никого. Прво, не му доликува на титулата која што ја има, а второ не е пристојно .. општа култура да се немало

Многу раздолжив со пишувањето ... но ме интересира бидејќи никогаш не сум ги прашала моиве ...
Имате ли вие луѓе некаква пракса? Мислам во склоп на студиите, не надвор од факултет.
Пример кај мене имаше проект со кој беа опфатени скоро сите факултети на Универзитетот.
Имаше кривично дело ... собиравме докази ... анализиравме ... го "фативме" сторителот.. продолжија правниците ... имаше мини судење ... имаше превод од факултетот за применети јазици .. итн итн итн да не должам .... А го имаме и филмот Детективско око
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 15:10
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

По ЕКТС мора да бидат исти. Книгите и мене ми се по 600 страни колку што им се на моите колеги на државниот. Ама баш исти. Разликата е во тоа што мене ми кажуваат, не учи на памет колешке, дојди во канцеларија на консултации ќе ти кажам кои делови можеш да ги отфрлиш и фокусирај се на примерите од реалниот живот за да поврзеш два и два. А не седни колешке и учи на памет, после испитот да немаш врска од материјалот. И немој некој да пишал после мене, на државен сите имаат по 1200 страни книги, затоа што тек тогаш ќе има дискусија. 1200 страни на некои државни не виделе со очи, а не па еден предмет да им е толку.


ФорумскаБаба, не знам што студираш, ниту навлегувам, но конкретно, кога станува збор за правни науки, разликата меѓу државниот и приватниот факултет и литературата предвидена за подготвување испити е сосема различна. Така, ако јас учев вовед на правото од учебник од 400 страни, колега мој на приватен факултет учеше од едвај материјали кои изнесуваа 700 страни. А за стилот на пишување и да не говориме. На приватните факултети единствено се изучува правната практика, а правните теории се минимално застапени. И не станува збор за некаква разлика поради консултации, или нешто слично, туку затоа што едноставно тие работи што се изучуваат од книгите на државните факултети, ги нема во учебниците на оние од приватните.



Ахам .. сето тоа е во ред Македон.
Мојот факултет е повеќе пракса .. не може никој да дојде да соли памет за Интерпол и да измислува топла вода. Никој не може да измисли нешто ново за израелската тактика ... ниту пак за мисијата ИСАФ, АЛТЕА итн итн итн ... Значи, станува збор за факти. Различен е само начинот на кој што две или повеќе книги се напишани.
Другиот факултет ми е поблизок до тоа што ти го студираш ... станува збор за политички науки. Може ли некој да дојде.. да напише книга .. и да додаде земји членки во Обединетите Нации или да измени некој друг факт? Може ли некој да даде поинаква дефиниција за Понуда и Побарувачка по економија? Да, ќе речеш може. И може. Но заклучокот на крај е ист. Знам дека ме разбираш што сакам да кажам

Од друга страна пак .. завршив во средно со правна насока ... назив .. правен техничар ..
И сите закони што ми поминаа за тие 4 години ... се токму оние што и ти ги разработуваш. Законот си е закон. Начинот на спроведување на управна постапка е таков .. не може некој да напише книга и да ја измени постапката. (ова само како пример го земав .. со У.П). Или некое кривично дело е извршено ... кога станува збор за санкцијата што ја повлекува тоа к.д не може никој да го измени тоа што стои во законот.

Велиш некои работи ги нема во книгите од приватните? Па не би рекла. Пример .. во мојата книга Вовед во право (од Буџаковски) има се опфатено. Околу 600 страни добро разработен материјал .. да те удри по глава .. ќе те утепа.
Половина и повеќе од мојата генерација е токму на правен факултет. Знам како ви е. Верувај ми дека од некои работи сум изненадена кога ќе ги слушнам/видам.

Не го знам твоето искуство со професорите кои во предаваат ... но знам дека јас еднаш отидов на предавање кај една моја другарка. И изгубив околу 4 часа за после тоа да можеме да го најдеме професорот XY .. за само едно прашање ... а одговорот му беше ... зачудувачки ... Што сакаш сега девојко? Ајде оди, друг ден ќе ме прашаш!!! - со повишен тон.
Вака еден универзитетски професор не смее да се обрати на никого. Прво, не му доликува на титулата која што ја има, а второ не е пристојно .. општа култура да се немало

Многу раздолжив со пишувањето ... но ме интересира бидејќи никогаш не сум ги прашала моиве ...
Имате ли вие луѓе некаква пракса? Мислам во склоп на студиите, не надвор од факултет.
Пример кај мене имаше проект со кој беа опфатени скоро сите факултети на Универзитетот.
Имаше кривично дело ... собиравме докази ... анализиравме ... го "фативме" сторителот.. продолжија правниците ... имаше мини судење ... имаше превод од факултетот за применети јазици .. итн итн итн да не должам .... А го имаме и филмот Детективско око


Во право си за некои факултети и предмети. Не може да се менуваат фактите. Истотака и во случајов со твојот факултет, каде што, според ова што го напиша повеќе има пракса, отколку што има теорија.

Одлично те разбирам што сакаш да кажеш кога велиш дека некои заклучоци се исти, но објаснувањата различни. Но, некогаш тие објаснувања може да се нешто навистина бесполезно. Во економиката, особено применетата економика, нештата можат да бидат страшни. Особено кога ќе почне да се изучуваат сите детали околу развојот на македонската економија, од ослободувањето, па се до денес.

Во однос на постапките, да, тие не можат да се изменат, но сите тие псотапки имаат финеси, кои секако можат многу нешта да променат. Особено кога ќе се постапува по правни лекови. Но, дури и во законите не е се напишано. А знаеш дека кај толкувањето постојат разни мислења. За пример ќе го посочам случајот со идејата за разрешување личности од јавни функции поради соработка со службите од минатиот систем. Јасно е напишано како може да прекине функцијата судија на Уставниот Суд на Република Македонија, но се случи да се дополни со закон и уште еден услов за престанок на функцијата. Како ќе се толку ова? Има поделени мислења. Истотака, при судир на норми, мошне значајно е кон кој начин на толкување ќе се пристапи? Да не говорам за релативните причини за изземање на судии, каде што човек мора да биде многу претпазлив дали ќе дозволи изземање или не. Апсолутните причини се наведени таксативно во закон, но релативните не. И многу слични финеси, кои мора да бидат запазени, затоа што во спротивно и тоа како може пресудата да падне или да настанат несогледливи последици. Да не говориме за кривичната постапка, каде што слободната оцена на доказите може чуда да направи. Впрочем, сведоци сме и самите на такви решенија. Не случајно кривичните судови не сакаат да решаваат за имотни барања во рамки на самата постапка. Знаат како тоа да го одбегнат мошне ефикасно.

Мој другар студира исто што и ти. Кога учеше "Вовед во правото", сиот испит му се состоеше од сто страни. Секако, тој не учи да биде правник, но сакав само да илустрирам.

Искрено, јас не се жалам, мене ми е добро, далеку од тоа дека имам причини да се жалам. Секако, секаде постојат маани, нема начин да се елиминира секој недостаток.

Во однос на професорите, ги има секакви. Најчесто биле мошне коректни, кај нас истотака биле достапни за консултации, а и ние може да пратиме e-mail доколку имаме нејасностии, па дури има и такви кои во слободната недела сами се понудуваат да одржиме час за повторување, консултации, разјаснување непознати нешта и слично.

Во однос на праксата, зависи доста и од предметот. Кај некои предмети, како што е на пример римското право, уставното право, англиски јазик, нема место за праска. Кај некои предмети пак, сме имале решавања на случаи, пишување договори, препознавање институти. Но, тоа било се. Нема доволно време да се посвети за нешто повеќе. Впрочем, дури и да се има желба за тоа, треба и време. Факултетот апелираше да се отворат вратите на државните институции за тоа, или пак на судовите, но колку ќе се прифати тоа, отанува да видиме. Сепак, тука не зависи се од факултетите, туку од просторните и другите можности на судовите и институциите.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 15:16
Ако имаш пара и сакаш да си завршиш лесно без учење....приватен....ако сакаш знаење ....тогаш се разбира државен пред се!!! многу повеке знаење!!!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 08:23
koj saka sado mazo., dechki pravac drzhaven a za so pari se i sekade ima

Изменето од pajser - 09.Март.2011 во 08:23
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 13:22
hahaha,..ete ti ''lichen''opis na makedonskite privatni ''fakulteti'',....аплауз......газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2011 во 15:51
Ајде една споредба со трошоците за Магистерски студии

На приватен факултет: 2 000 евра за 2 семестри + 1 000 евра за кирија за 10 месеци + 1 000 евра за јадење за 10 месеца доколку се троши по 100 евра месечно. Значи тотално 4 000 евра.

На државен : 2 000 евра ( за Магистер по софтверско инженерство на ФЕИТ) за 2 семестри + 1 000 евра за кирија за 10 месеци + 1 000 евра за јадење за 10 месеца + додатни трошоци за НОЌЕН ЖИВОТ посебно во Скопје каде се жалат на високи цени. Значи тотално 4 000 евра плус додатни трошоци во СК  кои може да бидат дупли за разлика од трошоците во другите градови во Мк

И тука не сум баш упатена дали се уплаќа за секој испит посебно, бидејки на приватен факултет , зборам конкретно Штул , не се плаќа.


Значи кога ќе видеш , исти к*рац ти се трошоците и на приватен и на државен, затоа најдобра опција странство кога веќе се трошат пари.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2011 во 14:43
...ни едните ни другите...наскоро,во странство!.
...по последната одлука на Владата и на ресорното министерство,повеќе не ќе може да се купи диплома кај нас за пари ..без да бидеш запишан и да полагаш.

што ќе се прави сега..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
AlexanderVII Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlexanderVII Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2012 во 23:33
Оваа тема е некако замрена. Да пробам да ја оживеам малку...

Со објавувањето на официјалното рангирање на високообразовните институции т.н. Шангајска листа малку е појасна ситуацијата, но и не мора да значи.


Ја прочитав целата дискусија... и би сакал да замолам за еден совет (ако има некој кој имал конкретно искуство, а не паушални оценки).

Јас сум вонреден студент на Економски факултет - Скопје... и да ви кажам веќе ми е прилично смачено. Не можам да ги поднесам оние глупости.
Имам уште неколку испити до крај ама сите се скоро или некакви скрипти кои се кажани ама недокажани, па кај оние кај што има задачи треба да се гата за да се види што сакал да каже авторот, "професорите" воопшто немаат намера да објаснат нешто на консултации, тие што имаат асистент станува збор за ист искомплексиран случај (ако се помлади)...
Кај што има некаква книга станува збор за наплескан материјал кој очигледно го преведувале студенти од некои странски извори, нема никаква логика напишаното, милијарда нафрлени набројувања кои мора да се учат на памет оти немаат никаква логичка смисла со остатокот...
За да ги спремам испитите со задачи треба да барам и да плаќам некаде приватни часови, оти ни асистент нити па професор те ферма....

Преку глава ми е дојден целиот тој трулеж одамна, ама немам баш пари за да одам на приватните факултети, освен на Факултет за бизнис и економија (на Неоком). Според горната листа од оваа година е на 8 место.

Многу ме интересира дали некој има лично искуство таму за да пренесе дали се исплаќа да се префрлам таму или да продолжам со агонијата на она дувло што глуми некаков економски факултет.....







Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2012 во 00:03
Еве ти еден добронамерен совет од напатен економист...газење од смеење

Кога веќе размислуваш за Неоком, можам без грижа на совест да те советувам да заборавиш. Поголемо разочарување од тоа нема. Џабе ќе си ги дадеш парите, а за условите за учење не ни сакам да дискутирам. Подобро одвој некое евро плус, ама немој таму. Не прашувај зошто. Немој!
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
AlexanderVII Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlexanderVII Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2012 во 12:15
Фала на одговорот. Ме чуди што на друг форум па ми препорачуваат обратно... Ако има уште некој директно искуство би бил добредојден да си каже отворено. Како што јас сум спремен се отворено да кажам за државниот и да им препорачам на сите што сакаат да студираат економија на државен никако, или најдобро воопшто да не студираат економија во Македонија...
Кон врв
Anita1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 898
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anita1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 17:18
drzaven
jas sum jas....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 28293031>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.