IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родителски грешки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителски грешки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Автор
Порака
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 17:57
Нивните грешки... се надевам нема да ги направам и јас еден кога јас ќе воспитувам дете
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 01:30
 
 
 
Секој од нас израснал во специфични услови во кои добивал и тоа што му треба и тоа што не му треба.
На патот на личниот развој еден од (нај)важните чекори е ослободувањето од ограничувачките обрасци на однесување кои сме ги усвоиле во текот на детството.
Како возрасни и свесни поединци не ни се потребни разни психолошки забрани и ограничувања.
Ерик Берн, основачот на психотерапискиот правец - трансакциона анализа,наведува цела низа на забрани кои се однесуваат на: живот,мислење,чувствување, среќа,успех и развој.
Тоа се оние познати родителски изјави од типот..
Подобро би било да не сум те родила...
Не си ти тука да мислиш,туку да слушаш...
Кога ќе те (до)фатам,ќе имаш вистинска причина за плачење...
Не можеш ти, тоа не е за тебе...
Не знаеш ти што е живот,подобро ти е да уживаш додека можеш,и слично.......
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 12:22
 se shto mi smetashe kako dete od moite roditeli ., kako roditel se ama bash se eliminirav so nadezh deka sum uspeal ., amaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaa., ne bilo taka., /ke vidite i vie pomladi so tek na vreme/  pak od vreme na vreme ., ke si go dobijam., e tuka e toa sho mislam deka sum uspeal., da bidat slobodni i da ne se plashat od mene kako roditel  da mi tresnat vo lice se shto mislat ili onaka ko vistinski drugari da razgovarame za se i sehto.,
 
 a deka sum postavuval limiti ., usmeruval da pa i den denes go pravam istoto iako se veke vozrasniнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 10:10
За моите родители нема да зборувам- ќе си дадам малку самокритика за моето родителствоголема%20насмевка.
Овдека ќе си пишам отворено оти тие не знаат дека признавам оти грешам.
Каде?
Па излегува дека барам се да биде по мое и најважно дека заборавам дека пораснале и мама не им е толку неопходна.
Незнам зошто ама мислам дека ако не им кажам-нема да направат како треба.збунетост
Така три дена поминав на интернет читајки огласи да му најдам работа на син ми (го удавив со праќање линкови) .
Зоштто?
Па мислам дека нема да најде соодветна работаголема%20насмевка
И да си признам- малку ми беше недраго оти не можев да најдам забелешки на работата што сам си ја најде (подобар хонорарголема%20насмевка).



Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 00:46
единствена грешка на моите родители е што не ме научиле трудот скапо да си го наплатувам.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 03:16


Originally posted by Dogi Dogi напиша:

единствена грешка на моите родители е што не ме научиле трудот скапо да си го наплатувам.


Еххх...
Па уште ме учеа и дека тоа е доблест.
Демек ај, од мене нека помине..
. гратис ваму, гратис таму....ох




Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 11:24
Епа, нешто направиле ама незнам што...
Никако јас и моево его да се покорат на авторитетите у мојов живот.

Не бе, не... озбилно...

Тоа ми е маана, на моменти, не трпам авторитети, посебно не професори кои што се наметнуваат како такви па си имам проблеми.
Направиле и некоја друга грешка, незнам ни јас која пак...
Не мм насочиле кон нешто посебно да се унапредувам на пример спорт или уметност или наука...
Ме пуштале сама, комплетно сама да се снаоѓам во време и простор и глупи и неубави ситуации, затоа и на моменти сум несигурна, али, што е тоа е.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 12:59
 ух bijki mislish deka si bila sama vo prostor i vreme bi trebalo da si mnogu posilna i posigurna vo sebe otkolku mamini i tatiniнамигнување., a egoto ., nema zoshto da ti smeta ., ta toa si ti i kraj na prikaskata ., samo da ne odi .,premnogu na shteta na drugi ., i na sama sebe da si pravish problemi tamu kaj gi nema isteruvajki nekoi hirovi ., inaku egoto itekako znae da bide pozitivno., deca bidete sbvoi ., i gaze svrsto  na svoi noze ., ., iako ke zvuchi otcano ., vremeto i zhivotot e pred vas ne dozvoluvajte., gluposti i sitnici da ve disharmoniziraat.,., <>pusa Tiqqy големо%20гушкањенамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2011 во 00:07
Најголема грешка според мене и од мое лично искуство е лагата. Навистина погубно. Си израснав во лаги, и уште ме опсипува со лаги само што разликата е во тоа што научив да не му верувам. Барем на време да ми кажеше дека сака да се откачи, а не да ми продава глупи избледени лаги.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2011 во 18:57
Родителите ги лажат децата за Дедо Мраз, Дедо Мраз ги лажи децата за пари, цурите лажат дека се невини, момците лажат дека не се... и така сето во круг...
Кога лажеш некого со цел да го заштитиш , тогаш се опростува без да побараш прошка... но кога лажеш некого со цел да го заташкаш тоа шо си го заебал - оди обеси се...црвенеење
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2011 во 22:41

... Koga, roditelot misli i e uveren deka pravi i deka znae shto e "najdobro" za svoeto dete a vsushnost ne pravi i ne znae...    ili so drugi zborovi - koga ne e svesen deka greshi.

Изменето од viktorija123 - 17.Август.2011 во 22:44
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2011 во 22:48
Голема грешка е родителите да очекуваат детето нешто да прави а самите родители тоа нешто го прават односно не го прават. На пр. „немој да лажеш„ а родителот честопати самиот лаже за сериозни работи.

Натамошна голема грешка е доколку родителите очекуваат детето да им биде паметно, мирно, талентирано, интелегентно и послушно како тоа на соседите, роднините, пријателите... Но детето додека е дете, може да биде само слично на своите родители бидејќи тие му се најблизок и најопиплив пример кој може да го имитира.

*****************

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

За моите родители нема да зборувам- ќе си дадам малку самокритика за моето родителствоголема%20насмевка.Овдека ќе си пишам отворено оти тие не знаат дека признавам оти грешам.Каде?Па излегува дека барам се да биде по мое и најважно дека заборавам дека пораснале и мама не им е толку неопходна.Незнам зошто ама мислам дека ако не им кажам-нема да направат како треба.збунетостТака три дена поминав на интернет читајки огласи да му најдам работа на син ми (го удавив со праќање линкови) . Зоштто?Па мислам дека нема да најде соодветна работаголема%20насмевкаИ да си признам- малку ми беше недраго оти не можев да најдам забелешки на работата што сам си ја најде (подобар хонорарголема%20насмевка).
Браво mamamd , ова е многу позитивно согледување. Ако си успеала ова да го увидиш тогаш си на добар пат да станеш уште подобар родител(верувам дека ти и претходно си била добра ама сега уште подобра)
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2012 во 23:36
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:

Од лично или нелично искуство кои се почестите грешки или пропусти кои родителите ги прават додека го воспитуваат детето и општо додека го раснат? Можат ли сите да се заборават и простат? Нормално дека не се сите баш лесно минливи, па затоа, на што треба најмногу да внимава за да не згреши секој родител?
Некои грешки...не се простуваат....а уште помалку се забораваат.
Јас не можам да простам некои работи...и ме јаде тоа од внатретага
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2012 во 23:43
Простувањето е најголема доблест и најдобар лек.

И Исус, кога го разапнуваа на крстот, рече "прости им Оче, тие не знаат што прават".


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.