IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Како да ги откажеш цигарите?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да ги откажеш цигарите?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
Автор
Порака
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 01:46
А исто и свадба,јадеш пиеш, а да не запалиш цигара.Политичка партија на пушачи.П.П.П.хахааа може ние ќе ја спасиме Македонија.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 09:23
Сите знаеме за штетноста од цигарите и ете што ти е зависност пропратена со самоутеха (на мене тоа неможе да ми се случи) или онаа добро позната реченица меѓу нас пушачите....Ех па и тој и тој никогаш не запалил цигара ,па ете почина од карцином на плуќа.

Ме интересира како кај вас влијаат оние сликички на кутијата од цигарите,морбидни реклами,апелите во емисиите од здравствен карактер и во дел од потсвеста ве фаќа паника,страв и имате чувство на себеобвинување?


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 09:38
Originally posted by renatax renatax напиша:

Сите знаеме за штетноста од цигарите и ете што ти е зависност пропратена со самоутеха (на мене тоа неможе да ми се случи) или онаа добро позната реченица меѓу нас пушачите....Ех па и тој и тој никогаш не запалил цигара ,па ете почина од карцином на плуќа.Ме интересира како кај вас влијаат оние сликички на кутијата од цигарите,морбидни реклами,апелите во емисиите од здравствен карактер и во дел од потсвеста ве фаќа паника,страв и имате чувство на себеобвинување?

Никако не им влијаат сликичките на пушачите. Ако им сметаат ги покриваат со хартија.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 10:39
Татко ми ми вика дека многу лесно ќе ме откажел (а не пушам активно):
Ќе ми ја изгасне цигарата од јазик и ќе ме натера тутунот што останал да го џвакам и на крај памукот во уши ќе ми го забоде. Напаст.

Пробајте вака, јас го нарекувам „Зоранин рецепт за одвикнување од цигари“, сигурно ќе ви успее.

П.С: Препорачливо е да биде тоа машка личност, бидејќи маат појаки раце и цигарата поубаво ќе ви го пржи јазикот.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 11:53
Originally posted by renatax renatax напиша:



Ме интересира како кај вас влијаат оние сликички на кутијата од цигарите,морбидни реклами,апелите во емисиите од здравствен карактер и во дел од потсвеста ве фаќа паника,страв и имате чувство на себеобвинување?



Не ги ни гледам. На мене најлошо влијаат и со ноќи не можам да спијам оние слики од оние јадни и непокретни луге на кои државата заборавила-како она случајот од вчера кое го гледав на Канал5.тага
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2010 во 00:29
Стануваш и си велиш доста е!!!

При тоа нималце не ги земаш во обзир сите совети за тоа како е штетно пушењето,
незнам колку пари си фрлал па гледај оној будала ли е што ги остави...ништо од тоа не треба да влијае на твојата одлука.
Едноставо стануваш и знаеш дека е доста.
Текстот е напишан на база од вистинска приказна...
А како поинаку да се пофалев дека не пушам веќе над пет месеци
Се може ако се сака....и можеби се тешки првите недела две,
но после тоа да запалиш повторно...тоа ќе биде само од бес...
А сосема друга е приказната кога после мала пауза,
ќе почнеш да излегуваш од никотинскиот матрикс
и да ги чувствуваш новите вкусови на нештата

А она пак како изгледаат пушачите во очите на непушачите...
Ај да не претерувам до вчера и ја пушев..али..аууууу скраја
У седум сабајле на -5 да се трчало за цигара надвор...
Тие околу мене си знаат ги изедов

Изменето од Орка - 23.Декември.2010 во 00:29
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2012 во 22:34
pusev kako turcin...............gi otkazav........recept.............silna voljaaaaa 
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2012 во 21:21
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

pusev kako turcin...............gi otkazav........recept.............silna voljaaaaa 
,,,,,,,
 
 ,,,голема насмевка,,nemoj sneshke,,,otkako se dozna za onoj od seriive deka bil peder,,,toj termin ,,,dobiva sosema drugo znacenjeсмеење,,,,
 
 ,,,,,,,e i jas gi otkazhav veke dve godini,,,receptot ,,,,dovolna e samo edna RTG,,,snimka ,,,vo faza na nastinka ,,,i kraj na prikaskata so cigarite,,,,,
 ,,,a inaku ,,,sneshka definitivno e vo pravo ,,,,,,,so toa za ,,,,silnata volja,,,,да
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 15:56
-a be,mnogu ednostavno.,

...ke prestanesh da....pushish!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 242526
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.