IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Монитори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Монитори

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Прашање: Кој марка монитори е најдобра?
Одговор Гласови Статистика
6 [35,29%]
4 [23,53%]
1 [5,88%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
6 [35,29%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 19:42
Јас имам Sony SyncMaster 740 BF со 2ms.... И супер е.... Боље од CRT....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 20:45
Mojot lcd e toshiba i super si e ima eden mrtov piksel ama go srediv so edno programce, ama pak ko da se gleda ama e gore vo kosot taka da nema gajle.
Toa e toa Ke si cekame laserskite monitori da se napravat vo pomala forma za upotreba na kom i togas super ke bidi Smile
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 10:08
Дома не го мењам за жива глава LG Studioworks 710s, има веќе 4 години ама ниту еднаш до сега не ми трепнал, а камоли нешто друго да му се деси (пу пу да не го урочам), а на работа имам BENQ FP731 TFT и најискрено не сум задоволен баш од него. Слаба резолуција, многу грее, зрачи етц етц.....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
trafik Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТатароТурко-Монгол

Регистриран: 10.Декември.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trafik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 02:15
LCD мониторите  на  SAMSUNG  са от наи добрите аз имам
SAMSUNG Sync Master152N и съм доволен от него


Изменето од trafik - 02.Март.2007 во 02:22
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 07:53
Во врска со мониториве, многу сакав ЛЦД пред да го купам лаптоп-ов само затоа што ми изгледаше бојата како на стакло боена, ама веќе не, почнува да ми смета рефлексијата.
Другите два монитори ми се TFT 19''-ки а и телевизорите ми се TFT, едниот 40'', а другиот 28''.

edit* Телевизорите ги спомнав пошто и тие се поврзани на компјутериве, за во случај музика да се слуша или филм да се гледа без претходно да се преработуваат и ставаат на ЦД или ДВД, а исто и клипови од интернет.



Изменето од влечка - 07.Март.2007 во 08:00
Кон врв
Lallo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lallo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 19:27
Споредба на CRT (catode ray tube) и LCT (liquid crystal display):

Разликата е во тоа што првите ЦРТ користат иста технологија како и телевизорите. Имаат катодна цевка - што може да се заклучи и од името - која со сноп од насочени електрони удира на екранот (површината што ја гледаме) кој е премачкан со хемиска емулзија за да зрачи светлина кога ќе удрат електроните во неа. Овие монитори покрај тоа што се штетни за човечкото око поради зрачењето кое доаѓа од тој сноп од електрони кој практично удира во нашето око, трошат многу електрична енергија (во мониторот има струја од околу 20.000 Волти - споредено со еден штекер кој има 220 Волти а убива........видете вие сеа) и зафаќаат многу повеќе простор. За разлика од нив, ЛЦД мониторите не се ништо повеќе од течност - течен кристал - кој под дејство на многу мала електрична енергија се поларизира и дава различна боја. Енергијата која е потребна да се прикаже еден пиксел (основна единица на мониторите) е помалку од 2 мВ (мили Волти = илјадити дел од Волт) па кога ке се спореди со енергијата во ЦРТ мониторот (околу 20.000 Волти)  разликата се гледа од авион Smile
Осветлувањето на ЛЦД мониторите е позадинско - што значи и да нема осветлување мониторот може да покажува бои но ние нема да ги гледаме поради недостигот на светлина. Затоа и овие монитори се многу попријатни за човечкото око. НО, и овие монитори имаат недостиг како на пример бистрина, чистота и реалност на бои. По овие факти може да се заклучи дека корисник кој работи со графиа - прецизни работи, многу повеќе ќе го оштети окото со ЛЦД монитор отколку со ЦРТ, а за оние на кои не им е важна до толку прецизноста на мониторот (која за обичен корисник - без навреда) не е забележлива, ќе препорачам: НЕ СИ ГИ ЗАМАРАЈТЕ ОЧИТЕ СО ЦРТ МОНИТОРИ!!!!

Се надевам дека овој пост многу ќе Ви помогне при изборот на монитор!!!

Поздрав!
Деан Коцевски - Lallo (пиши ми)
РЕЗЕРВА | мојот сајт
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 18:00
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:

Јас имам Sony SyncMaster 740 BF со 2ms.... И супер е.... Боље од CRT....
 
Imam Samsung 17' LCD SyncMaster 740BF so 2ms response.Za igri prva klasa a da ne zboram za drugo... Znaci big kiss ne e Sony markataConfused
So CRT vise nema sporedba toa e stara izumiracka tehnologija koja vo slednite godini nema da postoi
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 22:36
DELL 19''

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 11:06
ja koristam Philips LCD 17"
Кон врв
tomislav96 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomislav96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 22:39
Ja iam Hyundai N220W 22" Wide Screen Monitor Mn e dobar :D
Кон врв
ss_derIvat_ss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ss_derIvat_ss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 18:30
BenQ, едини монитор со јапански панел
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 23:46
Samsung, LG, Philips. намигнување
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 17:28
Za da se kalibrira LCD potreben e kalibrator, nemoze kako CRT monitorcinjata. Mi umre na rabota stariot ODLICEN CRT pa sega mi kupija novo LCD i se ok ama ne mi e dobro kalibriran. Taka da LCDto nikogas nema da bide dobar kako CRTto. A od firmi na monitori ova mi se dopaga LG i Philips.
Кон врв
Avira Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
System Administrator

Регистриран: 10.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 11:56
LCD од CRT се многу подобри пред се на изглед, имаат подобра слика, не ги заморуваат очите...
LG LCD е добар избор.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.