IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Лош брак или добар развод?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лош брак или добар развод?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:16
Nikoj ne negira deka postojat brakovi na koi ni gospod ne moze da im pomogne, no fakt e deka tie luge i vo vrska imale slicen odnos...a sepak stapile vo brak.Sigurno se nadevale deka decata ke gi podobrat neshtata.Vo zivotot sum gledala mnogu deca od rastureni brakovi... i den denes me boli dushata za tie mali dushicki...koga se raboteshe temata semejstvo..molcea... recitiraa pesnicki za mama/tato so nasolzeni ocicki... se trudea da gi opishat mama/tato da nalikuvaat na neshto normalno.... More da ne bea decata...ke videshe ti!!!!cesto povtoruvana recenica, a posledica- Jas sekogash sum poslushen/poslushna mama i tato da ne se karaat... Egoizmot e cudna rabota...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Nikoj ne negira deka postojat brakovi na koi ni gospod ne moze da im pomogne, no fakt e deka tie luge i vo vrska imale slicen odnos...a sepak stapile vo brak.Sigurno se nadevale deka decata ke gi podobrat neshtata.Vo zivotot sum gledala mnogu deca od rastureni brakovi... i den denes me boli dushata za tie mali dushicki...koga se raboteshe temata semejstvo..molcea... recitiraa pesnicki za mama/tato so nasolzeni ocicki... se trudea da gi opishat mama/tato da nalikuvaat na neshto normalno.... More da ne bea decata...ke videshe ti!!!!cesto povtoruvana recenica, a posledica- Jas sekogash sum poslushen/poslushna mama i tato da ne se karaat... Egoizmot e cudna rabota...


Тие реакции и манифестации на болкта и не се најстрашното за нив. Многу пострашно е, а факт, проверете по Центрите за социјални работи, дека многу од тие деца празнината во себе ја надополнуваат со дрога, се проституираат, стануваат насилници, крадат, завршуваат во затвор или во прегратките на смртта многу мали.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 20:00
Ne bi gi generalizirala rabotite., bidejki i od mnogu navidum sredeni semejstva decata zastranuvaat. Zboruvam za najmalata vozrast koja ne umee da se zashtiti, kavgite , raspraviite i razvodot  na roditelite go dozivuvaat taka shto sekogash smetaat deka nekoja nivna greshka donela do takva situacija. Mnogu e teshko da im objasnite deka mama i tato podednakvo go sakaat svoeto dete-iako tie ne se sakaat megu sebe.Mnogu pati se ostanuva bez zborovi pred nivnite razmisluvanja-Znaesh, na mama i tato im e teshko da se zaedno...toa e isto kako jas tebe sega da te teram da se druzish so...ke mu navedesh nekoe dete od drugo odd. -E, ama jas ke te poslusham, iako ne sakam shtom ti mi vikash jas ke se druzam... 
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 20:31
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ne bi gi generalizirala rabotite., bidejki i od mnogu navidum sredeni semejstva decata zastranuvaat. Zboruvam za najmalata vozrast koja ne umee da se zashtiti, kavgite , raspraviite i razvodot  na roditelite go dozivuvaat taka shto sekogash smetaat deka nekoja nivna greshka donela do takva situacija. Mnogu e teshko da im objasnite deka mama i tato podednakvo go sakaat svoeto dete-iako tie ne se sakaat megu sebe.Mnogu pati se ostanuva bez zborovi pred nivnite razmisluvanja-Znaesh, na mama i tato im e teshko da se zaedno...toa e isto kako jas tebe sega da te teram da se druzish so...ke mu navedesh nekoe dete od drugo odd. -E, ama jas ke te poslusham, iako ne sakam shtom ti mi vikash jas ke se druzam... 



Мислам дека дискусијата за темата не треба да ја насочуваме кон сваќањето односно несфаќањето на ситуацијата од страна на децата. Тоа е друга тема „РАБОТАТА НА НАСТАВНИКОТ СО ДЕЦА ЖРТВИ НА ПРОПАДНАТИ БРАКОВИ„ и ако сакаш стави ја на форумов. Тековите на дискусијата треба да одат во правец „како да се спаси бракот, заради интересите на децата“ Јас останувам на конструктивните дијалози, компромисите, саможртвувањето кое треба да биде обострано ( ако бракот поради поради расправии од финансиска природа таткото ќе направи саможртва со тоа што се се откаже од посетување на кафаните, а мајката бќе ја жртвува својата пасија да купува прекумерно гардероба како во деновите кога живеела со мама и тато) Малку банализирам, ама немам време за смислување пооригинални примери.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 06:49
Se soglasuvam..no sepak smetam deka sekoj zboruva od licno iskustvo...mozebi nie koi pupu skraja bilo, nemame takvi problemi, ne mozeme da gi razbereme onie koi imaat. Licno sekogash gi zalam decata koi se zrtvi ma tie situaciii, zatoa shto vozrasnite mozat da se odbranat...da ostanat ili da izlezat od takvite situacii. Decata odat vo paket... vo dobro ili losho...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 07:02
Последица е резултат на причината. За да не дојде до последица, треба да се одбегне причината. За да не бараме лек треба да превземеме превентива против болеста. Ако превентивата е благовремена и соодветна, ќе нема потреба од лечење на раните. Ама за жал, превентивата не зависи од тие на чиј грб ќе падне санирањето на последицата. Мислам дека темата повеќе се однесува на причината а не на последиците. Разводот е причина а преживувањата се последица.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 08:46
Se soglasuvam...i smetam deka poveke od mene e revoltot kon posledicite na koi sum svedok...a isto taka smetam deka moeto mislenje za ova problematika e poveke solenje pamet...sum  gatalec...a ne patalec...
Кон врв
keti72 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3353
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај keti72 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 12:48
Тешка и болна тема...Незнам што да кажам, освен скраја било!Кога нема деца и така и така, но кога се они во прашање-е тоа веќе се менува!Но некогаш разводот е добра солуција токму заради децата! да се тргнат од родител насилник(ова го доживував и преживував со моја другарка, знам колку ми беше мене тешко, а на неа можам само да погодувам!)Генерално, во основа сите знаеме каков ќе ни биде бракот гледајќи ја врската, но повеќето место да отвараат 4 очи, и тие 2 ги затвараат и се надеваат дека во брак се ќе се смени и ќе биде подобро, а всушност се се менува но работите кои ти сметале во врска уште повеќе ти сметаат во брак....
Keti72
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 21:33
Originally posted by keti72 keti72 напиша:

Тешка и болна тема...Незнам што да кажам, освен скраја било!Кога нема деца и така и така, но кога се они во прашање-е тоа веќе се менува!Но некогаш разводот е добра солуција токму заради децата! да се тргнат од родител насилник(ова го доживував и преживував со моја другарка, знам колку ми беше мене тешко, а на неа можам само да погодувам!)Генерално, во основа сите знаеме каков ќе ни биде бракот гледајќи ја врската, но повеќето место да отвараат 4 очи, и тие 2 ги затвараат и се надеваат дека во брак се ќе се смени и ќе биде подобро, а всушност се се менува но работите кои ти сметале во врска уште повеќе ти сметаат во брак....


Точно, во вакви екстремни случаи, кога ќе се појави, односно психопатот кога ќе ја симне маската на јагне од лицето, тоа е единствено решение. И не само развод - туку на семејството му треба и заштита.
Межутроа во случаи кога постои искра надеж да се надминат слабостите и проблемите - дијалогот е најдобар и најрационален начин на решавање на проблемот.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 16:19
Decata se mnogu osetlivi. Tie roditeli sto ostanuvaa vo brak poradi deteto, nekoj si ljubov tesko deka mu davat. Ako pomegu tatkoto i majkata nema iskrena ljubov tuku samo se prepravaat za da mu bide ubavo na deteto, za zal ne mozat toa da go postignat. Deteto e inteligento i toa custvuva deka tuka vistinska ljubov nema. Sekoj roditel sto si go saka deteto sigurno ne mu go posakuva toj zivot da go zivee vo koj sto se najdeni. Roditelot so toa go ucat deteto da zivee vo nesto kade nema ljubov. Vo nesto sto ne e vistina. Koj e toj roditel majka ili tatko sto na svoeto dete mu go posakuva istoto, zivot bez iskrena ljubov, oti od deteto toa nemoze da se sokrie. Nemoze bidejki i kaj nas dlaboko vo dusata i srceto nesto drugo ni stoi. Zatoa popametno e ako veke nekoj misli deka so nov pocetok ke uspee povtorno da se zaljubi vo parot, nema da pogresi. Sovesta ne smee da go jade poradi deteto bidejki i dusata na deteto znae deka a i saka taka da bide da covek bide tamo kade sto e srekken. Losa rabota e da se kaze ne a toa da e protiv vasa volja. tuka i na deteto mu se nastetuva. Zasto da ne mu se ukaze prilika da raste vo vistinska sredina kade nema sokrieni nameri kade ima ljubov iskrena. Na toa dete treba vistinskiot pat da mu se pokaze zasto utre i toa ke ima deca pa vnuci itd. Ako nie ne im ja pokazeme ljubovta togas na sto ke gi naucime? A tie ucat od nas. Treba da im se objasni deka pricinata na razvodot ne se tie, toa ke go svatat.
Zatoa podobro e razvod,nego brak bez ljubov, zasto takov brak sto go ziveete ke go prifati i vaseto dete i ke se nauci na nesto sto ne e vistinsko.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 16:35
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

А кај им биле оќите кога се зеле?
Никаков развод. Ако немаат деца може. Ако имаат нека се преправат дека се сакаат. На децата им треба здрава средина. Некогаш било срамота да се разведеш. Денес тоа станува мода.
Кога би бил некаков закон, а ако бракот се растура поради неверство од страна на едниот партнер, би го казнил такашто ќе го осудам да гледа какопартнерот сега него го изневерува.
Мислете секогаш на децата.



аха... значи ти не ги познаваш децата... помили суштества нема... а и почувствителни за жал... знаеш дека е многу лошо кога ги гледаш мама и тато како се караат а не знаеш зошто ?? знаеш ли како е кога од толку многу кавги и караници уште не можеш да спиеш некогаш ?? знаеш ли како е да те зимаат од градинка за да те носат на место каде што има добри тетки и чичковци да си поправите муабет ??  знаеш ли ?? НЕ !! епа подобро не викај дека треба да се трпи за децата... бидејќи децата најмногу трпат !!!!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 18:57
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

А кај им биле оќите кога се зеле?
Никаков развод. Ако немаат деца може. Ако имаат нека се преправат дека се сакаат. На децата им треба здрава средина. Некогаш било срамота да се разведеш. Денес тоа станува мода.
Кога би бил некаков закон, а ако бракот се растура поради неверство од страна на едниот партнер, би го казнил такашто ќе го осудам да гледа какопартнерот сега него го изневерува.
Мислете секогаш на децата.
аха... значи ти не ги познаваш децата... помили суштества нема... а и почувствителни за жал... знаеш дека е многу лошо кога ги гледаш мама и тато како се караат а не знаеш зошто ?? знаеш ли како е кога од толку многу кавги и караници уште не можеш да спиеш некогаш ?? знаеш ли како е да те зимаат од градинка за да те носат на место каде што има добри тетки и чичковци да си поправите муабет ??  знаеш ли ?? НЕ !! епа подобро не викај дека треба да се трпи за децата... бидејќи децата најмногу трпат !!!!


А, бе бисерче, мило, врз основа на што донесе заклучок дека не ги познавам децата. Ја спуштив повеќе од десет реплики и во сите зазедов став на страната на детето со предлог да се најде компромис заради интересот на детето, односно неговиот безгришен и среќен развој во топла.домашна клима, а ти ме нападна како да сум чедоморец. Ај прочитај ги сите мои реплики на оваа тема па пак јави ми се.
Да си ми жива и здрава.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 19:57
абе ок... не ги прочитав сите... после ќе ги прочитам... и обавезно одговор...голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 20:02
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

абе ок... не ги прочитав сите... после ќе ги прочитам... и обавезно одговор...голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


ne mi sozdavaj nepotrebni sekiracii
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,549 секунди.