IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:06
Kako znaeme deka zborovite napishani vo k*ranot ne znachat direktno toa shto znachat (kako shto, neli, bi trebalo da znachat edni sveti zborovi - spored vas)?
Kako da znaeme, chitajki go samo k*ranot, koj e edinstvena kniga koja ima vazhnost i koja ima vistina na ovoj svet (kako shto velite), deka ovoj citat ne se odnesuva na site nevernici, a samo na konkretna grupa so koja Muslimanite vo toj moment bile vo vojna?

Vo krajna smetka, prashanjeto se sveduva na slednovo - ako velite deka k*ranot e sovrsheno jasen i deka e edinstvena kniga koja ima nekakvo znachenje, togash zoshto e potrebno objasnuvanje na ovoj ajet? (Zidarski)

k*r,anot nikogas ne go gubi svoeto znacenje,toa e univerzalno i vazi za site vreminja.Neka ne te buni Zidarski sto nie vo odredeni momenti na nekoi k*r,anski ajeti davame objasnuvanje od istoriski karakter.k*r,anot e Kniga koja se objavuvala vo period od 23 godini,ne odednas,i za poveceto ajeti postoi neposredna pricina za objavuvanje.Zatoa nie nekoi ajeti gi komentirame na toj nacin,znaci ja iskazuvame pricinata i povodot za negovoto objasnuvanje,za nekoi raboti da ni bidat pojasni.Taka e i so pogorniot ajet,znaci negovata pricina e Hudejbiskiot dogovor,i ponistuvanjeto na toj dogovor od strana na Mekanskite idolopoklonici,pa vo nego se zboruva za ashabite,Muhammedovite drugari,sledbenici,kakvi bile,odnosno kako reagirale koga ce dojdelo potreba da se brani islamot od napadite na neprijatelot.No,tuka ne e se zavrseno so ajetot,toj ne moze da se tretira kako nesto sto ja izgubilo vrednosta.Toj i deneska e aktuelen na site onie mesta kade sto se napadja Islamot i muslimanite,toj ke bide i utre aktuelen ako imame takva sostojba.
A tolkuvanjeto na k*r,anot od sekogas bilo i ke bide,toa e sostaven del od muslimanskiot zivot za ipravno razbiranje na verata.Samo so taa razlika sto sekoj ne moze da si go tolkuva kako sto saka,za negovo tolkuvanje treba poznavanje na mnogu raboti,kako sto vprocem edna od tie raboti e i poznavanjeto na islamskata istorija.

Se nadevam deka razbra sto sakam da kazam.

Bidi mi i ti pozdraven.

   


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:12
Pishuvam vo ovaa tema, zatoa shto beshe prva na spisokot.
Forumive vekje dosta vreme na nishto ne lichat... ekstremna podelenost na dva tabora, negiranje na osnovnoto pravo na vera na drugiot, plukanje, navredi, gnasni izjavi od mnogu chlenovi... od lugje koi za sebe tvrdat deka se vernici...
Ako ubavo se razgleda, stanuva jasno shto kje se sluchuva vo Makedonija vo idnina i kako taa netrpelivost nema nikogash da zgasne.
Jas, za srekja, ne pripagjam i ne sakam da pripagjam kon grupa koja e vo sostojba da izreche takvi raboti kakvi shto do sega se izrekoa na forumov i od samoproglaseni Hristijani, i od sebe nerazbrani Muslimani. Ne gledam smisla vo komuniciranje vo sredina vo koja nema nikakov interes od diskusija, a edinstveno shto e vazhno e kako da se omalovazhi drugiot. I od ednata i od drugata strana.
Vi blagodaram na site za vnimanieto i vremeto shto go imavte oddeleno kon moite postovi i komentari, jas se odjavuvam od ovoj forum.
Pozdrav,
Zidarski

p.s. Blagodaram za odgovorot efendija... primeni go istoto i vo obraten pravec... ponekogash. Bidi mi pozdraven.

Изменето од zidarski - 19.Јануари.2008 во 18:13
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:41
Ne lici na nisto poveke forumov. Messenger te povikuvam da pocnes da
prevzemas merki! Jas znam deka si mnogu dobar covek no i previse mek.
Stopati dosega si predupredel i opomenal i veke gledas deka zborot sekogas ne pomaga.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:44
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ne lici na nisto poveke forumov. Messenger te povikuvam da pocnes da
prevzemas merki! Jas znam deka si mnogu dobar covek no i previse mek.
Stopati dosega si predupredel i opomenal i veke gledas deka zborot sekogas ne pomaga.


Јас му реков на Messenger, му дадов некои предлози, исто така и на Администраторот Delfin, па ќе видиме дали ќе ги прифатат.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:48
Brate  ja da bev moderator  tebe prvo ke te banirav газење%20од%20смеење
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:57
Na vashe baranje pochnuvam so chistenje. Za zhal ima lugje koi navistina ne se razbiraat so zbor i pobrzo bi poshle vo nekakva nivna verska vojna otkolku sto bi sakale svoeto veruvanje da go spodelat so drugite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:10
Fala Bogu Messenger!  Vreme bese  da  se osvestes. Veruj mi toa sto
ke baniras nekogo nema da te napravi polos.Dobar ne si samo ako praves
dobro nego i ako sprecuvas losoголемо%20гушкање
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:14
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Veruj mi toa sto ke baniras nekogo nema da te napravi polos.Dobar ne si samo ako praves dobro nego i ako sprecuvas losoголемо%20гушкање


Сопри го со рака, со збор, или сопри го со срце голема%20насмевка

Enjoy what is Good and forbid what is Wrong - тоа е најдобриот избор, верувај Messenger, се сложуваш ли со мене?


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:22
Originally posted by vd vd напиша:


Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Veruj mi toa sto ke baniras nekogo nema da te napravi polos.Dobar ne si samo ako praves dobro nego i ako sprecuvas losoголемо%20гушкање
Сопри го со рака, со збор, или сопри го со срце голема%20насмевка Enjoy what is Good and forbid what is Wrong - тоа е најдобриот избор, верувај Messenger, се сложуваш ли со мене?


Gore - dole se slozhuvame.

Navistina ne se raduvam koga editiram ili koga brisham komentari. No gledajki kako nekoj nekorekten chlen mozhe da gi afektira site ostanati chlenovi... navistina me primoruva da bidam podirekten i postrog vo odnosot.

Ve zamoluvam da ja prifatite ralnosta na mojata polozhba vo uloga na moderator i da ne mi prefrlate ako vidite deka mozhebi sum interveniral vo nekoj vash komentar.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:49
ne vo nekoj tuku vo site !!!!

ajde kazi kade si izbrisal post na nekoj tvoj sovernik !!!!!

nema takov primer ili e mnogu redok...

a mene od sto poraki mi ostavi samo pet-sest posta toa ne e fer!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:05
the king, brisham podednakvo na site. Mozhebi za tebe tvoite ti izgledaat poveke, no veruvaj nemam namera da editiram i brisham nikogo posebno poveke ili pomalku. Apsolutno ste mi isti i ako zabelezham deka nekoj chlen se donesuva nekorektno reagiram bez da mu go gledam imeto. Nekoi sum gi opomenal javno, nekoi sum gi zamolil da se vozdrzhat od nekontrolirani izlivi na negativni emocii preku LP.

Od sega natamu ke brisham i editiram bez opomeni. Toa ke go pravam so chista dusha i najdobri nameri, iako mozhebi nema sekoj da se slozhi so mene. Bidejki vremeto ne mi dozvoluva da bidam pred monitor cel den, dokolku zabelezhite komentari na koi ne im e mestoto tuka, slobodno izvestete me po LP. Jas ke gi razgledam i ke reagiram soodvetno na principite vostanoveni na ovoj forum.

Izvinete me odnapred na mojata dolzhnost doverena od administratorot.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 04:05
"Koj saka Dzennet, neka pobrza so dobrite dela." Hadis (Bejheki)
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 04:37
Originally posted by efendija efendija напиша:

Kako znaeme deka zborovite napishani vo k*ranot ne znachat direktno toa shto znachat (kako shto, neli, bi trebalo da znachat edni sveti zborovi - spored vas)?
Kako da znaeme, chitajki go samo k*ranot, koj e edinstvena kniga koja ima vazhnost i koja ima vistina na ovoj svet (kako shto velite), deka ovoj citat ne se odnesuva na site nevernici, a samo na konkretna grupa so koja Muslimanite vo toj moment bile vo vojna?

Vo krajna smetka, prashanjeto se sveduva na slednovo - ako velite deka k*ranot e sovrsheno jasen i deka e edinstvena kniga koja ima nekakvo znachenje, togash zoshto e potrebno objasnuvanje na ovoj ajet? (Zidarski)

k*r,anot nikogas ne go gubi svoeto znacenje,toa e univerzalno i vazi za site vreminja.Neka ne te buni Zidarski sto nie vo odredeni momenti na nekoi k*r,anski ajeti davame objasnuvanje od istoriski karakter.k*r,anot e Kniga koja se objavuvala vo period od 23 godini,ne odednas,i za poveceto ajeti postoi neposredna pricina za objavuvanje.Zatoa nie nekoi ajeti gi komentirame na toj nacin,znaci ja iskazuvame pricinata i povodot za negovoto objasnuvanje,za nekoi raboti da ni bidat pojasni.Taka e i so pogorniot ajet,znaci negovata pricina e Hudejbiskiot dogovor,i ponistuvanjeto na toj dogovor od strana na Mekanskite idolopoklonici,pa vo nego se zboruva za ashabite,Muhammedovite drugari,sledbenici,kakvi bile,odnosno kako reagirale koga ce dojdelo potreba da se brani islamot od napadite na neprijatelot.No,tuka ne e se zavrseno so ajetot,toj ne moze da se tretira kako nesto sto ja izgubilo vrednosta.Toj i deneska e aktuelen na site onie mesta kade sto se napadja Islamot i muslimanite,toj ke bide i utre aktuelen ako imame takva sostojba.
A tolkuvanjeto na k*r,anot od sekogas bilo i ke bide,toa e sostaven del od muslimanskiot zivot za ipravno razbiranje na verata.Samo so taa razlika sto sekoj ne moze da si go tolkuva kako sto saka,za negovo tolkuvanje treba poznavanje na mnogu raboti,kako sto vprocem edna od tie raboti e i poznavanjeto na islamskata istorija.

Se nadevam deka razbra sto sakam da kazam.

Bidi mi i ti pozdraven.



   


k*ranot e edna najobichna stihozbirka vo koja shto avtorot Muhaned bidejki bil nepismen diktiral ona shto go chul od lugjeto vo vistinskata vera. Bidejki ne gi razbral bash najdobro - tolku mu fakjal umot - mnogu losho ja preraskazal Biblijata. Ne - nemojte da svatite deka go navreduvam chovekot. Pa toj zavrshil odlichna rabota za eden nepismen chovek. Megjutoa negovoto stihozbirche e polno so kontradiktornosti - pa zatoa sega treba nekako da se objasni so upatstvo do chitataelot. Me iznasme ona objasnuvanje demek "mnogu stara e knigava pa toa se istoriski nastani koj ne se od vchera"
Gledaj Biblija koja e ednistvenata sveta kniga i e Bozjo slovo e mnogu postara od stihozbirkata, Koga ja chitash Biblijata ne ti treba objasnuvanje niti upatstvo do korisnikoe. Vi Biblijta sve e sovrsheno jasno.Biblijata e Bozjo slovo
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 15:22
I ovde anthony ce te povikam da gi potkrepis tvoite tvrdenja za k*r,anot i Muhammeda a.s. so dokazi,a ne so vakvi banalni zborovi.Ako imas dokazi iznesi gi,ako nemas molci si,toa tie najdobro.

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.