IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОСТЕЊЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОСТЕЊЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 50>
Автор
Порака Обратен редослед
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 12:26
Dobro ke citam, ke citam i na toa ke ostanam, kade so seto toa znaenje, shto ke mi e takvo, za po forumi da mudruvam, za so nekogo da se raspravam za verata, da znam od koj del da mu citiram, da mu solam pamet, i se drugo po red.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 02:15

ana_t  зошто прашуваш која е таа кога веќе izvoren ти објасни дека тоа е библиската т.е. онаа што ни ја дал Христос, онаа што е запишана во Новиот Завет.

Во Новиот Завет кристално јасно е напишано Кому треба да се молиш, како треба да се молиш, Кого треба да славиш, јасно е напишана Божјата воља за христијаните, јасно се запишани Христовите заповеди за Неговите следбеници, заповедта за љубовта, заповедта за причеста, заповедта за ширење на евангелието, заповедта за крштевањето, заповедта за простувањето, за љубовта кон непријателите, за покажувањето милост, за тоа кој е нашиот ближен, за благословите, за духовното семејство, јасно се запишани параболите за Божјото Царство, јасно се запишани ветувањата на Христос итн итн.

Земи го Новиот Завет и читај, читај, прочитај го целиот, читај го по ред, од евангелието по Матеј до Откровението и ќе видиш дека се е толку јасно како треба да се живее и практикува верата. Само полека и со трпение, и најважно од се, со молитва започнувај го секое читање, да Бог ти зборува преку тоа што го читаш и да, преку Духот на Вистината, те упати во целата вистина.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 21:34
Dobro koja e taa???????

Kako ti ja primenuvash verata, opishi neshto, od tvoe iskustvo, od tvoeto sekojdnevie, kako ja ispovedash verata, kako veruvash???

A ne samo filozofiranje,i se odma vo napad, mene mi nametnuvaat sveshtenici, babi, dedovci, komshii....

Ne e bitno, ocigledno ne se razbirame, pa da ne gubime vreme i dvajcata, ne ni e za Spasenie ni mene ni tebe.

Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 21:21
Не постои СВОЈА ВАРИЈАНТА во христијанството, туку само БИБЛИСКА.Затоа пак ке ти речам, можеш да си избереш било кој начин на вера во Христос, било која варијанта што ја наметнуваат свештениците, само најисправна е таа што ја наметнал Христос во Новиот Завет запишана.
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 21:12
Moite babi i dedovci go sakale i pocituvale Gospod Nash Isus Hristos, ziveejki duhoven zivot vo Crkvata, pod duhovno vodstvo, a ne vo svoja varijabta.

Kaj niv se bilo ednostavno i cisto, imale cista iskrena vera.
Rabotele cesno koj na pole, koj so zanaet,ziveele site zaedno pod eden krov, vo mnogubrojni i mnogudetni familii, se pocituvale postari, postele, se molele, imale slava, se ispovedale, vo Nedela i na praznici se odelo vo Crkva na liturgija, site bile vo mir i vo sloga, kaj shto ima sloga velele ima i Boga.
I uspeale i pod Tursko ropstvo da si ja zacuvaat verata Pravoslavna, a ne bile sami, takov zivot se ziveel i vo Rusija, Srbija, Grcija, Sveta Gora.........

Se znaelo kako treba, toa ne bilo SVOJA VARIJATNA.
Za mene svoja varijanta, e se sam da si tolkuvash, da ne pocituvash nishto tradicionalno. da se voodushevash na deneshnoto sovremeno, potroshuvacki orientirano, egocentricno, individualno i samodovolno opshtestvo.
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 20:30
Kako shto primetuvam i ti i Pravoslaven imate edna svoja vrijanta na citiranje, t.e citirate del od recenica, koja vi odgovara i posle si ja tolkuvate, sekako nadvor od kontekst.
Jas rekov: Toa e ete za mene e dokaz deka nash*te predci zhiveele duhoven zivot, se trudele, go sakale Gospod Nash Isus Hristos i Go pochituvale, na toj nachin sakam da go pochituvam i jas, toj nachin sum go odbrala, a ti Izvoren kako sakash toa si e tvoe, sekoj kako znae.

Izostavi eden vazen del, jas sum odbrala taka i pocituvam ti kako si odbral.

Zato ne gubi vreme so mene, so mojot tradicionalen pogled,tuku dojdi vidi i zivej vo Hrista.

So seta pochit kon tebe i kon site braka vo Hrista
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 20:19

Можеше барем да го прочиташ, тоа што сум го напишал. Па ќе видеше дека има место и за: „Брод“, „Стебло,“ „Трло“, но има место и за „отпадок“.

Дури сега мислам дека твојот „наредбодавец“ е страшно вознемирен. Си запнал, како се вели тоа, „како пијан за плот“, па, бараш ли, бараш цитати.

Се чудам што да ти напишам, кога знам дека си хендикепиран и ограничен. Се користиш само со еден столб: Светото Писмо.

Би требало да знаеш (???) дека Светиот Дух, Кој раководи со Црквата Христова, не престана да делува и по завршувањето на Писмото.

Црквата е жива материја, се развива и дише со Светиот Дух.

Те повикувам да излезеш од заслепеноста и ограниченоста и да го почувствуваш динамичниот живот на Црквата низ Светото Предание. Таму ќе најдеш: и зошто постиме, и зошто се исповедаме, и зошто се причестуваме, и зошто нашите свештенослужители осветуваат (благословуваат) празнични колачи, осветуваат вода...

Божествената вистина се открива како преизобилен и непресушен божествен живот кој на верните им се дава во Црквата од Светиот Дух. Оттаму, Светото предание се поистоветува со благодатното дејство на Светиот Дух, кој на сите оние, кои се во заедница со Бога, им открива Вистина и живот во согласност со неа (вистината).

Преданието не може да се доживее без Светиот Дух Кој верните ги прави заедница со Христа. Во Црквата, според зборовите на Хомјаков, „ниту поединци ниту мноштво го чуваат Преданието, ниту го пишат Светото Писмо, туку Духот Божји Кој живее во целото Тело на Црквата“.

Животот на Црквата не се врзува само за „словото“ запишано во Писмото, туку, првенствено за Духот на вистината, за Оној ист Дух Кој говорел преку Пророците, Кој раководел со Апостолите, Кој ги просветлил Евангелистите, Кој ги поткрепувал мачениците во страдањата... и Кој пребива во Црквата, водејќи ја кон разбирање и исполнување на Божјите замисли во светот.

Знам дека не можеш да го разбереш. Сите што се надвор од Црквата Христова ова го сметаат за лудост. И не им го земаме тоа за грев, зашто го знаеме нивниот „учител“. Поздрав.

Изменето од Miki_P - 04.Јануари.2009 во 20:20
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 19:56
Originally posted by ana_t ana_t напиша:


Toa e ete za mene e dokaz deka nash*te predci zhiveele duhoven zivot, se trudele, go sakale Gospod Nash Isus Hristos i Go pochituvale, na toj nachin sakam da go pochituvam i jas, toj nachin sum go odbrala,




Јован 14:23 Исус во одговор му рече: „Ако некој Ме љуби, ќе го држи Моето Слово, и Мојот Татко ќе го љуби: при него ќе дојдеме и при него ќе се настаниме.

Твоите баби и дедовци го сакале и почитувале ама во своја варијанта.Христос јасно кажал како да се изразува љубовта спрема Него.


Значи држејки се до Неговото Слово господа "традиционални".
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 19:35
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:




Навистина, темата е постењето, а неколкумина од вас се „расшетуваат“ наоколу, надвор от темата, па оп - на темата.

Токму така: Свештеничка измислица е дека повеќе од 2000 години Небесниот Цар ја возглавува Црквата што Он ја создал а Светиот Дух раководи со Неа; Свештеничка измислица е дека Светите апостоли, по раководство на Духот Свет, ни напишаа писмо и ни го предадоа Живото Божјо Слово; Свештеничка измислица е дека се одржаа повеќе собори: апостолски, вселенски, помесни; Прифатени се повеќе правила на Светите отци - под будното и секадеприсутно око на Светиот Дух. Тој (Светиот Дух) го раздвижува, го чува и го раководи Телото Христово (Црквата) - и ова е свештеничка измислица. Илјадници луѓе, посветени на Бога и на Неговата вистина, ги дадоа своите животи за Христа (читај - и ова е свештеничка измислица) Црквата (бродот), пак, го продолжува своето пловење, го води верниот народ свој кон спасение.

„Стеблото“ живее, иако многу „гранки се исушиле и испаднале“, но и тие ќе бидат за употреба, нели ќе треба огин!?

Црквата, под Божјо раководство, а по примерот Христов, т.е., Неговиот 40-дневен пост, создала богоугодни правила по кои ќе треба верникот да се подготвува за средба со Создателот. Верникот, пак, знае дека без влезница нема влез во Царството на Небесниот Цар, затоа Го следи Христовиот пат - и со пост, и со молитва, и со исповед и со причест и со добри дела, без кои не се може понатаму во милоста Божја.

Признавам - луѓе што се надвор од „Трлото“ тешко, дури невозможно им е ова да го сфатат, зашто таму царува „нечестивиот“, таму, надвор, „друг го води орото“. Жалам што не се разбираме. Му благодарам на Бога што има кој да ме разбере.




   господин господин Мики, си изнапишал еден куп работи бродови, стебла,гранки си испомешал баби и жаби, ама никако да посочиш некој библиски стих кадешто пишува дека треба да се пости без јајца, кобасици чварки.Во случајов не треба многу пишување наведи еден стих кадешто Христос заповедал да се пости без одредена храна и ке бидеш шампион и ти и твоите колеги кои проповедаат така.
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 16:34
Pozdrav!
Lesni posti i radosno da si go docekame Bozik!

Po molitvite na SV.Naum Ohridski Cudotvorec, sekoe dobro vo Hrista ti posakuvam Miki P
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 16:32
Na tvojot sovet Izvoren bi dodala ushte neshto mnogu vazno: Ne gubi vreme, zemaj, chitaj i PRIMENUVAJ!
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 16:30

ana_t

Господ да е со тебе!!!

Поздрав.

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 16:22
Ke se obidam,
Vaka prvo neli zborime za postenjeto, vo toj kontekst gi spomnav nash*te predci.
Primer, vo nashata vera postoi Trimer, Veligdenski koga tri dena se posti bez voda i hrana, sekoj so blagoslov na svojot duhovnik, i spored silata se razbira. E za takov Trimer znae i mojata baba, zoshto nejzinata majka postela i taa kako dete se sekava na toa, znachi i nash*te predci taka postele, toa im e poznato ne e neshto novo vovedeno, se ima iskustva za toa.
Pred Praznici kako Bozik, Veligden, Petrovden i Uspenie na Majkata Bozja se postelo, posle celoto semejstvo odelo vo Crkva so radost i se prichestvuvale, i toa e za sekogo radost, taka zhiveele nash*te predci, na toa sum gorda, Slava na Boga shto e taka.
Toa e ete za mene e dokaz deka nash*te predci zhiveele duhoven zivot, se trudele, go sakale Gospod Nash Isus Hristos i Go pochituvale, na toj nachin sakam da go pochituvam i jas, toj nachin sum go odbrala, a ti Izvoren kako sakash toa si e tvoe, sekoj kako znae.
Za Biblijata neznam mnogu, a ova shto go znam mi e dovolno, a toa e deka ushte vo Rajot Gospod mu zapovedal na Adam da posti, a vo Noviot Zavet Isus Hristos, na svoite ucenici im rekol ovj rod se izgonuva samo so Post i Molitva.Tolku znam.
E sega sekoj ke si naoga opravdanija bezbroj, Pravoslaven, ke odi i do Antickite Makedonci na primer, ama toj taka saka se da si relativizira i filozofira.

Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 15:55
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Мики, темата е постењето!Промашувањето на православната црква е првен во начинот на кој постите, а потоа и во тие предпразнични постења.Затоашто ваков начин не е подржан Библиски, туку тоа се свештенички измислици.




Навистина, темата е постењето, а неколкумина од вас се „расшетуваат“ наоколу, надвор от темата, па оп - на темата.

Токму така: Свештеничка измислица е дека повеќе од 2000 години Небесниот Цар ја возглавува Црквата што Он ја создал а Светиот Дух раководи со Неа; Свештеничка измислица е дека Светите апостоли, по раководство на Духот Свет, ни напишаа писмо и ни го предадоа Живото Божјо Слово; Свештеничка измислица е дека се одржаа повеќе собори: апостолски, вселенски, помесни; Прифатени се повеќе правила на Светите отци - под будното и секадеприсутно око на Светиот Дух. Тој (Светиот Дух) го раздвижува, го чува и го раководи Телото Христово (Црквата) - и ова е свештеничка измислица. Илјадници луѓе, посветени на Бога и на Неговата вистина, ги дадоа своите животи за Христа (читај - и ова е свештеничка измислица) Црквата (бродот), пак, го продолжува своето пловење, го води верниот народ свој кон спасение.

„Стеблото“ живее, иако многу „гранки се исушиле и испаднале“, но и тие ќе бидат за употреба, нели ќе треба огин!?

Црквата, под Божјо раководство, а по примерот Христов, т.е., Неговиот 40-дневен пост, создала богоугодни правила по кои ќе треба верникот да се подготвува за средба со Создателот. Верникот, пак, знае дека без влезница нема влез во Царството на Небесниот Цар, затоа Го следи Христовиот пат - и со пост, и со молитва, и со исповед и со причест и со добри дела, без кои не се може понатаму во милоста Божја.

Признавам - луѓе што се надвор од „Трлото“ тешко, дури невозможно им е ова да го сфатат, зашто таму царува „нечестивиот“, таму, надвор, „друг го води орото“. Жалам што не се разбираме. Му благодарам на Бога што има кој да ме разбере.



Изменето од Miki_P - 04.Јануари.2009 во 15:57
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 50>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.