IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОСТЕЊЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОСТЕЊЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 50>
Автор
Порака Обратен редослед
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОСТЕЊЕ
    Испратена: 10.Јануари.2009 во 21:03

Ви благодарам на одговорите........
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 18:57


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А не се исповедав од причина што не бев спремна за тоа.......

...Дали треба да се исповедам ако не чувствувам баш голема потреба од тоа?...


Дали потребата од исповест е голема или мала, тоа не го знаеш ни ти, ниту тој кај кого што би се исповедала. Тоа Го знае само твојот и мојот (нашиот) Спасител Христос Господ.

Сите наши мисли, зборови и дела (сè) треба да биде во слава на Бога а за наше спасение. Така, и твојот пост нема да биде „незабележан“ - тоа е „вложен труд“, но, кога ќе посакаш тој „труд“ да донесе многу „богат род“ (се молам на Бога тоа да биде што побргу), кога ќе „собереш сили“ да се соочиш самата со себе, тогаш тоа ќе биде „она вистинското“, тоа е најголемата работа во подготовката за исповест. А тоа што ќе треба да застанеш пред Бога, во присуство на свештено-духовно лице, тоа ќе е само „техничка работа“.

Поздрав во Христа Господа.




Изменето од Miki_P - 10.Јануари.2009 во 18:58
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 15:37
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Јас сакам да поставам едно прашање.....

Ги постев Божиќните пости телесно во секоја смисла (јадев посна храна и немав односи)......

Но духовниот пост ми беше проблематичен ( се карав, пцуев, мислев лоши работи повремено.....)

Не земав причест од причина што не се чувствував доволно -чиста- за да го примам Хриса во себе.......

А не се исповедав од причина што не бев спремна за тоа.......

Дали мојот телесен пост вредеше? Дали залудно постев само телесно? Дали згрешив што не се причестив? Дали треба да се исповедам ако не чувствувам баш голема потреба од тоа?

Слободно давајте критики, мислења, ставови кои би ми помогнале подобро да ги сфатам нештата.......полесно да дојдам до Вистината......


Се што правиме заради Бога нема да биде незабележано. Можеби тоа сега не ќе можеме да го видиме ,но повреме, откако ке го продолжиме нашиот подвижнички живот за Христа, ке си дојде и благодатта и тогаш ке може да ги видиме плодовите од сите наши подвизи.

исповедта е симнување од нашиот тежок товар што го носиме и помирување и вракање при Бога. Мислам дека е попаметно да се ослободиме од товарот на душата и она што не одделува од Бога. па да побрзаме

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 15:04


Јас сакам да поставам едно прашање.....

Ги постев Божиќните пости телесно во секоја смисла (јадев посна храна и немав односи)......

Но духовниот пост ми беше проблематичен ( се карав, пцуев, мислев лоши работи повремено.....)

Не земав причест од причина што не се чувствував доволно -чиста- за да го примам Хриса во себе.......

А не се исповедав од причина што не бев спремна за тоа.......

Дали мојот телесен пост вредеше? Дали залудно постев само телесно? Дали згрешив што не се причестив? Дали треба да се исповедам ако не чувствувам баш голема потреба од тоа?

Слободно давајте критики, мислења, ставови кои би ми помогнале подобро да ги сфатам нештата.......полесно да дојдам до Вистината......
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 14:09


Христос се роди!!!

Мили, во Христа Господа, браќа и сестри. За нас, членовите на Црквата Христова на земјата, денес завршува телесниот пост (постот поврзан со исхраната).

Денес, многумина од нас, се причестија со Телото и Крвта Христови. Да Му се помолиме на Семилостивот Господ Бог на сите нив причестувањето да им биде за телесно здравје, и, за неспоредливо поважното, духовно спасение.   

Да продолжиме да живееме во согласност со учењето на Небесниот Цар - Христос - Спасителот. Така нека биде се додека не се преселиме од овој привремен (ограничен) свет - во вечниот. Амин.





Изменето од Miki_P - 07.Јануари.2009 во 14:09
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 00:37
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Како ли се нашол господинот пастор во ваква ситуација, да не имаше и некој од твоите таму, а??? Дали ти беше слатко јадењето, а???


Не ми поставувај вакви прашања зашто одговорот нема да ти оди во прилог(уште повеке ке заглавиш).

Целта ми беше да го илустрирам православниот начин на постење.



Овде нешто не разбирам, велиш: Целта ми беше да го илустрирам православниот начин на постење, божем си видел некој пример на „лошо“ однесување во пост на некои верници (можеби свештеници)!?


Мики не е тоа лошо однесување кај вас, тоа е примерно бидејки таков начин на постење ви е пропишан од православната црква.Тоа си е реалност кај вас.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 18:41
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Како ли се нашол господинот пастор во ваква ситуација, да не имаше и некој од твоите таму, а??? Дали ти беше слатко јадењето, а???


Не ми поставувај вакви прашања зашто одговорот нема да ти оди во прилог(уште повеке ке заглавиш).

Целта ми беше да го илустрирам православниот начин на постење.




Овде нешто не разбирам, велиш:

Целта ми беше да го илустрирам православниот начин на постење.

Божем си видел некој пример на „лошо“ однесување во пост на некои верници (можеби свештеници)!?

Провидно е ова пријателу.

Право да ти кажам, воопшто не ти верувам (заради задните намери), а и да сакам да ти верувам, нешто ми вели дека не е, баш, чиста работава; На крај, и да е така, кој ти дал право да ја „обесуваш“ Целата Црква Христова и да ги повредуваш безбројните чесни Православни Христијани, кои го почитуваат и практикуваат постот, само затоа што некој сакал да се „беси“!?

Размисли дали си во право!?

Размисли дали ова треба да ми го кажеш мене - на обичен верник, или, себе си, заради „повисоката служба“ - можеби ти се слаби молитвите!!!




Изменето од Miki_P - 09.Јануари.2009 во 01:18
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 02:03
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Како ли се нашол господинот пастор во ваква ситуација, да не имаше и некој од твоите таму, а??? Дали ти беше слатко јадењето, а???


Не ми поставувај вакви прашања зашто одговорот нема да ти оди во прилог(уште повеке ке заглавиш).

Целта ми беше да го илустрирам православниот начин на постење.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:56
Како ли се нашол господинот пастор во ваква ситуација, да не имаше и некој од твоите таму, а??? Дали ти беше слатко јадењето, а???
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:26
Мики со самото тоа што пред Божик сте пропишале 40 дневни пости, значи и ти постиш бидејки припагаш на таа секта.А со термините што ги користиш како што се празнословие, сквернословие и други, сакаш да му дадеш посебно значење на православниот пост.

Е сега одиме понатаму.Значи досега само празни зборови околу христијанскиот пост.Кога сме кај правилата за христијанско постење тие се пропишани преку примери во Библијата, и од таму треба да се применуваат.Неможе ти да одредуваш како да пости црквата Христова.Тоа право го имаш само за православната.

Да ти кажам сум присуствувал на еден ручек во кој учесниците постеа и вака изг ледаше:

Едно сомче од4-5кг,печурки на скара малце сарми и тоа нормално залиено со ракија и неколку литри вино.

Изменето од izvoren - 06.Јануари.2009 во 01:33
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:23
Мики, ти не го истакнуваш значењето и правилата на постот во Христовата Црква, туку во православието. До кога ќе ги мешаш овие два поима???
Во Библијата кога Божјите луѓе постеле тие не јаделе посни погачи, посни сарми, посни пити, посни торти, посни колачи, посни салати итн. Во Библијата кога постеле Божјите луѓе тие си ја измачувале душата со гладување, а не се дебелееле со горенаведеното раскошно мени.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:12
Господине пасторе, јас во ниеден момент не сум спомнал како постам, туку го истакнувам значењето и правилата за пост во Црквата Христова. Поздрав.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:02
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Вистински пости оној којшто го зауздал својот јазик, т.е. се воздржува од празнословие, сквернословие, од лош збор, од клевета, од осудување, од омаловажување, од осудување, од ласкање, од лаги и од секое злословие.

Ова, господине пасторе, не се однесува на вас, ова вам не ве засега, оти постот ништо не ви значи, па, се подразбира, погореизнесените забрани на вас не се однесуваат - вам ви е се дозволено.




Повторно се нервираш кога ке видиш некој Библиски стих(нешто во тебе се бунтува ).Ние христијаните постиме како што си е пропишано во Библијата и не викаме од покриви да не разберат сите дека постиме.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 00:55
Вистински пости оној којшто го зауздал својот јазик, т.е. се воздржува од празнословие, сквернословие, од лош збор, од клевета, од осудување, од омаловажување, од осудување, од ласкање, од лаги и од секое злословие.

Ова, господине пасторе, не се однесува на вас, ова вам не ве засега, оти постот ништо не ви значи, па, се подразбира, погореизнесените забрани на вас не се однесуваат - вам ви е се дозволено.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 50>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.