IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Стручни прашања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стручни прашања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 23:43
Imam mala vodna zelka koja momentalno neshto ne e arna тага
Kako da ne gleda ubavo so ochite. i stanaa chudni  nekako i ne moze da ja vidi hranataтага.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 19:55
Originally posted by Kali Kali напиша:

Imam 5 nedelno retriverce... љубов Treba da ja primi prvata vakcina slednata nedela, no mi kazaa deka do tri meseci treba da bide vo karantin.

Ova znaci deka ne mozam ni nadvor da ja iznesuvam ( vo faza sme na ucenje na toa kade se mocha i kaka:)), ni na terasa i dvor? Nadvor imam drugo kuce, btw...? Sho mislite?




Ne smee da dojde vo dopir so ulicni kucinja.... sto znaci do revakcinacija t.e 3 meseci otprilika kutreto ne smee da izleguva nadvor, t.e moze, no da e vo race i da ne duska naokolu.... sepak zaradi sigurnost i preventiva e toa....


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 19:57
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

Кучето дење го пуштам на слобода,а ноќе го врзувам. Но вечерва итрецот со ништо не можам да го намамам да го врзам . Ме пукна од лаење низ маало .

Како да го смотам?



Izlezi i igraj so nego... Ednostavno istrcaj go do premor... ke pobara da se napie voda i ke mozes da go vrzes....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
delvi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај delvi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 16:08
дома ми дојде едно маченце и сакам да си го припитомам дома да ми седе..ама многу е валкано ... како и со што да го искапам да биде чисто...а јса да поминам без греботинки :):)
Кон врв
delvi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај delvi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2011 во 18:46
imam mace od pred neko vreme od ulica..mozma da kazma deka e golemko negde okolu 7-9meseci. i go cuvam doma..ama toa ima mnogu losa navika da si krade hrana od masa od frizider...i pokraj toa sto mu davame da jade redovno,ama nadvor...kako da go odviknam da ne krade rana i da ceka koga ke mu dademe togas da jade..nekoi disciplinski merki za nego..
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2011 во 00:38
Само полека и без нагли движења, треба внимателно да се ракува животното за да не му се предизвика нервоза, страв и возбуда.
Водата треба да биде млака и подобро во легенче или во лавабо да се наполни топла вода, да се намокри и шампонира па потоа да се полева со млака вода за да се одмие. Мачките во принцип не сакаат силни звуци, па така не сакаат ни млазовите од туш кои ги вознемирува во голема мера.
Доколку се работи за мало маче лесно е да се избања, но доколку се истраумира од целото искуство никогаш повеќе нема да сака да се капе. Мачка се држи под мишки и за долните нозе за да не прета толку и да се избегне гребење. Со едната рака ја контролираш со другата ја бањаш, освен ако не се работи за некоја мирна мачка па да седи под вода, ама ја таква не познавамголема%20насмевка  Исто и од фен за коса многу се плашат, ама тоа е полесно изводливо.
И шампонот задолжително да биде за животно, никако овие шампони за хумана употреба оти им ја суши кожата па може да предизвика чешање.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
an4ulence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај an4ulence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 00:17
ima li nekoj zenka pekinezer za parenje??imam kralski pekinezer star 2 ipol godini i nikako nemozam da najdam zenka :-((( aj ve molam help
Кон врв
Cvetkoski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvetkoski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 14:52
An4ulence, imam zenka pekinezer za parenje, moze li da se dogovorime nekako...
pisi mi na mail: nadecvet@yahoo.com

Изменето од Cvetkoski - 14.Март.2011 во 14:53
Кон врв
delvi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај delvi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 11:27
bi sakala da mi dadete sovet. na moeto mace mnogu mu pagaat laknata.mislev deka mu e period na linenje, ama sega pocnaa da mu pagaat po cel grst. sto da mu davam za da go ojaci vlaknotot, strav mi e da ne stane krastavo mace.a mnogu si go sakam...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 19:28
Originally posted by delvi delvi напиша:

bi sakala da mi dadete sovet. na moeto mace mnogu mu pagaat laknata.mislev deka mu e period na linenje, ama sega pocnaa da mu pagaat po cel grst. sto da mu davam za da go ojaci vlaknotot, strav mi e da ne stane krastavo mace.a mnogu si go sakam...
Мачето под итно да го однесеш на ветеринар и ништо од креми или лекови да не му даваш на своја рака, додека не му се воспостави точна дијагноза.
Велиш дека влакната му испаѓаат во снопови а тоа и не е толку добар  знак.
Може да има икс причини за тоа, може да е авто-имуно заболување а може да има и некоја кожна болест која може и да е пренослива на луѓето.
Понекогаш мачките можат да доживеат длабок стрес од кои почнува да им опаѓаат влакната.
Но, доколку животното се движи надвор и доаѓа во контакт со други заразени животни може да навлече некој вирус или кожна инфекција а со тоа и самото да стане извор на зараза за други животни и за луѓе.
Многу упорни и непријатни се Дерматомикозите кои предизвикуваат чешање и опаѓање на влакното, кои резултираат со рани и осипи на соголените места, кожата станува сува и изиритирана а подоцна и почнува да се брчка(се јавуваат красти) а заразно е и за луѓето.
Како и да е ова може да биде само претпоставка а за да не нагаѓаме веднаш да го однесеш мачето на ветеринар за да се спречи на време и да се лечи за што и да станува збор.
Може да е нешто минорно но, може и да се работи за нешто сериозно.
Најголемата грешка што ја прават голем број на сопственици на мачки или кучиња кога ќе забележат вакви симптоми кај миленикот веднаш гледаат да се ослободат од кутрата душа и да ја исфрлат на улица. Доколку животнот е сериозно болно од нешто , претставува закана за околината а да не споменуваме низ каква физичка и душевна болка минува тоа самото.
Затоа како одговорен сопственик треба да се биде спремен да му се помогне и да се лекува и да се биде истраен додека трае терапијата.
Во секој случај ветеринарот го има одговорот.
Затоа со среќа и да се надеваме дека на мачето не му се случува ништо посериозно.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
delvi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај delvi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:06
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Originally posted by delvi delvi напиша:

bi sakala da mi dadete sovet. na moeto mace mnogu mu pagaat laknata.mislev deka mu e period na linenje, ama sega pocnaa da mu pagaat po cel grst. sto da mu davam za da go ojaci vlaknotot, strav mi e da ne stane krastavo mace.a mnogu si go sakam...



Мачето под итно да го однесеш на ветеринар и ништо од креми или лекови да не му даваш на своја рака, додека не му се воспостави точна дијагноза.
Велиш дека влакната му испаѓаат во снопови а тоа и не е толку добар  знак.

Може да има икс причини за тоа, може да е авто-имуно заболување а може да има и некоја кожна болест која може и да е пренослива на луѓето.

Понекогаш мачките можат да доживеат длабок стрес од кои почнува да им опаѓаат влакната.

Но, доколку животното се движи надвор и доаѓа во контакт со други заразени животни може да навлече некој вирус или кожна инфекција а со тоа и самото да стане извор на зараза за други животни и за луѓе.

Многу упорни и непријатни се Дерматомикозите кои предизвикуваат чешање и опаѓање на влакното, кои резултираат со рани и осипи на соголените места, кожата станува сува и изиритирана а подоцна и почнува да се брчка(се јавуваат красти) а заразно е и за луѓето.

Како и да е ова може да биде само претпоставка а за да не нагаѓаме веднаш да го однесеш мачето на ветеринар за да се спречи на време и да се лечи за што и да станува збор.

Може да е нешто минорно но, може и да се работи за нешто сериозно.

Најголемата грешка што ја прават голем број на сопственици на мачки или кучиња кога ќе забележат вакви симптоми кај миленикот веднаш гледаат да се ослободат од кутрата душа и да ја исфрлат на улица. Доколку животнот е сериозно болно од нешто , претставува закана за околината а да не споменуваме низ каква физичка и душевна болка минува тоа самото.

Затоа како одговорен сопственик треба да се биде спремен да му се помогне и да се лекува и да се биде истраен додека трае терапијата.

Во секој случај ветеринарот го има одговорот.

Затоа со среќа и да се надеваме дека на мачето не му се случува ништо посериозно.

 


не сум забележала дека има рани сеуште нема соголнеи места, а сум го приметила дека ска само да се гали да спие и ништо друго да не прави.со другите мачки од маалото воопшто не се дружи , не сака да си игра, дозволува другите мачинја да му го јадат јадењето и сака само дома да си спие и да се гали,сега кога е убаво времето тоа пак дома сака да си биде. а за ветеринар незнам колку и како се движат цените, зашто паично не сум многу при рака затоа овде барав помош..Сепак ти благодарам многу. Ова ако потрае веднаш го носам...Поздрав
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 15:28
вака,претпоставувам дека твоето маче-нце е машко,па го тепаат..т.е.го дават другите,а ако е женско тогаш нешто друго може му прават.
совет...пааа..идивиди што прави.обрни му повеќе внимание.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2011 во 12:43
Дали некој може да ми помогне

Имам садница од јапонска мушмула, незнам како , кога и во какви услови се сади.Ако знае некој да ми помогне. Дали моЖам во поле да ја посадам, на нива?
Кон врв
GSDog Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GSDog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 16:59
Значи пред некое време 1 недела и нешто си зедоф германски овчар .. 3 до 4 дена играше јадеше абе супер .. пред неколку дена кучето наеднаш почна само да лежит ,ни играт ни станвит ни ништо .. шо е најстрашно не јајт ич .. вистина ич .. ослабено е коска и кожа напрена .. ево 2 3 дена со шприц му давам супа јогурт и млеко .. ама не е то то .. сеа почна и да се тргат .. незнам шо да прам .. шо можит да е .. можно е да поминит .. или тешко ? си мислам да е од вакцината шо ја приме на денот кога го зедоф (2.5месеци) па сеа почна да делуват .. или незнам .. помагајте ако некој нешто знет .. незнам ни шо тема е ни кај пишам вистина сум избезумен ..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.