IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Кастрација,да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кастрација,да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
La Pistolera Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Pistolera Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 02:51
kastriran macor e ko macor bez zivot;)
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 13:02
подобро е кастриран да е отколку да биде плоден и некој да ги фрла мачињата каде стигне...
и после ке се жали народот имало бездомни кучиња мачки бла бла..
а и самиот ко прво не превземал ништо околу тоа.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 13:13
ej blue a posle kastracija se ushte imaat zelba za parenje?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
~Андреа~ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ~Андреа~ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 21:22
Мене ми треба хелп во врска со стерилизацијава...
Колку што имам слушнато, постојат вакцини за кучињата ( женките ) со кои доаѓа до одреден период на неплодност без да има кастрирање и треба таа вакцина да се обновува.
И сега ме интересира, дали постои таква вакцина ( или апче, додаток за во храната или друг облик... ) за мачките и ако има, дали потоа може да има некакви последици...?
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 15:54
никако,..исто како да кастрираш..човек..па и тоа има душа..!
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 11:38
Originally posted by ~Андреа~ ~Андреа~ напиша:

Мене ми треба хелп во врска со стерилизацијава...
Колку што имам слушнато, постојат вакцини за кучињата ( женките ) со кои доаѓа до одреден период на неплодност без да има кастрирање и треба таа вакцина да се обновува.
И сега ме интересира, дали постои таква вакцина ( или апче, додаток за во храната или друг облик... ) за мачките и ако има, дали потоа може да има некакви последици...?
da, postojat apcinja za 3 meseci neplodnost no ne garantiraa 100% neplodnost toa da ti e uvek na pamet. moze nema da tikazat vo stanicata kaj sto ke kupis ama ja ti kazuvam.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 11:40
Originally posted by Командантица Командантица напиша:

никако,..исто како да кастрираш..човек..па и тоа има душа..!
pa dobro de si ima dusa ...nema dusata da mu ja izvadat. mojata macka rodi 2 pati i ja sterilizirav, sega si se pari si nema gajle. ima 4 godini a izgleda mnogu pomlado. razgledajte gi prvo prednostite na kastracijata pa potoa pobunete se.


Изменето од blueprayer - 05.Март.2009 во 11:40
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 11:46
MIlsam i koga s e kastrirani mackite deka se pomirni .

Ako gresam popravete me
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 12:02
секое кастрирано животно после кастрацијата се смирува. така и свињите кои ги чуваат за тов (за колење) ги кастрираат само од таа причина-да не скокаат многу за полесно да се товат и да се наталожува сало. не е само кај мачките значи.
не се работи само за да нема бездомни мачиња и кучиња. значи станува збор и за заштита на своето милениче. има подолг век на живот, нема ризик од опаѓање на утерусот и нема ризик од карцином на утерус, млечни канали, овариум и сл.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 15:20
Мое мислење е ДА за кастрирањето. Се намалува бројот на бездомните кучиња и мачки, а за некои кучиња со кастрирањето им се намалува и агресивноста.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2015 во 00:20

И јас бев против, ама морав да го стерилизирам мачорот, со тешко срце. Бидејќи немаше како да му најдам мачка, изборот беше или да му ги скратам хормонските маки или да го гледам како збеснува и се треска од ѕид.

Па ене го, олкаво прасе стана, ништо не му фали. Освен мачка де.
Ама кога не знае што е тоа секс, сигурно и не му фали... голема насмевка


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.