IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - RETUSH?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

RETUSH?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: RETUSH?
    Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:21
RETUSH NA NEGATIV DA ILI NE?
RETUSH NA FOTOGRAFIJA DA ILI NE?
SE RAZBIRA ANALOGEN, SO MOLIVCETO VO RAKATongue
ISKUSTVA SVOI, TUGI, PROCITANI, SLUSNATI I SL...
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:42
Kako izgleda toa t.e. do koja mera (moze link)
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:53
uh Jane, kakvi prasanja, treba da go smenis nickot vo RetroJane971 :)

jas se interesirav za ova pred nekolku godini i posto ne najdov nekoj sto ke me vovede vo tajnite pocnav sam da ucam od knigi. ne e lesno i treba trpenie, bas zaradi ova poslednovo jas ne sum bas mnogu uspesen vo retusiranjeto. zadovolitelno pokrivam vlakna i prasinki na hartija ama poveke od toa ne znam.
kupiv edna kniga vo koja se objasnuva za racno boenje na B&W fotografija i go probav toa relativno (ne)uspesno. eve primer: http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=12661

i mene me interesira ovaa tema posto seuste slikam B&W film, pogotovo sega otkako stanav tatko, nekako ne veruvam deka digitalnite fotki ke preziveat tolku dolgo kolku sto sakam (pred nekoj den zagubiv nekolku fotki poradi ostetuvanje na HD, a dvd back up ne znam kolku moze da trae).

na temava verojatno Stanko ima sto da kaze i pokaze, ako go prati forumov...
портфолио на идивиди:
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4037
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 12:27
PRAVO DA TI KAZAM, I JAS PRAVEV NEKOI OBIDI SO RETUSOT, KOGA USPESNI KOGA NE, NEKOGAS PRAVEV POGOLEMA STETA OD KORIST, DRUG PAT DECATA PO GRESKA KE MI GO ZEMEA MOLIVOT I ISKRSEA, IZGUBEA ILI FRLEA ZATOA STO MNOGU BRZO SE TAPEL.
SEPAK SE UCI SO PROBI ILI POLESNO AKO IMA NEKOJ SO POVEKE ISKUSTVO ILI GODINI ZAD SEBE
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 23:35
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 16:33
VEKE NEGDE SPOMNAV DEKA KODAK IMA NEKOLKU FILTRI ZA DIGITALEN RETUS KAKO GEM, SHO, ROC, DIGITAL AIRBRUSH VO CONSUMER I PRO VARIJANTA, NO IDEJATA MI BESE DA BIDE MALKU RETRO VO STILOT NA STARITE MAJSTORI. A ZA KODAK FILTRITE ZAEDNO SO CRACKOVI ZA NIV LESNA RABOTA, POBARAJTE MI I KE VI GI DADAM
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 16:59
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

VEKE NEGDE SPOMNAV DEKA KODAK IMA NEKOLKU FILTRI ZA DIGITALEN RETUS KAKO GEM, SHO, ROC, DIGITAL AIRBRUSH VO CONSUMER I PRO VARIJANTA, NO IDEJATA MI BESE DA BIDE MALKU RETRO VO STILOT NA STARITE MAJSTORI. A ZA KODAK FILTRITE ZAEDNO SO CRACKOVI ZA NIV LESNA RABOTA, POBARAJTE MI I KE VI GI DADAM
 
Jane
Ti gi baram
Daj mi gi!
 
LOL
 
mailot mi e dimi5rovski@yahoo.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 17:51
Lugje, ako moze vakvi ponudi i dogovori da odat privatno...da ne se postiraat javno.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2007 во 11:31
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Lugje, ako moze vakvi ponudi i dogovori da odat privatno...da ne se postiraat javno.
 
why!?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 12:39
za garfild
ako ti se izgrebe negativ ima nadez, ako ti se previtka, skrsi ili skine slika ima nadez, no ako ti se rasipe hd ili izgrebe cd, dvd i sl. nema nikakva nadez deka ke gi imas i ponatamu fotografiite
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 12:40
gornovo vazi i za video kasetite , filmovite za kamera  isl, nasproti digitalnite mediumi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 19:37
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

VEKE NEGDE SPOMNAV DEKA KODAK IMA NEKOLKU FILTRI ZA DIGITALEN RETUS KAKO GEM, SHO, ROC, DIGITAL AIRBRUSH VO CONSUMER I PRO VARIJANTA, NO IDEJATA MI BESE DA BIDE MALKU RETRO VO STILOT NA STARITE MAJSTORI. A ZA KODAK FILTRITE ZAEDNO SO CRACKOVI ZA NIV LESNA RABOTA, POBARAJTE MI I KE VI GI DADAM


I jas se prijavuvam Big%20smile

mire_slavejkov@yahoo.com
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 09:51
ako se dogovorime za sredba, tamu ke vi gi donesam na cd, i ponatamu kako ke se dogovorite za distribucija ne se mesam. znaci sega po mail da gi prakam se golemi , a mene konekcijata uzasno spora. a posto se dzabe, moze da pricekate do sredbata so kafe, neli?

ps.
ova neka bide povik i do drugi sto imaat nesto za razdavanje da si spremat
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 13:08
me interesira, koristam PS umereno, i retush vo nego kolku za otstranuvane dust & scratches i osnovni zatemnuvanja i osvetluvanja na odredeni delovi.
Kolku se ovie filtri porazlicni od ona sto moze da se napravi vo PS i sto konkretno nudat sto ne moze PS?
bi gi probal i sam, ama mislam poednostavno e nekoj sto veke gi znae da kaze. 

Изменето од garfild - 07.Февруари.2007 во 13:09
портфолио на идивиди:
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4037
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.