IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - CROSS PROCES
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CROSS PROCES

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака Обратен редослед
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 13:59
jane imam uste 34 pozi ili cel film vo aparatot :)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 13:29
DEEEMEEE SEGA IMAS SLAJD USTE STO POBRZO DA GO ISPROBAS I DA GI VIDIME TVOITE ISKUSTVA SO KROSS PROCES.
AJ POBRZAJ MALKUSmileWink
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 12:48
USTE POLESNO...
ODIS NA PAZAR I ZEMAS NAJEFTIN SLAJD (MOZE I SO POMINAT ROK), SLIKAS SO 1 DO 2 BLENDI PREEKSPONIRANO I GO NOSIS VO STUDIO KAJ STO NE NAPLAKAAT RAZVIVANJEWink. POSLE PRAVI MU STO SAKAS, SAKAS SKENIRAJ GO , SAKAS SLIKI PRAIBig%20smileBig%20smile
POZDRAV
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 10:58
jane aj da te preprasam uste ednas:
- Znaci odam vo prodavnica si kupuvam kakov bilo slajd, slikam preeksponirano, i posle go nosam vo koe bilo foto-studio i im velam da go pustat na masina? As easy as that?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 16:58
aj pocni i ako imas nekakov prvicen rezultat, pisi i pofali se.
a za toplata voda ne se sekiraj site nie sekojdnevno ja izmisluvame po nekolku pati i na razlicni nacini
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 13:15
:)

Blagodaram... bas kje probam..
Neznaev deka postoi takov opst poznat proces..
Jas bas si razmisluvas sto bi se slucilo ...bidejki vo momentov nesto povekje sum zainteresiran za film, pa gledav sto bi mi odgovaralo...Taka se sudriv so prasanjeto za upotreba i razvivanje na slajd...ali kaj i da prasam (vo blizina kaj mene fotostudiata) samo C41 imaa (demek vo momentot) ... Gi proveriv slajdovite deka se procesiraat so drug tip..
pa intuitivno dojdov sam do zaklucok da gi isprocesiram so C41 pa da vidam sto kje mu se desi, najloso da go izgubam slajdot...(ustvari po muabetov gore zaklucuvam deka dojdov do "topla voda") 

Pozdrav

sega ohrabren kje probam so proektcevo (za mesec dena kje imam prvicni rezultati)





Изменето од moz pos - 07.Февруари.2007 во 13:25
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 13:09
NAJPROSTO OBJASNUVANJE BI BILO OVA...
zemas slajd go slika s so +1.5 do 2 blendi plus (preeksponiranje) , slikas i go razvivas kaj cicko fotograf na masina za negativ . sto bi se reklo C41 proces. i od nego si pravis sliki. prvata reakcija ke ti bide ova e interesno a veke ponatmu ke ima i po nekoj izvik wooow . i taka se navlekuvas, mislam ako imas poveke vreme za slikanje, i pocnuvas da gi prepoznavas onie skin tonovi koi gi ima na modnite magazini i reklami kade sto si si velel kako go dobivaat ovoj ten ili kade naogaat modeli so vakov ten....
mislam deka ti stana malku pojasno i sega trk po slajd i na slikanje.

ps.
ako rabotis so negativ togas ke treba da podeksponiras 1.5 do 2 blendi i da go razvies kako slajd. edno vreme vo minilab razvivanje slajd bese 200-300 denari, sega neznam. znaci ako najdes poevtin slajd slikaj na nego , ako ne najdes togas plati poskapo razvivanje.

mislam deka ti bese od pomos ova
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 11:51
Moze li nesto povekje informativno za  procesot...kako se pravi ,sto efekt...ili ako vekje uspealo zosto da ne i linkovi so primeri...

Ova milam deka e advanced za mene ,pa bi bilo dobro da mi se pokaze...
(ve molam samo da ne bide nekoja PS obrabotka, zasto ne ciljam na toa, sakam originalna obrabotka da vidam na sto misli covekot)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 10:05
razlicen ni e samo pristapot.
loser nema sansi da go skrsis capsot, zosto ni mene ne mi uspealo:).
mire, nema potreba od PS slikite se ok, samo malku neobicni se nijansite na boite. navistina e interesno, duri e polesno i poubavo odkolku da si igrate so hue i saturacija vo PS
moe licno mislenje, bez zamerki
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 19:24
BTW, interesna e temata. Nikogas ne sum se nafatil za eksperimenti so Cross Processing, pomalku i poradi faktot deka posle toa treba da  PS-iram za da dobijam normalna slika Big%20smile.

Inaku, generalno po site osnovi sum soglasen so stavot na Loser. Ako dobro zagledate, stavovite ne vi se razlikuvaat eden so drug Wink


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 19:21
LOL LOL LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 14:20
Mozda glasno si zbori covekot :)
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 13:07

Jane samo uste ednas da te vidam da zborues so golemi bukvi. Toa CAPS LOCK-ot ke ti go iskrsam  Smile

Otkaciv malce ali nema veze LOL
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 12:36
ne se deram, tuku taka mi e polesno ne moram da vnimavam na golemite bukvi vo pravopisot. Ne sakav da me svatis kako totalen analfabet vo IT ili PS tuku samo kako sugestija za samo nekoj procent plus vo pridonesot na site nas kon fotografijata. So objasnuvanjeto za digital art mislam deka i samiot dade eden del od odgovorot.
inaku voopsto nemam nisto protiv PS bidejki i samiot go koristam. mozebi ne vo onaa smisla i na onoj nacin na koi drugi go koristat no veruvaj za ona sto mi treba go koristam sekojdnevno po nekolku casa na den. i zatoa go cenam PS kako odlicna alatka ili kako nuzno zloWink, no ima edno od marfievite pravila koe veli, ako sakas da usporis ili zakocis nekoja rabota koja se odviva besprekorno, treba samo da pocnes da ja rabotis na kompjuterLOLLOLLOL

ps.
fala za sovetot nema da se deram, i sto bi smenil na fotografija koja e fotografirana besprekorno?Wink
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.