IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Влијанието на медиумите врз младите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијанието на медиумите врз младите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Влијанието на медиумите врз младите
    Испратена: 24.Јануари.2007 во 10:46
Uste oddamna se mislev dali da ja otvoram ovaa tema ama eve denes resiv Big%20smile

Znaci me interesira vase mislenje dali mislite deka mediumite vlijaat vrz mladite , nivniot nacin na odnesuvanje i vo celina , vrz nivniot zivot?

Dali vlijanieto na mediumite e pozitivno ili negativno ?

Jas bi rekla deka se ona sto go " serviraat" mediumite, mladite na nekoj nacin go prifakaat.
Licno smetam deka miediumite deluvaat poveke nedativno otkolku pozitivno bidejki emituvaat poveke losi, kriminalni raboti otkolku nesto edukativno.

Na ovaa tema ima mnogu da se zboruva , ama bi sakala site vie da se vklucite vo diskusiite pa zaedno ke razgovarame.


Изменето од Mona Liza - 09.Октомври.2007 во 20:58
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:05
Убаво што се отвори темава,... важно е од некаде да се почне.

Денеска медиумите се вистинските воспитувачи на младите поколенија. Ретки се оние родители што имаат поголем авторитет кај децата од медиумите. Затоа има толку сјебан народ наоколу.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:34
abe jasno deka deluvaat mediumite na decata(najveke na niv) ama ne site mediumi tuku najmnogu televizijata...retki(mnoooogu retki) se decata so slusaat radio ili citaat vesnik(ako gi imaLOL)koga se pomali...istoot vazi i za internetot...a roditelite imaat mok da izberat so ke gleda nivnoto dete i tuka treba da go pokazat nivniot avtoritet...inaku stvarno se davaat sekakvi gluposti denes na televizija duri i crtanite filmovi gi napravija "bolni" i loso vlijaat na decata pa so ostanalo za drugite raboti...


p.s. sartori ja ima mnogu ubavo razraboteno temava ama steta so ne go docitavLOLLOLLOLLOLLOL
respect my authoritaaa
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 12:08
Секако дека влијаат.... И како што рече Цвекенце, највеќе телевизијата... А тоа дали е позитивно или негативно, зависи што глеаат.... Но најчесто е негативно.... Мислам, кога почнаа децава заради Телетабиси да се фрлаат во шахти LOLLOLLOLLOL....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 12:39
Не е само телетабиси бе, а картун??Dead Има и позитивни но и дооста негативни сподрзини по телевизиите со насилен , нереален и и без целен концепт и идејаDead
 
Мислам телевизијата е најголем и најдобар медиум што може да има големо влијание бидејки едно е да читаш па и со слика а друго е кога ќе го видиш на тв. Сепак реалноста ни нуди повеќе (лоши и добри ) ствари и емиссии програми но ие сме тие кои треба да процениме што е добро за да може да го прифатиме и следиме па макар и тоа да ни влиае.Smile
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 13:18
dobro be lugje a oti nikoj nisto ne spomna vo crska so toa deka mediumite preku reklamite deluvaat na toj nacin sto gi pottiknuvaat mladite da kupat na primer cigari i takvi stvari.Osven toa preku filmovite decata se ucat na tepanje, na koristenje oruzje....

Kako sto spomna SeXY ima i pozitivni raboti, epa aj kazite i nekoja pozitivna rabota de LOLLOLLOL


p.s. lele ic ne me biva da se izjasnam kako sto treba.Mnogu sakam da kazam ama ne znam od kaj da pocnam EmbarrassedEmbarrassed Confused
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 13:35
pozitivni sakas?za deca ne znam ama obrni na discovery,national geografic ima eden kup edukativni emisii so mozat da te naucat mnogu...

a neam sretnato do sega nekoj so pusi zaradi reklamataLOLLOLLOLLOLLOL
aj koa ke uspees da se izrazis ke ti repliciram pakLOLLOLLOLLOL

a televizijata veke ne e prv medium...internetot ja rasturiLOLLOLLOLLOLLOL

respect my authoritaaa
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 13:44
pa Cvekence i internetot spagja vo mediumi LOLLOLLOL

znaci zboreme za vlijanito vrz mladite, sakam da kazam deka onie sto preteruvaat so gledanje televizija mnogu se filmaat u smisol pocnuvat da se oblekuvat kako nekoj omilen idol od televizijata, pa i ne mora da znace samo toa....i po vesnici i na interent sto ke najdat i procitaat nekoi od ljubopitnost saka da isproba, se nadevam razbiras sto sakam da kazam LOLLOL
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 13:52
de bre tolku mnogu takvi licnosti poznavas?ima i takvi primeri znam...ama sepak sakav samo da ti kazam moze 90% od rabotite so gi davaat na televizija se gluposti ama sepak ima i nesto pozitivno...sepak ogromno e nivnoto vlijanie vrz oformuvanjeto na pogledot za razlicni oblasti(ja znam za politikata posebnoLOL)mozam povise da zboram od politicki aspekt poso procitav 50-60 stranici od ispitot komunikacija i kako gi koristele mediumite u vojna...LOLLOLLOLLOLLOLali drug pat...morav da se pofalamLOLLOLLOLLOL
respect my authoritaaa
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 13:57
bravo be Cvekence, ti si idniot nas politicar Big%20smile LOLLOLLOL

nego znaes uste nesto sakav da dodadam

neli u makedonija najcesto na tv spanski serii davaat, taka da mislam deka i toa baagji vlijae vrz mladite su smisol tolku mnogu vlijae sto oni toa i u praksa go koristat LOLLOLLOL  na primer ko se u ljubovna vrska iznevuvat , se prepravat nesto, pa poscnuva ljubomora i karanje , pa lazni solzi, pa sto li uste ne LOLLOL 

toa ti e eden primer, drug primer zemes vesnik i citas nesto za sport  i eve ti , mladive maski pocnuvaat da se filmat u smisol "aj da vidime koj e pojak " koga igrat nekoja utakmica, pa se zalizuvat u toa frizurata se pravat ko Beckam, dobro de sega nego go spomnav, ne mora d aznaci ko nego, ama razbiras so sakam d akazam , neli ? LOLLOLLOL
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 14:49
ке влијае ако јас дозволам. нормално вака зборам зашто имам 23г и знам отприлика што е што. инаку да влијаат ..еве пример од кога дадоа на вести како тој лудиот германец ги застрела децата во гимназијата инспириан од некоја видео игра 1 мој пријател одма се заинтересира да ја најде истата игра шо ја играл лудакот.а зошто? многу влијаеше и оној серијалот на МВР БИДИ ТИГАР само тогаш на пола луге шо ги занм им се разбудија патриотски чувства и сакаа да бидат тигри LOL
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 15:01
Зависи колку се соживуваш со тоа што го гледаш.... Ја на пример гледам многу филмови..... И многу сум нереална пошо на моменти сакам да биде така како што сум гледала у некој филм LOLLOLLOLLOL.... А иначе ако гледаш телевизија само колку да ти помине време, нема многу да ти влијае
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2007 во 01:46
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:

Зависи колку се соживуваш со тоа што го гледаш.... Ја на пример гледам многу филмови..... И многу сум нереална пошо на моменти сакам да биде така како што сум гледала у некој филм LOLLOLLOLLOL.... А иначе ако гледаш телевизија само колку да ти помине време, нема многу да ти влијае
 
Ти си се уфјумала пази немој само ептенLOL  LOL  LOL 
 
позз
 
инце влијааат бе медиумите како не јас се палаш внук ми у шахта да не паднееше од телетабиси  LOL  LOL LOL  ама со време му забранив ЖИВ ЕLOL   LOL  LOL  LOL  LOL  LOL
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 17:17
jas pak da s enadovrzam na temata ...Sakav da kazam deka mediumite tolku mnogu vlijaat vrz maldite pa i vrz povozrasnite sto toa go primetiv po nacinot na pisvanje na neki clenovi na ovoj forum, gledam deka stanala mnogu agresivni i ogorceni vo dush*te , izgleda mnogu gledaat politicki programi pa pocnale da pcujat i toa go praktikuvat i tuka na forumot.

Aj sega neka kaze nekoj deka nee tocno ovoa so go zboram Approve
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.