IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9596979899 105>
Автор
Порака
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 21:23
" Kad se saberem, ja se oduzmem "
Da Zoran, apsolutno si vo pravo. Sega koga ja gledam mi izgleda tolku normalno deka taka treba da ae 'kropuva', prosto se cudam kako i sam ne ja napraviv taka ... e do iskustvo ke da e
.. za bluriranje na pozadinata ne sum seuste bas vest pa moze da se poznae, posebno kaj vlaknata na kosata. Ti si go napravil perfekt (aj mislam deka negde vidov tutorial za toa kako da ja bluriras pozadinata precizno, ke treba da go najdam i da se poigram so toa) iako poveke bi sakal blurot da e od kamerata ... popriroden e.
Eee ona tretoto so ostrenjeto i ocite mnogu mi se dopadna , kako go napravi? ... 'Smart sharpen', 'Umsharp mask' ili nesto treto ? .. ke probam i jas ... kolku pole za ucenje i igranje mi se otvori ... eheee.

Fala za sovetive, vaka na prakticen primer se najdelotvorni .... "keep up"

btw ... utre odam so nekoi kolegi na izlet na Kokino, se nadevam deka ke napravam nekoja dobra fotka.

Pozdrav
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 14:16
Normalno deka podobro blurot da e od kamerata . Vo tvojot sluchaj gledam deka si go koristel zumot 55-400. Devojcheto ti bilo postaveno odlichno - na dobra oddalechenost od pozadinata. Si trebal da izbresh edno od najgolemite fokalni rastojanija na zumot (vo tvojot sluchaj 300-400 mm) i da slikash so nego. Em kropot kje bil potesen, em kje si izbluriral kako sto sakash.

Za bluriranje kje treba da povezhbash preku tutorijali (da ne shiram sega za niv), no isto taka, dokolku si mrzliv, kako sto chesto pati sum i jas , mozhesh da koristish i pluginzi za Photoshop . Se razbira, ne se idealni alatki, no retko koj kje primeti deka si gi koristel niv... a vremeto na rabota drastichno go skusuvaat.

Inaku ostrenjeto e napraveno so unsharp mask.

Na krajot, vo vrska so kropiranjeto na slikite... ima povekje pravila, ama da ne napravime cela tema za toa, samo da ti dadam eden sovet - "pomalu e podobro". Znachi, sto pomalu elementi imash vo slikata, toa vo princip e podobro bidejki pomaga vo fokusiranje na vnimanieto na gledachot. Za sega sledi go ovoj sovet koga nema da si siguren kakov krop da napravish i nema da pogreshish.

Srekjno fotografiranje!

Изменето од Zoran K - 31.Мај.2009 во 16:03
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 00:37
hm... posledniot cekor mislam deka e nepotreben. cudno i vestacki deluva blurot a gi ima zafateno i laktot i grbot od devojceto.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 16:55
Vo pravo si fichot deka blurot ne e neophoden i tochna e tvojata zabeleshka deka mozhe istiot da se napravi i poprecizno. Mojata poenta beshe da mu dadam na Gjoko (inaku moj star dobar prijatel od sredno uchilishte ) primer kako bi izgledale rabotite dokolku saka da gi alterira vo postprodukcija ako ne uspeal da gi stokmi na samoto fotografiranje. Nemam namera da upotre*am ekstra vreme i trud za vakvi improvizirani primeri da pravam bezgreshni dela. Tie se samo za ilustracija i ne odime so niv na izlozhba.

Znachi vo pravo si, samo mojata intencija ne e onaa koja mozhebi ti si ja ochekuval.
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:16
Zoran,
Onaa sugestija sto mi ja dade za slikata so rusevinite normalno stoi .. pa si rekov aj i taka da probam da slikam ... vcera pominav na istoto mesto, ama ne mozam da fatam takov agol da se gledaat i drugite (novi) zgradi zosto e vovlecena rusevinata mozebi so 'ribino oko' bi mozelo da se snimi, ili pak nekolku sliki pa da gi spojam kako panorama ..
Inaku za 'Nojot' go slikav preku ograda i celo vreme se dvizese ... taka da slikata ne e 'krop' tuku cela. Isto i za devojceto na bratmi, edvaj ja fativ nemav vreme da mislam za kompozicijata vo vreme na slikanjeto, toa decata kako gjavolcinja ne stojat sekunda vo mesto . Vsusnost zasega imam mnogu neuspesni posebno na slikite kade sto treba brzo da reagiram. Treba da mi legne aparatot. Ete snimiv i eden interesen guster na Kokino koj vednas 'zbrisa' pa napraviv samo edna fotka ... ja kropnav ... probav i racno blur na pozadinata .. pa sto ispadna ke vidis ..ke go upload-uvam utre.
Fala za cestitkite i ohrabruvanjeto, kako i da e, si najdov zabavna igracka zasega ..

Pozdrav!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 01:31
Gjoko, vo vrska so...

1. ...rushevinata. Dokolku ne mozhesh da gi fatish zgradite kako sto si zamisluvash (iako panoramata ti e odlichna ideja - ima plaginzi koi kje ti olesnat da gi sostavish fotografiite koi se napraveni duri od raka bez stativ), togash vidi dali mozhesh da napravish pogled kon novata zgrada koj kje odi niz prozor na rusheviunata. Znachi vo prv plan kje imash zid i prozor od zgradata koja se demolira, a niz prozorot kje se gleda novoto zdanie od drugata strana na ulicata. Toa bi bilo edno kreativno reshavanje na toj problem. Ili pogled od strana na novata zgrada so refleksija vo nejzinite prozori od onaa demioliranta. Sfakjash sto sakam da kazham, neli?

2. ... za zhivotnite i decata si vo pravo... ne mozhat taka lesno da se predvidi kade kje se dvizhat i shto kje napravat, pa zatoa treba kamerata da ti bide stalno krenata i na gotovs. Inaku, ne se kropira samo so Photoshop vo postprodukcija, tuku ima neshto sto se veli "kropiranje vo kamera" - kropirash ushte koga ja "shtrakash" fotografijata. Jas sekogash mislam i na toa koga velam "krop od vamu" ili "krop od tamu". Faktichki najdobro e da se pravi pravilno kropiranje vo momentot na kadriranjeto (toa e praviot zbor!). Znachi pravilno kadriranje e podobar izbor od naknadno kropiranje.   

3. ... za olesnuvanje pri brzo fotografiranje. Najlesno za tebe (za sega), e da ja stavish kamerata na avtomatika ili program. Toa kje ti olesni da se koncentrirash na brzo komponiranje. Podocna, odnapred razmisli i zemi vo obzir sto ti e idejata so odredena serija na fotografii. Ako sakash pogolema kontrola na dlabinska ostrina togash stavi Avtomatika na blenda (8, 11, 16... za pogolema dlabinska ostrina i 2,8 i 4 za pomala) ili ako sakash pogolema kontrola na brzi akcii togash odberi vremenska avtomatika (1/250 sec, 1/500, 1/1000...). Sekako deka kje napravish test da vidish koja osetlivost vo ASA treba da odberesh za soodvetnata avtomatika.

P.S. Znaesh deka so vakov muabet postavuvame nov nachin na komunikacija na ovaa tema? Do sega toa go pravevme samo preku objavuvanje fotografii, no sega odime chekor ponapred i kreirame kontinuirana diskusija preku povekje primeri i obidi za koristenje na razmenetite soveti. A toa e odlichno!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 01:03
Original:





Vtor pogled:





Fotografijata ti e dobra. Mozhebi vmesto vrtikalno kadriranje podobro bi bilo horizontalno (poradi pregolemata povrshina na kamenot bez nekoj interesen detal), no da recheme deka i vaka e vo red.

Malu si poigrav so slikava za da ti dadam idei sto mozhe da se napravi so nea. Kako prvo, poradi prirodata na slikaniot objekt, mozhe da se zgolemi konrastot i ostrinata. Potoa mozhe da se zatemni pozadinata i bidejki dominatna boja e zelenata, toa mozhe da se stori so odenje vo "selective color" - odberi green color i black sliderot (najdolniot) da se otera skoro dokraj vo desno. Taka malu kje se zatemni zelenata boja vo pozadinata, kako i zelenata boja na gusterot (sto voopshto ne prechi). Potoa edno malo doteruvanje na okoto za da izgleda postrashno. Na krajot so PWL (Paint With Light - bojadisuvanje so svetlina), chetka so radijus 300-400 i flow od 20%, malo dotemnuvanje vo gorniot lev i dolniot desen agol.

Vaka slikata dobiva vo dramataika (dokolku sakash tavi raboti    ) i gushterot izgleda skoro trodimenzionalno.

P.S. Da ne si pravel bluriranje na pozadinata vo Photoshop? Ne e zabelezhitelno, no nekako taka mi izgleda...

Изменето од Zoran K - 05.Јуни.2009 во 01:07
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 23:15
""Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem" ... normalno se sekavam "Varljivo leto" eheee ..
thanks,

Vikendot mi pomina so Roland Garros ....
Gusterot veke go imav kropuvano, zgolemuvano kontrast itn. pa dobiv vtor pogled. Tvojot e tret pogled i osetno ja menuva situacijata, na podobro razbira se ... jas ne se osmeluvav premnogu da ja ostram i sl. da ne se poznava ama sega gledam deka vaka gusterot odskaka. Inaku, iako ne sakam vestacki blur ... da vo Photoshop go napraviv zosto mnogu mi se mesase pozadinata. (Za vakvi situacii dobro ke dojdese univerzalen 14-200 objektiv mesto dva ... dodeka smenam ...gusterot vo suma otide ) a orginalnata izgleda vaka:


tuuu .. otok im e picture postiranjeto

pozdrav.
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 23:27
Zoran ne mi uspea postot




ako pak neke idi na ovoj link:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/M-CEVe8fHiMcalyBuFb6mw?authkey=Gv1sRgCMam85bLrp629wE&feat=directlink

pozdrav
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 01:26
WoW! Pa ti si napravil radikalen krop!

Respekt za kamerata i objektivot, ushte povekje sto pretpostavuvam deka si fotografiral vo JPEG.

Vo ovoj sluchaj jas bi kropiral horizontalno, so ostavanje malu povekje prazen prostor desno od gushterot.

Bluriranjeto si go napravil odlichno. Ne veruvam deka lugjeto kje go znaea toa pred ova ispovedanje... ne kazhuvam tuka kako jas go zabelezhav...no kje ti pisham LP.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 21:49
Оригинал :




Мое видување :


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 04:04
Original:





Vtor pogled:





Poradi karakterot na fotografiranoto (sport, mashkost, energija, sila...) jas bi go zgolemil mikrokontrastot i ostrinata, a kako opcija mislam deka dobro bi odgovarala i vinjeta koja go fokusira pogledot i vnimanieto kon sportistot. Pred toa gi editirav onie dva lika vo pozadinata (desno), nekolku pregoreni tochki nad teloto na sportistot, kako i dva-tri presvetli kamenja (ili hartii) okolu nego.




Изменето од Zoran K - 07.Септември.2009 во 06:35
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 19:40
Original:






Vtor pogled:



Bojata, mikrokontrastot i detalot na vrapchinjata pravat ovie da se izdvojat so 3D efekt od pozadinata.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 15:39


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9596979899 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.