IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9394959697 105>
Автор
Порака
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 19:26
Оригинал: Портрет од Емил Ацев


втор поглед:



Ми се допаѓа портретот и обработката. Не е толку агресивна (барем за мене) и убаво ги доловува сите елемнти (да не ги нарекувам брчки, пори...) на лицето. Меѓутоа јас би го предложил следново:
Поинаков кроп/кадар. Црно-бела варијанта со додаден филм шум (како на околу 800 исо). Очите се малку осветлени, а неговото десно око е плус и малку изострено. Негде чепкав со малку burn, но не знам точно каде.

Поздрав!

Изменето од stariot - 23.Октомври.2008 во 19:26
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:20
Da ti kazam najiskreno mi se dopaga toa sto si go napravil!Bravo i ti blagodaram na trudot sto si go vlozil!
Pozdrav!
You create your own universe as you go along!
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 21:30
Originally posted by emilio emilio напиша:

Da ti kazam najiskreno mi se dopaga toa sto si go napravil!Bravo i ti blagodaram na trudot sto si go vlozil!
Pozdrav!


Milo mi e.

Pozdrav
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:27
оригинал



втор поглед

Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 18:48


Кон врв
saruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 01:01
C:\Documents and Settings\user\My Documents\sara\New Folder\awtb1ymew.jpg
mislam deka vaka e pointeresno
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 09:45
NA STO MISLESE????намигнувањеизненадување
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 13:35
Jas mislam deka saruska sakase da postira fotka, megutoa ni dade link od my documents :)

Sara vidi gi upatstavata za postiranje fotki ako na toa mislese
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
saruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 15:39
da na toa mislev ama neznaev kako da ja postiram fotkata,moze sovet?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 18:02
Saruska,

Verojatno ima nekolku nachini na postiranje fotografii na ovoj forum, a jas ke ti ja posocham ednata od niv sto ja koristam i samiot.

Prvin, slikata sto sakash da ja postirash namali ja vo PS da ne e pogolema od 600-800 piksela (inaku ke bide pregolema za objavuvanje i ke odzeme mnogu prostor na stranata), a rezolucijata dovolna e da bide so 72dpi.

Vakvata fotogafija prvin objavi ja na nekoj sajt za hosting. Jas go koristam http://www.imageshack.us/. Ima i drugi kako nego, pa ti odberi si sto najmnogu ti odgovara. Otkoga ke ja stavish fotografijata na toj sajt ke dobiesh link koj ke treba da go kopirash i da go postirash na nashiot forum.

Postiranjeto na linkot e ednostavno. Pogledni gi simbolite na gornata strana od prostorot na koj pishuvash komentari:




Dali go zabelezhuvash simbolot so kamera?



E sega, linkot sto go dobi od hostiranata fotografija ke go postirash preku posocheniot simbol. Prvin ke "kliknesh" na toj simbol i ke dobiesh edno prozorche . Linkot ke go prenesesh vo toa prozorche i ke "kliknesh" OK. Ako imash povekje sliki za objavuvanje ke treba ovoj proces da go povorish povekje pati.

Koga ke si gotova so tekstot sto sakash da go napishesh i slikite sto sakash da gi postirash i koga ke stisnesh na "Vnesi replika" site sliki ke bidat objaveni so tvoite propratni tekstovi.

Изменето од Zoran K - 09.Ноември.2008 во 18:03
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 00:30
   

Со исправен лев ѕид                                                                     со исправен под


Изменето од bobicar1 - 10.Ноември.2008 во 01:06
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 03:24
Originalna i alternativna:




Originalnata mnogu mi se dopagja iako mislam deka malu e "flat" i deka treba da se zgolemi kontrastot. Isto taka, dobro bi bilo da se popravat izgorenite povrshini na noseto, nad i pod okoto.

Od druga strana, jas sum navistina iznenaden od liceto na detevo koe e zhiva istorija, nebare gledame nekakov starec pred nas. Zatoa, jas si dozvoliv da ja iskoristam ovaa retkost, pa gi akcentirav luznite koi mu davaat taka neobichen i nezaboraven karakter.

Изменето од Zoran K - 12.Ноември.2008 во 03:31
Кон врв
saruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 13:48

aj da probam dali sum sfatila kako se postira slika:)[/IMG]
mislam deka znaete koja fotografija ja prepraviv
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:31
Saruska, interesno viduvanje na fotkata :-)
Inaku, imas i podobar nacin za postiranje fotki. Koga ke kliknes na
'odgovori" na bilo koj post, (namesto na nov post), ke ti se pojavi gore fotoaparatce so strelka, vo redot ikoni. Koga ke kliknes na nego, namesto na aparatceto bez strelka, mozes direktno da stavis fotka...
Poz!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9394959697 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.