IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 105>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 03:31
Mire, ova ti e edno od najdobrite raboti sto si gi objavil do sega.
Mislam od aspekt na sovet.

Imeno, za sto se raboti...

Kako po nekoe nepishano pravilo, site koi kupuvaat novi digitalni kameri toa najchesto go pravat spored sliki videni na internet ili vo knigi, a koi izgledaat kako tvojata obrabotka (vtorata slika).

I koga, pod vlijanie na takvata impresija, ke gi napravat prvite fotografii so novite kameri, ke vidat sliki kako onaa prvata (originalnata). Rezultatot od toa e kompletno razocharuvanje i komentiranje vo stil... "ne znam sto e so ovaa kamera, trebashe da kupam drug model, kako mozhe nekoj da reche deka ovaa kamera e dobra..." i t.n.

Jas sekoj pochetnik prvo bi go pratil tuka, da gi vidi ovie tvoi dve sliki za da mu stane jasno sto go ochekuva so kupuvanje na, gore-dolu, bilo koja digitalna kamera od bilo koj proizvoditel. Da mu stane jasno deka fajlot od digitalnata kamera pretstavuva samo "surov" materijal koj treba da se obraboti vo "elektronskata foto-laboratorija" narechena Photoshop za da pleni so istata impresivnost kako onie fotografii sto gi gleda objaveni po raznite medijumi.

Vo toj sluchaj mislam deka mnogu nedorazbiranja i razocharuvanja ke bidat lesno premavnati, pa lugjeto ke mozhat pospokojno da se posvetat na fotografskata umetnost.

Изменето од Zoran K - 30.Април.2007 во 03:31
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 11:23
Hehehe, odamna ja "peam istata pesna" Zoran, ama me mrzi da objavuvam obrabotki.
Tebe ne ti bilo potrebno bidejci si go znaes zanaetot, no vo sekcijata so korisni soveti imam objaveno i kratko tutorijalce za bazicnata obrabotka vo smisla na sto i kako, i najvazno ZOSTO.

Ne velam deka ne znam da navlezam i vo manipulacii na fotografija, no toa e mnogu retko. Duri i koga sakam kombinacija od dve sceni gledam toa da go storam so povecekratna ekspozicija.

Sepak, ona sto go smetam za neizbezen del od digitalnata fotografija e nekakvo barem minimalno optimiziranje na fotografijata. Grev e da se ostavi fotografijata bez osnovno izostruvanje i sreduvanje na levels i/ili kontrasti.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 15:27

                                          оригинал                                                                                     обработка


направено е следново

-Image>Adjustments>Hue/Saturation (Ctrl+U)
-Во Edit е селектирана црвена боја (Ctrl+1)
-Saturation e намален на -20, а Lightness покачен на +15
потоа
-Image>Adjustments>SelectiveColors
-во црвената боја додадена е црна боја(Blacks) +15
и на крај покачен е контрастот за вредност +10



Премногу е изгубено на квалитет при намалувањето на големината на фајлот и негово компримирање за да може да се прати овдека. Но во секој случај со постапката за корекција на интензитетот на боите ќе можеш самиот да испробаш.



Изменето од bobicar1 - 01.Мај.2007 во 15:27
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 16:07
Imas uste edno "bravo" od mene Bobi. Originalot si e odlichen kakov sto e, no ti mu go dade onoa malu sto vsushnost pravi mnogu razlika vo obrabotkite.

Se nadevam deka Mire ova ne go sfaka kako kritika, tuku kako edno drugo viduvanje na ista tema. Ubavinata vo umetnosta e vo toa sto sekoj chovek istite raboti gi dozhivuva na razlichen nachin.


Objasnuvanjeto chekor po chekor ti e besceneto i taka treba da se pravi sekogas.

P.S. Mire i Bobi posebno mi se dopagja sto i pokraj vasheto limitirano slobodno vreme se "vrativte" na ovie strani so soveti i sodrzhini koi se od neprocenliva vrednost za site nahsi chlenovi. Se nadevam deka vashiot primer ke bide sleden i od drugi lugje.

Изменето од Zoran K - 01.Мај.2007 во 16:17
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 16:12
Hehehe, nauciv uste nesto.
Ne mi padna na um da kacuvam crna vo selective colors. Smile

Ova so PS-ot stanuva komplicirano kako za mene. Gledam deka ce ja vadam Minoltata od arhiva LOL LOL LOL
Thanks.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 18:38
pozdrav do vtoropogledzii
kako ste?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 18:54
Ucime eve, ili barem tie sto imaat uste za ucenje LOL LOL LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 18:57
uf
nikogas nema da naucite vaka hahhahahah
mire
ovo
e
vo srceto
ne vo naukata i ucenjeto
a
poznavajki vas
nema so povekje
da ucite
imate vo srceto se sto vi e potrebno

mislis deka rozata pogore
gubi ili dobiva nesto povekje
so crniloto
toa e stvar na posrana tehnika
a taa nepomaga rozata da se vidi pred da se napravi shkloc




Изменето од anakin - 01.Мај.2007 во 18:59
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 19:40
mene ne mi e crvena.
mene mi e dosadna Ouch
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 19:42
Originally posted by Mire Mire напиша:

Ponekogas originalniot fajl moze da ima prilicen potencijal, no od nekoja pricina vo aparat (ili od sken) ne dobivame bas najdobri rezultati. Koga se smaluva za web dopolnitelno se gubi kvalitet. Eve mala obrabotka na fotografija koja generalno mi se dopadja:

1. Ova e originalot:





1. So nekoi 10tina minuti obrabotka (vo layeri vo slucajov, no generalno se sveduva na poedinecno izostruvanje i sreduvanje na kontrastite na neboto, planinite i vodata) krajniot rezultat moze da izgleda vaka:




Pozdrav, Mire
< id="WebWizRTE" ="http://forum.idividi.com.mk/RTE_.asp?mode=quote&POID=558823&ID=610" style="border: 1px solid rgb(165, 172, 178);" onload="initialiseWebWizRTE();" height="250" width="490">

Ima edna 'brza' finta (za ljubitelite na razmena na finti po foto-sajtovi) za razbrkuvanje na maglata. Vo slucajov, bi se dobilo nesto slicno na ona sto go postirase Mire:

Ctrl+J
HPS 250 pix
mode- softlight
opacity 40-60%




Изменето од aboskovski - 01.Мај.2007 во 19:42
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 22:39
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Ponekogas originalniot fajl moze da ima prilicen potencijal, no od nekoja pricina vo aparat (ili od sken) ne dobivame bas najdobri rezultati. Koga se smaluva za web dopolnitelno se gubi kvalitet. Eve mala obrabotka na fotografija koja generalno mi se dopadja:

1. Ova e originalot:





1. So nekoi 10tina minuti obrabotka (vo layeri vo slucajov, no generalno se sveduva na poedinecno izostruvanje i sreduvanje na kontrastite na neboto, planinite i vodata) krajniot rezultat moze da izgleda vaka:




Pozdrav, Mire
< id="WebWizRTE" ="http://forum.idividi.com.mk/RTE_.asp?mode=quote&POID=558823&ID=610" style="border: 1px solid rgb(165, 172, 178);" onload="initialiseWebWizRTE();" height="250" width="490">

Ima edna 'brza' finta (za ljubitelite na razmena na finti po foto-sajtovi) za razbrkuvanje na maglata. Vo slucajov, bi se dobilo nesto slicno na ona sto go postirase Mire:

Ctrl+J
HPS 250 pix
mode- softlight
opacity 40-60%


hps?

Изменето од Mire - 02.Мај.2007 во 16:25
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 00:38
Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:


Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:



Originally posted by Mire Mire напиша:

Ponekogas originalniot fajl moze da ima prilicen potencijal, no od nekoja pricina vo aparat (ili od sken) ne dobivame bas najdobri rezultati. Koga se smaluva za web dopolnitelno se gubi kvalitet. Eve mala obrabotka na fotografija koja generalno mi se dopadja:1. Ova e originalot:1. So nekoi 10tina minuti obrabotka (vo layeri vo slucajov, no generalno se sveduva na poedinecno izostruvanje i sreduvanje na kontrastite na neboto, planinite i vodata) krajniot rezultat moze da izgleda vaka:

Pozdrav, Mire
< id="WebWizRTE" ="http://forum.idividi.com.mk/RTE_.asp?mode=quote&POID=558823&ID=610" style="border: 1px solid rgb(165, 172, 178);" onload="initialiseWebWizRTE();" height="250" width="490">Ima edna 'brza' finta (za ljubitelite na razmena na finti po foto-sajtovi) za razbrkuvanje na maglata. Vo slucajov, bi se dobilo nesto slicno na ona sto go postirase Mire:Ctrl+JHPS 250 pixmode- softlightopacity 40-60%
hps?

HPS=High Pass Sharpen



Od Mire: Nema potreba od ostavanje na slikite vo citatot ... epten golemo izleguva ;)


Изменето од Mire - 02.Мај.2007 во 16:26
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 03:49
Odlichen sovet Angel.

A eve ushte eden, uste poednostaven, so slichen rezultat:

USM: Amount 20-30%
        Radius 60 poxels
        Treshold 0 levels
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 15:05

Fotografija postavena od clenot Emilija Trajkovska

I moja brzinska obrabotka :)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.