IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 105>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 03:53
Originalna:




Alternativna:




Portretot mi se dopagja, no bi rekol nekolku zbora spored moetoto mislenje. Ne znam kako bila kolor verzijata... konverzijata mi se dopagja i mislam deka Igor stana navistina majstor za ovaa rabota. Toa go zabelezhuvam po site fotografii vo posledno vreme. Vo ovoj sluchaj, verojatno poradi izbranatab pozadina i bojata na oblekata, kako posledica od konverzijata vo CB se sluchuva edno pretopuvanje vo na prviot i posledniot plan i iako nekoi refleksii od oblekata davaat nekakva separacija mislam deka taa e na granicata na zadovolitelnoto. Kako posledica od toa, glavata e isto taka na granica na lebdenje vo taa temnina. Dokolku postoeja nekakavi detali vo predelot na gradite, rabotata ke beshe neshto sosem drugo. Isto taka posilnoto osvetluvajje od zadi bi popravilo nashto vo toa, a se razbira porazlichnata boja na oblekata ke beshe najsreknoto reshenie.

Znam deka kropot e izbran spored afinitetot na Igor, no smetam deka sepak ima premnogu prazen prostor na site strani. Osvetluvanjeto e dobro...

Bilo kako, onoa sto mislam deka mozhebi bi dalo malu podrugo viduvanjena ovaa fotografija e noviot krop (koj e napraven na nachin da se zadrzhi pravoaglestata forma na fotografijata, iako mozhe da bide i kvadraten), uramnetezhuvanje na svetlite i temnite povrshini na liceto (leviot obraz od liceto e malu zatemenet, kako i cheloto, so dodavanje malu tekstura, dodeka povrshinata pod okoto e malu doosvetlena), a isto taka se doosvetleni i grbot, rakata i stolicata so sto se postiga malu podobra separacija od pozadinata. Mislam deka vaka se ushte ima dovolno prostor okolu Igor i toj doagja poveke do izraz.

Edna rabota sto e vazhna pri poziranjeto na lugje e nivnoto sedenje na stolicata i polozhbata na teloto. Poradi stavot sto go zavzel Igor vratot sosema se izgubil, se pojavuva vtora brada i glavata izgleda kako da e spoena so teloto.

I toa e moeto viduvanje, sto ne mora da go delat i ostanatite chlenovi, kako nitu avtorite na fotografijata.

P.S. Ushte malu Igor, pa ke izlezeshe kako Winston Churchill !

Изменето од Zoran K - 08.Април.2008 во 19:42
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:35

eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 01:26



eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 13:05
Vtor pogled na fotografijata na Igor Spiroski:
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42222


Obrabotka (krop):



Licno smetam deka S-ot e predominanten za vakva kompozicija, no toa e vece preferenca na avtorot i ne bi cepkal tamu.



Изменето од Mire - 09.Април.2008 во 13:06
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:51


Smetam deka celata fotografija e izmestena vo desno i ne mozhe da se reche deka vaka e pokorektno od originalot. Sum ja dozhiveal taka fotografijata i banderata e samo del vo prostorot koj si e dobro orhaniziran. P.S Znam za shto zboruvate, eve ja fotografijata bez banderata.....no mene ne mi e taa intencijata vo " komentiranata fotografija "
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 18:18
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42694

samo sakav da napomenam deka fotkava moze da bide poubava od kolku sto izgleda samo so dodavanje na nekolku zoom in i zoom out effekti ;)


i moj pogled :


Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
Дафи Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дафи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 19:37
Хехе....се трудам да уоптребувам што помалце фотошоп(само некој мали корекции на боите и контрастот и кроп некоаш)...затоа ја ставив така :)
п.с. Да, поинтересна е твојата верзија:)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 03:24
Originalna (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42861):




Vtor pogled:




Na originalot mi se dopagja kadarot, kako i svetloto od levo i mislam deka bi bilo ubavo dokolku bilo mozhno da se obezbedi blago doosvetluvanje od desno.

Devojkata e lichna, no nejzinata kozha bara malu dorabotka (glamoriziranje), obeluvanje na ochite, osvezhuvanje na zenicite, pokrivanje na svetlite spotovi na liceto i usnite, malo izostruvanje i blaga kolor korekcija.




Изменето од Zoran K - 15.Април.2008 во 03:35
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 06:58
Fala Zoki, kompletno se soglasuvam!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 00:20
Originalna (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42939):



Alternativna:




Portretot e ubavo kadriran. Onoa sto nedostasuva e korekten WB, otvaranje (ili kreiranje ochi), zatemnivanje pozadina, doosvetlivanje na kapata od levata strana, malo sreduvanje na maskata (iako ne e lice, sepak si bara malo chistenje), ostrenje, osvezhuvanje i intenziviranje na boi. A da, ke go zaboravev i alternativniot krop od dolu, ne deka morashe, tuku samo da dadam edna ideja... i odednash maskata stanuva zhiva.

Изменето од Zoran K - 16.Април.2008 во 04:25
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 03:53
Originalna (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42961):




ALternativna 1:




Alternativna 2:





ALternativna 3:




Originalnata e dobra vo startot, no mislam deka obrabotkata ne izvadila maksimum od onoa sto bilo uloveno so kamerata. Eve nekolku obidi za kreativno minuvanje preku problemite so originalot (kontrast, svetlo, WB,boja, senka).





Изменето од Zoran K - 16.Април.2008 во 04:26
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 04:19
Originalna (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=42934):





Alternativna:





Kadarot mi se dopagja so negovata dinamika i refleksijata. Mozhebi kropot e sosem malu potesen, no toa e subjektivno za sekoj gledach. Svetoto e malu presilno na liceto na devojkata. Ne znam kolku e potrebna onaa vertikalna bela linija od desnata strana (a ne se javuva i vo refleksijata)... Mislam deka najslaba tochka vo fotografijata e ekspresijata na devojkata. Taa deluva umorno, pa duri i troshka nazhaleno.

Jas ja izvadiv linijata, gi stokmiv ochite (i na refliksijata isto taka) i usnite, ja zgolemiv gustinata na bojata na liceto (na refleksijata isto taka), go zgolemiv kontrastot i ostrinata. Mislam deka taka slikata malu zhivnuva i kontrira na umorniot izgled.

Изменето од Zoran K - 16.Април.2008 во 04:29
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 07:17
zoki, kako i sekogas predivno, perpektno! Posebno mi se dopaga psledniov predlog!
Bi me interesiralo nesto. Reci mi Kosata na bojata se dobiva so zgolemuvanje na kontrast i ostrila li? ili kosata specialno e preraboti?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:00
Znam deka napraviv izvesno intenziviranje na bojata na slikata koga rabotev na liceto. Kontrastot sekako deka pridonesuva malu do toa isto taka, Mozhno e da sum naprvail i blaga WB korekcija, no veke ne se sekjavam na site raboti...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8485868788 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.