IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105>
Автор
Порака
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 12:05
Ge Niko
Mislam deka rakata (prstite) najdobro da gi manes i mesto niv da kloniras pozadina
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 12:08
So se odnesuva za fotkata kade se prodavat lokumades kropot ne mi se dopaga, nekako mi ja gubi "dlabocinata" na fotografijata. Za korekcijata na izgorenite belini se soglasuvam.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 20:01
Original:





Manastirot ne e niveliran. Optichka iluzija e deka sredinata na objektot se naogja nekade po prvata kupola gledano od levo (crvenata linija), pa koregiranjeto so stavanje na nejzinata vertikala pod 90 stepeni vo odnos na horizontot ne e korektno. Manastirot taka pagja na desno. Razlikata na aglite od levata i desnata strana pokazhana e so razlikata megju liniite so zelena i sina boja. Poradi malata visina na zidot od levata strana razlikata mozhebi ne pagja tolku vo ochi, no ako i dvete strani bea podednakvo visoki, togash toa kje beshe mnogu lesno voochlivo.

Vistinskata sredina na objektot fotografiran od ovoj agol se naogja nekade kaj prviot prozor (odbelezhano so crvena linija) :



Ako se nivelira tamu, togash horizontot kje dojde kako shto treba i manastirot e centriran, se razbira bez gibanje vo perspektivata.

I ako se poraboti na perspektivata:




Site korekcii se praveni na brzina kolku da se posochi poentata, pa ne zamerajte shto ne se sovrsheni.







Изменето од Zoran K - 28.Мај.2011 во 20:33
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 22:28
Distorzijata kaj ostanatiot del e seushte prisutna (pr objektot levo itn...) i sega deluva neprirodno t.e kako manastirot da e paste-nat od druga slika.

Btw, ne ja zemaj zdravo za gotovo ispravenosta na dzidovite. Rechisi nikogash ne e prav agol. Duri i da e blizu do 90 stepeni, agolot (pomalce ili povekje) ne deluva sekogash kako takov. Tuka se vo igra dosta paralaktichki detali koi okoto gi registrira kako celina i bilo kakvo parcijalno narushuvanje (parcijalna "korekcija") ja narushuva ramnotezhata i izgleda neprirodno.

Inache poshtovam igranje so distorzija, perspektivi (duri i parcijalni) itn za se dobie nekoj dobar(ova subjektivno), makar i ne mn izrazen nadrealen shmek. Ostanatite obidi za neglobalno "koregiranje/ispravanje" sekogash ja pravat slikata neprirodna na neprivlechen nachin. Barem taka moeto oko gleda :)

Изменето од procokal - 28.Мај.2011 во 23:57
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 01:32
Problemot e shto onaa novogradba pred originalniot vlez na manastirot e bezvezno dizajnirana, izgradena i neprirodno zalepena za originalnata gradba.

Bez nea manastirot stoi odlichno kako shto e prvichno fotografiran, no so nea... s'e se rasipuva i bara drugo niveliranje.

Problemot e sto taa prostorija e sestaven del od manastirot i ne mozhe da se ignorira za da se pokazhe samo manastirot kako shto treba.

Gledame deka toj priod ne funkcionira i vodi kon iskrivuvanje na horizontot i rushenje na objektot kon desnata strana. A toa e zatoa shto agolot od levata strana e mnogu pogolem od agolot na desnata. Koga tie dva agli kje se izednachat gradbata se nivelira.

Normalno e deka i togash kje ima isvesno iskrivuvanje poradi nekoregiranata perspektiva vo visochinata, no toa sega kje bide ramnomerno raspredeleno i na dvete strani.

Vistinskoto reshenie za fotografiranje na vakvite objekti e koristenje na shift objektiv ili pokompleksno i podetalno softversko koregiranje (ilustrativno pokazhano so posledniot primer) vo post koe sepak najverojatno kje ostavi prostor za izvesni zabeleshki.





Изменето од Zoran K - 29.Мај.2011 во 01:46
Кон врв
ivan.dzikovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan.dzikovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2011 во 23:39
Original:




Moj pogled:



Samo e napraven krop.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 20:45
Ako vekje se pravi vtor pogled na ova fotografija, zarem ne e podobro da se napravi mozhebi krop koj sodrzhi povekje dinamika, razigranost i prikazna:







Кон врв
ptr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ptr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 21:13
Морам да се согласам со Зоран. Без љутиш, Иван
Мислам дека без бумбарот се губи потполно слислата на ова фото. Кропот на Зоран одлично функционира. Да не речам, ми го зеде зборот од уста
Поздрав.

Изменето од ptr - 08.Август.2011 во 21:15
Кон врв
ivan.dzikovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan.dzikovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 23:52
Nema zasto da se ljutam, sekoj si ima pravo na svoe mislenje, jas ja probav i taa varijanta, no sepak si ostanuvam na moeto mislenje, poveke mi se dopaga formata na cveketo od desno. Pozdrav.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2011 во 03:16


Original:






Vtor pogled:



Koregirani levels, mikrokontrast, polirani naochari, lanche i krst.


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2011 во 21:52
Mi se dopadna ovaa fotografija i bev inspiriran da napravam ushte eden malu porazlichen krop koj nudi pogolema dinamika so postavuvanje dve poakcentirani dijagonali so gitarata i glavata na momcheto.

Originalna:



Alternativna:







Изменето од Zoran K - 13.Август.2011 во 21:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2011 во 21:57
Originalna:



Mi se dopadna galebot vo let i toa me inspirirashe da napravam dva alternativni ekstremni kropa... praktichno, kreiranje na kompletno drugi fotografii koi nemaat skoro nishto zaednichko so originalnata, pa ne znam dali voophto mozhat da se narechat "vtor pogled".






Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2011 во 00:31
malku posimetricna :)))

http://imageshack.us/f/13/bigtn679114thisisameric.jpg/


Изменето од metomax - 15.Август.2011 во 00:32
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2011 во 01:50
Ah bre metomax... ne se raboteshe za simetrijata tuku za simbolizmot:
masivna zgrada (Department of Commerce), luksuzen avtomobil i patriotizam (znameto). Toa e Amerika.

Barem da go ostaveshe avtmobilot, onaka simterichen...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.