IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 105>
Автор
Порака Обратен редослед
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 20:01
Original:





Manastirot ne e niveliran. Optichka iluzija e deka sredinata na objektot se naogja nekade po prvata kupola gledano od levo (crvenata linija), pa koregiranjeto so stavanje na nejzinata vertikala pod 90 stepeni vo odnos na horizontot ne e korektno. Manastirot taka pagja na desno. Razlikata na aglite od levata i desnata strana pokazhana e so razlikata megju liniite so zelena i sina boja. Poradi malata visina na zidot od levata strana razlikata mozhebi ne pagja tolku vo ochi, no ako i dvete strani bea podednakvo visoki, togash toa kje beshe mnogu lesno voochlivo.

Vistinskata sredina na objektot fotografiran od ovoj agol se naogja nekade kaj prviot prozor (odbelezhano so crvena linija) :



Ako se nivelira tamu, togash horizontot kje dojde kako shto treba i manastirot e centriran, se razbira bez gibanje vo perspektivata.

I ako se poraboti na perspektivata:




Site korekcii se praveni na brzina kolku da se posochi poentata, pa ne zamerajte shto ne se sovrsheni.







Изменето од Zoran K - 28.Мај.2011 во 20:33
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 12:08
So se odnesuva za fotkata kade se prodavat lokumades kropot ne mi se dopaga, nekako mi ja gubi "dlabocinata" na fotografijata. Za korekcijata na izgorenite belini se soglasuvam.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 12:05
Ge Niko
Mislam deka rakata (prstite) najdobro da gi manes i mesto niv da kloniras pozadina
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 18:44
Mozhda e premnogu modificirana, no originalot mi beshe nekako prazen i bez ideja, a me mrzeshe da baram druga slika :) Prva mi izleze na idividi-foto.

Original:


Vtor pogled:



Go iskoristiv chanel mixer-ot za da go motnam godishnoto vreme, potoa malce gaussian blur (se poznava na koj del), krop gore/dolu i zgolemen offset vo panelot za exposure.
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 22:53
Zdravo Zoran,

Za branovite, kako sto velis, ne znam dali bi gi primetil i ne mozam toa da go kazam sega, iako mislam deka bi ako se zagledam. Megjutoa za rakata na devojkata so sigurnost mozam da ti kazam deka vednas mi bodese oko, ama bidejki ze zafativ so drugoto me zamrze da ja editiram (nemam CS5 da iskoristev brz 'content aware fill' pa taka ostana i bas poradi toa na zamatenata slika ja ostaviv zamatena 'kao da ne se primeti deka e raka'    odnosno pomalku da preci...
Inaku imas pravo, produktivno i korisno e da se razgleduvaat opcii i mislenja ... posebno me intrigira ona prvoto ... ( dali bi primetil deka e nesto nelogicno ... kao ona kviz 'pogodi sto ne e vo red so ova foto') ... ama iskriven horizont skoro sekogas mi bode oci.
Pozdrav .

Изменето од GeNiko - 11.Февруари.2011 во 22:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 01:22
Originally posted by GeNiko GeNiko напиша:

Orginal: http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=75585





Vtor pogled:   16/9 za wide screen :-)





A mozebi i tret, ovoj malku prepraven so Photoshop (normalno moze i poprecizno da se napravi) samo ideja..



Korekciite ti se na mesto, smo shto jas ushte malu bi ja intenziviral bojata i definitivno bi gi editiral onie tri prsta koi zirkaat vo dolniot del. E toa e onoa shto go ilustrira komentarot koga govorev za chovekovata psihologija... sega estetki e nenormalno nivnoto izviranje od nikade na dolnata strana na fotografijava, nebare nekoj od levata strana ili od dolu kako da saka da ja grabne devojakat za gradi. Ama mozokot vednash avtomatski koregira i racionalizira deka toa e rakata na devojkata bidejki nitu eden drug lik ne se gleda vo kadarot.

I tokmu poradi toa racionaliziranje na umot ti ne si zabelezhal deka taa visi kako levo smetalo Razumot ti veli deka toa e rakata na devojkata, kako takva pripagja vo slikata i nema zoshto da bide eliminirana.

P.S. Na strana od seto ova, chisto tehnichki gledano, na posledniot primer ne trebashe da ja defokusirash rakata bidejki taa e vo ista ramnina so liceto i teloto, pa zatoa ne mozhe da bide nadvor od fokus.





Изменето од Zoran K - 10.Февруари.2011 во 01:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 01:15
Originally posted by GeNiko GeNiko напиша:

Zoran, ne znam zosto tvoite sliki od ovoj post mi gi nema veke (od minatite postovi se gledaat normalno) ?!??! ... inaku vednas pagja vo oko iskrivenosta na horizontot, (sto mnogumina na sajtot go ostavaat nekoregiran i toa ne od kreativni pricini) ... tvojot vtor pogled e ok ... ama pak nekako branovite mi sugeriraat iskruven horizont ... mozebi rotacija (niveliranje) pa potoa crop (zosto ke ostane mnogu mala lenta od neboto).
Pozdrav.


Znaesh kako... psihologijata na chovekot e mnogu chudna rabota. Koga kje vidime nehto shto ne e anatomski korektno umot avtomatski pretpostavuva kako bi trebalo da bide i koregira. Koga kje vidime boja shto ne e kaka treba (losh white balance), mozokot vednash koregira bidejki znae kako navistina treba da izgleda... i koga kje se zapoznaeme so edno delo vo original, a potoa go vidime popraveno, togash umot vednash bara indikatori koi kje go potsetat na onoa prvichnoto.

Toa e nashata normalna psihologija na um vo mode na avtomatski pilot i od toa teshko se izbegnuva zatoa shto ni e od mnogu golema praktichna vrednost vo sekojdnevniot zhivot.

So ova ne velam deka mozhebi ne si vo pravo vo vrska so branovite, tuku sakam da kazham deka dokolku nikogash ne ja vide originalnata fotografija togash nikogash nemashe da kazhesh deka branovite ti asocirraat na iskriven horzont bidejki chovekot e ispraven i kako anker vo slikata ne ti dava nikakva shansa da go potvrdish somnenieto. Zatoa kje racionalizirash deka mozhebi branovite ti izgledaat taka poradi agolot na slikanjeto.

Inaku, ako go ispravame horizontot togash kje go iskrivime chovekot kon levata strana i toj nema da izgleda prirodno.

Vo sekoj sluchaj, dobro e shto diskutirame i gi razgleduvame site mozhni opcii. Treba toa da go pravime pochesto.





Изменето од Zoran K - 10.Февруари.2011 во 01:54
Кон врв
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 00:26
Odlichen edit, Goce. Mi se dopaga, neznam kako ne go upotrebiv ND filterot poveke togas, najverovatno sum bil vo nekoja guzva... Pozdrav i blagodaram!
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 23:31
Original:



Moja obrabotka:

Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 13:49
Orginal: http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=75585





Vtor pogled:   16/9 za wide screen :-)





A mozebi i tret, ovoj malku prepraven so Photoshop (normalno moze i poprecizno da se napravi) samo ideja..



Изменето од GeNiko - 06.Февруари.2011 во 13:05
Кон врв
nikola_kiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_kiro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 13:22
Ne deka ne sakav da ja obrabotam slikata tuku moe stav bese dfeka treba taka da odi, deka ke bide porazlicna od drugite da ne bide monotona mislam deka pobiten fokusot odkolku horizontot, no prifakam kritiki :) sepak pozitivno
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 11:58
uf.. problem so browser-ot izglea bil, po reset pak se gledaat slikite.
Кон врв
GeNiko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GeNiko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 11:19
Zoran, ne znam zosto tvoite sliki od ovoj post mi gi nema veke (od minatite postovi se gledaat normalno) ?!??! ... inaku vednas pagja vo oko iskrivenosta na horizontot, (sto mnogumina na sajtot go ostavaat nekoregiran i toa ne od kreativni pricini) ... tvojot vtor pogled e ok ... ama pak nekako branovite mi sugeriraat iskruven horizont ... mozebi rotacija (niveliranje) pa potoa crop (zosto ke ostane mnogu mala lenta od neboto).
Pozdrav.

Изменето од GeNiko - 05.Февруари.2011 во 11:21
Кон врв
nikola_kiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_kiro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 22:06
Vi blagodaram na sovetite i za pofalbite, pocetnik sum pa zatoa kritikite se sekogas dobredojdeni

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=75587

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.