IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Деца и родители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца и родители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9880
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Деца и родители
    Испратена: 15.Јануари.2007 во 23:09
Majki,tatkovci i ostanato:sto pravite togas koga decata se malku podizrasnati i "znaat" poveke od vas.Ima li nacin da im se dokaze deka gresat vo nekoi raboti,a da pri toa ne osetite deka ve mrazat. 
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 00:11
Има: Се вели "Те молам објасни ми, мене не ми е јасно!"

Тогаш детето, колку и да е мало или големо, навистина ќе се потруди да ви објасни, а вие ќе се правите дека навистина не разбирате и ќе ги разгледувате сите можни опции и ќе поставувате и паметни и глупави прашања...дури да дојдете на некој компромис или на вашето
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 09:27
Navistina e tesko. Najdobro e kako sto veli Julija, koga ne vrsam pritisok i koga se salam i se smeam na nivnite postapki mnogu poveke doznavam otkolku koga ke reagiram nekako poinaku.

Se obiduvam da imam drugarski odnos so moite deca, no ne zaboravam deka sepak ne sum drugar tuku roditel. Ponekogas ne mi e ubavo koga odposle ke mi kazat deka napravile ili otisle nekade bez moe znaenje, no nekogas, koga sme bile na nivnite godini, site sme imale takvi postapki.

Razlikata e vo toa sto denes se e mnogu poopasno, premnogu soobrakaj na ulicite, kriminal i mnogu mnogu drugi raboti koi porano gi nemalo.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 09:42

Интересно е што честопати ке се изненадиме од нивниот начин на гледање . Понекогаш ,свеж ,нов агол . Не ретко од тоа и ние  ке извлечеме убав заклучок и искуство . Никако не треба да им паметуваме од високо со однапред одредено ,,кој е кој,, .  Секое дете си е природа за себе ...приодот ке го прилагодиме за секое карактерче посебно ...ама најчесто меко и другарски а се поретко ке пресечеме остро :)...  ете од мене и мојата пракса ...:))

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 09:59
Мојот однос со моите две внуки е близу и повеќе како родител...
Од мали нозе сум се поставила како другарка со нив каде сум се трудела да им дадам до знаење дека мама тато и тете се најголемите пријатели и советници..

секогаш по ликот знам кога имаат проблем и на смеа на шала ги седнувам ..елај си кај мене што те мачи треба ли нечии коски да кршам..
Но, сепак зборам од агол на Тетка каде знае многу повеќе него мама нивна што знае..

Но, сум увидела дека со смеење и небрижностможе да се дознае се, со намуртеност и претење по „нивна “ загрозеност и подученост ако им пријдеш не им извлекуваш ништо за жива глава..

Јас пак знам се, либерте сум се поставила зашто пред се сум млада и знам до пред 5 години што правев.... и во ниеден случај не сум кренала рака на нив..И да сум ги карала тоа сум го правела со намуртено лица ама покасно насмеала за да не би се сторило повлекување во самите себе...
Совети послушале, проблеми сме решиле зашто пред се таква фамилија сма..каде се седнува и здраво се дума ако некој има проблем..
Така да грбот знаат го имаат, отвореноста е тука...и секогаш се отвараат..
Нивната мајка е иста, знае се што се однесува до нивен живот, может да шетаат и се..со предупредување да не се изгуби доверба...

пак ке напоменам зборам како тетка, не знам утре како ќе се свртам према моите деца биолошки, но верувам ке сум истата..
И овде ме пецкааи и болат работи така да сума сумаре им треба муабет и патоказ..
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 15:06
Едно друго прашање: што кога вашето малку поодраснато дете навистина знае повеќе од вас? Дали сте доволно отворени и можете и имате храброст да речете: да, во право си, јас згрешив.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 15:20
о ДА токму тоа се содржи во моите први реченици погоре :)....
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 21:15
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Едно друго прашање: што кога вашето малку поодраснато дете навистина знае повеќе од вас? Дали сте доволно отворени и можете и имате храброст да речете: да, во право си, јас згрешив.Sekogash bez dvoumenje
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9880
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 17:08
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Едно друго прашање: што кога вашето малку поодраснато дете навистина знае повеќе од вас? Дали сте доволно отворени и можете и имате храброст да речете: да, во право си, јас згрешив.Sekogas,i ne samo deka ke recam tuku i ke se izvinam.No sto koga znaete deka ne se vo pravo?Zatoa sto starosta sepak nosi nekoe iskustvo.Nekogas ednostavno znaete deka gresat,ili pak treba i po  bilo koja cena da uvidat sami kolku i dali zgresile?Decata sepak ne se bilki za odgleduvanje pa ako cveta dobro ako ne ke zasadam nova! 
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 12:12
За мене отсекогаш најтешката работа или што некои би рекле „кариера“ е кариерата на родител. Јас се уште немам деца, но многу сакам деца, ме интересира педагогија и психологија и работам со деца од сите возрасти - од 5 годишна до студенти (музичар сум и држам индивидуална настава по инструмент). И најтешко е со пубертетлиите. Јас се трудам да се управувам според личноста на детето според индивидуалноста на секое и тоа воопшто не  е едноставно.
Се сеќавам дека кога бев во пубертет имав  проблеми со моите, кои се спротивставуваа на некои нешта кои јас ги правев. Јас им велев: „остави ме да се изгорам. Само така ќе научам.“ Искуството го добиваме само преку сопствената кожа. Тоа сите го знаеме.
Прашањето е за што, за каков проблем  се работи: во мојот случај се работеше за прва љубовна врска која не им се допаѓаше на моите родители, но која јас ја имав и живеев и покрај тоа. По неколку месеци видов дека имале право и таа приказна заврши.  Не беше страшно. Во пубертетот детето се одвојува од симбиозата со родителите. го гради својот интергритет и идентитет. Себично е и мисли најмногу или само на себе. И му треба да пружа отпор. Затоа што така се гради. Тоа е за родителите тешко, можеби болно, но е природно.
Но ако се работи за здравје на дете, за земање дроги или слично, тогаш е многу поинаква работата.
Значи, зависи од конкретниот проблем.


Изменето од chuchuliga - 21.Јануари.2007 во 12:13
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 20:10
ClapClap Многу добро размислување 
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 23:26
Prvo prasanje sto treba da se postavi e dali imate doverba vo vasite deca?
Dali navistina veruvate deka ste gi vospitale dobro, pa moze da se ubedite sebe si deka ke ja donesat vistinskata odluka?
Vtoro prasanje e dali gi pocituvate sopstvenite deca kako licnosti, koi utre ke bidat zreli i vozrasni i sami ke donesuvaat odluki.
E koga toa ke si go rascistite so sebe si togas nema da imate nikakov problem. Se soglasuvam so chuchuliga nekoi raboti decata treba da si gi doziveat sami, da im bide dozvoleno da se 'izgorat" na sopstveno iskustvo. Dzabe vie zboruvate, nekoi raboti treba da se osetat na sopstvena koza za da se nauci lekcijata.
Dali bi priznal deka gresam i deka deteto e vo pravo? Da, bez problem i deteto e individa sposobno za percepcija i donesuvanje odluki. Imam poverenje vo moite deca, im veruvam sekogas deka ke donesat prava odluka vo bilo koja situacija, zasto non stop im zboruvam i koga me slusaat i koga ne me slusaat :)), pa valjda nesto ke ostane vo glava od tolku mnogu zboruvanje :)).
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
AVITAS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AVITAS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2016 во 16:33
Zdravo! Znaci vo ocajna situacija sum , imam dve kekri 7 godisna razlika ednata 17 drugata 10. pogolemata veke vo izminat pubertet pomalata ( vo denesno vreme vleguva poleka ama sigurno) znaci problemot e vo mene .Tolku mnogu sum tolernatna razbirliva, ne gi teram da gi izvsruvat moite obvrski po doma,t.s da pomagaat sekogas sakam da gi naucam da si gi zavrsuvaat nivnite obvrski.. skolo, higiena itn. NO, jazot se javuva megu niv, ponekogas mi dojde tolku mnogu naporno doma, sto gi zamolam za edna najmala sitnica, dali tatko im, pa toj ke rece eve ti gi kekrite , tie treba da pomagaat pri tri zeni drndrndrn balkanski maz:.( zamolam ja pomalata taa ke odgovori zosto pak se jas, i taka krugot se vrti.. toa e eden primer.. od sekojdnevnite raboti..sto veke mi puka filmot jas sama se rastrgam tie si ja prfrlaat topkata. najmnogu krivica ja davam na mazot mi.. toj ednostavno treba da mi bide tim na mene koga toj bi mi pomagal i tie bi naucile sto e odnos i pocituvanje koga pobara pomos nekoj.a toj naucil samo treba devojkite da pomagaat A da ne spomnuvam postojana kavga megu niv dvete !"veke pocnuvaat po nekoi razmeni na obleka znaci kavga( eve bas vo momnetov ni postov ne mozam na raat da go napisam ) !! haos, pogolemata e poveke samostojna i kako pomala bese. pomalata ja razgaliv, i veke so njzinite 10 god.. ne e samostojna apsolutno za nisto.Od prvite dve zapcinja koga im porasnaa im gi miev zabcinjata do segasnite 10 god bi trebalo da znae bez da ja podsetuvam.. vi go spomnuvam ova bidjeki.. ne e deka ne gi ucam . sto pocnuvam da gubam tolerancija i strplenie a znam deka mi treba mnogu.Eve najprost primer nikogas ne saka ni d aproba sama d aja pribee kosata sekogas e mamamoooo, mamooo podaj mi paloma, mamo dojdi vo wc.. mamooo. priberi mi kosataa.. nzzzzzzz... ednostavnoo.. sum izmorena izmorena...sitnica ama mi go unistuvaat mozokot.. a da, za na uciliste i ja pribiram sekogass ili sekogas sakam da napravam nekoja ubava pletenka ne dava .. znacii togas nema moja zelba ili nesto moderno, inat vodi. a doma postojano ne znae da si ja pribere na .. nikakov nacin znae ama sekogas zbori ne znam. uf izvinete na dolgiot post noo.. mi treba odmor ama ne so niv bez niv! a imam samo 36 godini..site moi drugarki mi zborat deka premnogu sum meka , i deka premnogu imam strpelnie. jas sum ubedena deka so decata treba taka i so dobro .. me unistuva . bidejkii za zal.. ne sum gi naucila na dobro.. cuvstvuvam deka se vo pravo moite drugarki. Ve molam za bilo kakvo mislenje , razgovor ili bilo sto


Изменето од AVITAS - 17.Септември.2016 во 16:40
Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2016 во 14:41
Originally posted by AVITAS AVITAS напиша:

Zdravo! Znaci vo ocajna situacija sum , imam dve kekri 7 godisna razlika ednata 17 drugata 10. pogolemata veke vo izminat pubertet pomalata ( vo denesno vreme vleguva poleka ama sigurno) znaci problemot e vo mene .Tolku mnogu sum tolernatna razbirliva, ne gi teram da gi izvsruvat moite obvrski po doma,t.s da pomagaat sekogas sakam da gi naucam da si gi zavrsuvaat nivnite obvrski.. skolo, higiena itn. NO, jazot se javuva megu niv, ponekogas mi dojde tolku mnogu naporno doma, sto gi zamolam za edna najmala sitnica, dali tatko im, pa toj ke rece eve ti gi kekrite , tie treba da pomagaat pri tri zeni drndrndrn balkanski maz:.( zamolam ja pomalata taa ke odgovori zosto pak se jas, i taka krugot se vrti.. toa e eden primer.. od sekojdnevnite raboti..sto veke mi puka filmot jas sama se rastrgam tie si ja prfrlaat topkata. najmnogu krivica ja davam na mazot mi.. toj ednostavno treba da mi bide tim na mene koga toj bi mi pomagal i tie bi naucile sto e odnos i pocituvanje koga pobara pomos nekoj.a toj naucil samo treba devojkite da pomagaat A da ne spomnuvam postojana kavga megu niv dvete !"veke pocnuvaat po nekoi razmeni na obleka znaci kavga( eve bas vo momnetov ni postov ne mozam na raat da go napisam ) !! haos, pogolemata e poveke samostojna i kako pomala bese. pomalata ja razgaliv, i veke so njzinite 10 god.. ne e samostojna apsolutno za nisto.Od prvite dve zapcinja koga im porasnaa im gi miev zabcinjata do segasnite 10 god bi trebalo da znae bez da ja podsetuvam.. vi go spomnuvam ova bidjeki.. ne e deka ne gi ucam . sto pocnuvam da gubam tolerancija i strplenie a znam deka mi treba mnogu.Eve najprost primer nikogas ne saka ni d aproba sama d aja pribee kosata sekogas e mamamoooo, mamooo podaj mi paloma, mamo dojdi vo wc.. mamooo. priberi mi kosataa.. nzzzzzzz... ednostavnoo.. sum izmorena izmorena...sitnica ama mi go unistuvaat mozokot.. a da, za na uciliste i ja pribiram sekogass ili sekogas sakam da napravam nekoja ubava pletenka ne dava .. znacii togas nema moja zelba ili nesto moderno, inat vodi. a doma postojano ne znae da si ja pribere na .. nikakov nacin znae ama sekogas zbori ne znam. uf izvinete na dolgiot post noo.. mi treba odmor ama ne so niv bez niv! a imam samo 36 godini..site moi drugarki mi zborat deka premnogu sum meka , i deka premnogu imam strpelnie. jas sum ubedena deka so decata treba taka i so dobro .. me unistuva . bidejkii za zal.. ne sum gi naucila na dobro.. cuvstvuvam deka se vo pravo moite drugarki. Ve molam za bilo kakvo mislenje , razgovor ili bilo sto

nemoj da se nerviras,bidi malku poostra so niv, sega se taka ama koga ke bidat vo situacija da majka im ne e vo momentot pokraj niv e togas ke bide poinaku,znam po sebe po sestra mi.... dokolku ne vi e tesko mozeme malku da porazgovarame vo inboks no dobro e da cues i povejke mislenja od forumdziite tuka.pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.