IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Вештачко оплодување: ДА или НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вештачко оплодување: ДА или НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Прашање: Дали сте за Ин Витро??
Одговор Гласови Статистика
44 [81,48%]
6 [11,11%]
2 [3,70%]
2 [3,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 01:53
bolje da ne go prasas nisto...nema gluposti da se iznaslusasголема%20насмевкаma sam sebe lom se napravi...uste koga ke ispobrka koj storm govoriголема%20насмевкаtogas epten se gubi u prostor i vremeнамигнување
vazno e da castis...i to sto po brgu..samo relaksiraj se i se ke bide OKзадоволствоголемо%20гушкање
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 01:54
да грани
во јануари кје и држам фигу
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 01:55
baska kje otvorime vo noemvri
tema MEKICI

големо%20гушкање


Изменето од anakin - 18.Ноември.2008 во 01:55
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 01:56
Originally posted by anakin anakin напиша:

да грани
во јануари кје и држам фигу
големо%20гушкање
ke ne ima po viseзадоволствоголемо%20гушкање
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
ladyzaki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladyzaki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 02:17
a ako posvoime dete koj ke bide tatko?a ako jas dobijam dete jas ke bidam i majka i tatko ako treba.Imam ljubov za cel svet a ne pa za edno bebule ili tri.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 02:21
Originally posted by ladyzaki ladyzaki напиша:

a ako posvoime dete koj ke bide tatko?a ako jas dobijam dete jas ke bidam i majka i tatko ako treba.Imam ljubov za cel svet a ne pa za edno bebule ili tri.
аплауз..ke ti dade Gospod...големо%20гушкањеголемо%20гушкањеimas srce za cel timсреќа
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
sigurnost Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sigurnost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 15:42
Ова е најблагородното нешто што може да се случи на двајца родители. Во овој модерен свет на сите ни се дава еднаква можност . Сакав само да напоменам дека сега и во Македонија има можност за криопрезервација на сперма или овариум . Тие мажи или жени кои во овој момент не се сппремни да имаат деца , или ги чека долготрајна хемотерапија можат да го зачуваат својот биолошки материјал и да го употребат подоцна . Исто така имаат можност да го подарат истиот и да направат добро дело .
Кон врв
nikolceo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolceo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 00:01
Pozdrav do site citateli na ovoj forum. Bas mi e drago sto imate pozitvni mislena za IN VItro. Jas sum embriolog profesionalec rabotam veke 9 godini IN Vitro. pa ete su tuka da im odgovoram se razbira besplatno na site prasanja sto ke se vo mojot domen.
Pozdrav i ve ocekuvam. Pasuvajte ne se se plasete ili stramete
Nikolce
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 15:27
Кога жената/ двојката се упатува на ин витро?
Кои испитувања претходно МОРА да се направат?
Благодарам
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 16:29
Најчесто кога сите други опции се исцрпени нели.
Сакаш да го оствариш правото преку фондот?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 16:55
...Не знам дали имам СЕ направено- бев во Плодност Битола за преглед, брисеви за микробиолошки тест и правев на трет ден од циклус испитување на хормони...
Треба да правам ХСГ- што ме плаши... и толку. Дали е тоа доволно, па да барам преку фондот?
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2014 во 23:15
Originally posted by Radmila Rada Radmila Rada напиша:

...Не знам дали имам СЕ направено- бев во Плодност Битола за преглед, брисеви за микробиолошки тест и правев на трет ден од циклус испитување на хормони...
Треба да правам ХСГ- што ме плаши... и толку. Дали е тоа доволно, па да барам преку фондот? 
Не се плаши за ХСГ, не е толку страшносреќаголемо гушкање

Ти треба колпоскопски преглед со ПАП, HSG, HSS, HCS, LPSC, хормонски статус на трет ден од циклусот ама да не ти се постари од 6 месеци затоа што нема да ти ги признаат, тест за хепатит Б и Ц исто не постари од 6 месеци, крвна група и Рх фактор, микробиолошките брисеви, целосна биохемиска анализа и за маж ти исто крвна група и Рх фактор, бактериолошки преглед на сперма, тестовите за Хив и хепатит и спермограм.

И не знам дали треба уште нешто хмм. Најдобро да си прашаш во фондот, знам дека имаше уште нешто ама воопшто не ми текнува а и не можам да најдам во моментов.
Па кажи што ќе направишголемо гушкање


Изменето од evangeline - 05.Февруари.2014 во 23:16
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2014 во 09:36

Ти треба колпоскопски преглед со ПАП, HSG, HSS, HCS, LPSC, хормонски статус на трет ден од циклусот ама да не ти се постари од 6 месеци затоа што нема да ти ги признаат, тест за хепатит Б и Ц исто не постари од 6 месеци, крвна група и Рх фактор, микробиолошките брисеви, целосна биохемиска анализа и за маж ти исто крвна група и Рх фактор, бактериолошки преглед на сперма, тестовите за Хив и хепатит и спермограм.

аааууу....абе за работа во НАСА не бараат толку документи колку што бараат за  вештачко оплодување  изненадување
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2014 во 09:47
Фондот бара. Додуша и за приватно ти требаат испитувањата. Секоја жена што долго време се обидува да забремени сигурна сум дека ги направила 80 % од нив.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.