IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Тетоважата како доживотен белег!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тетоважата како доживотен белег!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тетоважата како доживотен белег!!
    Испратена: 21.Декември.2006 во 11:22

*Прво малце околу самата тетоважа!!LOLLOLWink

 
Тетовирањето е повеќе од сериозна работа, на што укажува фактот дека пред да се одлучите на ваков потег морате добро да размислите што и каде на телото ќе тетовирате, и што е најважно, кој ќе ве тетовира.
Секој треба добро да размисли зошто сака тетоважа, каде сака да ја смести, но пред се треба да ги погледне фотографиите од делата на оној кој ќе ви ја изработи тетоважата.
 Едно од најважните предупредувања и упатства кои секоја личност пред тетовирање треба да ги знае е дека не смеат да се впуштаат во тетовирање во неадекватни услови, што значи дека не треба да се тетовираат во домашни услови, туку во студија кои имаат дозвола за работа.
 На прво место се хигиенските услови, запазени во секое сериозно студио. За одржување на приборот за тетовирање секое студио треба да има апарати за стерилизација кои со помош на притисокот и високите температури ги уништуваат хив вирусот, хепатитисот и другите вирусни заболувања.

Што се однесува пак на самиот процес на тетовирање, секоја личност треба да знае дека не може да биде подложена на тетовирање доколку не е полнолетна. Во случај личноста да има 16 години на третман може да дојде во придружба од само еден родител. Имено, не постои закон кој ја регулира возрастната граница за тетовирање, но секое студио има свои правилници за работа.
Безбедното тетовирање бара и одредени правила на однесување кои секој треба да ги почитува. Имено на третман не смеете да отидете гладни (ниту пак да бидете прејадени), ненаспиени ( уморот и недостатокот од енергија можат да предизвикаат нервоза, чувствителност на болка, а во некои случаи и несвестица), во видно алкохолизирана состојба, под влијание на дрога или лекови. Тоа може да предизвика зголемено крварење и да влијае на квалитетот на тетоважата и процесот на заздравување.
Доколку сте алергични, страдате од некои хронични болести, срцеви збаолувања или сте бремени, морате да го преудпредите мајсторот за тоа, кој ќе ве насочи на консултација со лекар за евентуални нуспојави.
**Избор на тетоважата

Во првиот договор со мајсторот, личноста со разговор се одлучува за мотивот кој ќе го тетовира, неговата големина, бојата, како и позицијата на телото. Во зависност од големината на тетоважата мајсторот ќе ви објанси колку време ќе трае самата изведба и ќе ви договори термин.
Секоја одлука, па така и оваа подразбира трпение. Имено, брзоплетите одлуки најчесто завршуваат со разочарување по кратко време. Исто така, треба да се нагласи и дека не смеете да им подлегнувате на трендовите, туку да бидете сигурни дека истата таа слика, детал или мотив ќе ви се допаѓа подолго време. Имаме совет и за овој случај: „Тетоважите не и се потчинуваат на модата, тие се доживотни!“.
***По тетовирањето

Самиот дел од телото на кој сте се тетовирале бара одреден вид на нега по третманот. Во студиото вашата свежа тетоважа ќе ја заштитат со крема и фолија, и детално ќе ви објаснат што се е потребно за нега на тетоважата. Првите 10 дена тетоважата се третира со за тоа наменетата крема пет до шест пати на ден, по што тетоважата се покрива со заштитната најлонска фолија. Важно е да се напомене дека првите 10 дена, тетоважата не треба да се изложува на вода од базен, река или поток. Исто така првите три месеци тетоважата не смее директно да се изложува на сонце, а не се препорачуваат ни третмани во солариум.
Непочитувањето на овие правила може да влијае врз квалитетот на тетоважата, или пак да резултира со најразлични воспаленија на кожата.

Според тоа, доколку се одлучите за тетоважа, ви советуваме – добро размислете, побарајте стручен совет и, она најважното, не впуштајте се во рацете на нестручни личности!!WinkWink

 
 


Изменето од SeXY - 17.Февруари.2007 во 13:22
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 11:29
Колку за вас тетоважите ви претставуваат нешто кое со желба и гордост го носите цел живот??
 Дали може да се смета како доживотен белег??Сепак и не сите луѓе ставаат тетоважи кои се поврзани директно со нив , нивната личност ! Има и такави кои се одлучуваат за тетоважа која им се допаѓа како мотивSmile 
Но сепак мислам дека во повеќето случаеви тоа е нешто кое претсавува можеби спомен( среќен или трагичен)  ,период од нашиот живот кои имаме желба да го претставиме токму на ваков начин или може да се смета како некои вид на сопствен имиџ...
 
Сепак мој став е дека се ЗАДОВОЛСТВО и секако белег на нашата личност!!!StarStar
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 11:52
Јас сакам Пајаче на газетоEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 11:56
Sexy se soglasuvam so tebe deka tetovazata zboruva za samite nas za edne period od nashiot zivot.Bidejki imam tetovazi ednata znacitelno mi znaci..toa e beleg na moeto vreme, toa e delfinot :)
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 12:54
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

„Тетоважите не и се потчинуваат на модата, тие се доживотни!“.


LOL

Тетоважите се доживотна последица на следење на модата. Да не се лажеме, тетоважа се прави од помодарство или од збудаленост.

На женски кога ќе видам тетоважа, тоа ми е turn-off. Некој има искоментирано во врска со тоа дека е "slut stamp".


Изменето од sensei - 21.Декември.2006 во 12:58
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 12:56
Originally posted by maja maja напиша:

Sexy se soglasuvam so tebe deka tetovazata zboruva za samite nas za edne period od nashiot zivot.Bidejki imam tetovazi ednata znacitelno mi znaci..toa e beleg na moeto vreme, toa e delfinot :)
 
интересно интересно :)
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 13:12
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

„Тетоважите не и се потчинуваат на модата, тие се доживотни!“.


LOL

Тетоважите се доживотна последица на следење на модата.
прво се тетовирав до сега 3 пати а и пак ќе се тетовирам!! Се она што имам на мене не е последица од модатаAngryAngry
 Не би ја трпела таа болка и тој ризик да кажам у афтер кер за да бидам фешнDeadDead
Тетоважи кои служат за моден детаљ се оние привремените но човек кога ќе стави трајна тоа е дефинитивно нешто битно кое го сака или го мрзи но го обележува!!!!Модата не е во нашата психа па да ја овековечуваме ,всусност и таа е минлива но тетоважата е трајна!!!!
 
 Да не се лажеме, тетоважа се прави од помодарство или од збудаленост.DeadDeadDead

На женски кога ќе видам тетоважа, тоа ми е turn-off. Некој има искоментирано во врска со тоа дека е "slut stamp".

лошо мислиш спред мене сепак ова е 21 век кога више не се тетовирани само затворски луѓе или лесни девојќи!!Angry 
 
 
Е токму ова сакав и да го прочитам за да образложам!!
 
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 13:29
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

прво се тетовирав до сега 3 пати а и пак ќе се тетовирам!! Се она што имам на мене не е последица од модатаAngryAngry
 Не би ја трпела таа болка и тој ризик да кажам у афтер кер за да бидам фешнDeadDead
Тетоважи кои служат за моден детаљ се оние привремените но човек кога ќе стави трајна тоа е дефинитивно нешто битно кое го сака или го мрзи но го обележува!!!!Модата не е во нашата психа па да ја овековечуваме ,всусност и таа е минлива но тетоважата е трајна!!!!

И трајната тетоважа е мода. Со тоа купуваш некој лајфстајл, се етикетираш како припадничка на една „модерна“ „авангардна“ група и субкултура. А сето тоа е безвредно, како и секоја минлива мода.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 13:37
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

прво се тетовирав до сега 3 пати а и пак ќе се тетовирам!! Се она што имам на мене не е последица од модатаAngryAngry
 Не би ја трпела таа болка и тој ризик да кажам у афтер кер за да бидам фешнDeadDead
Тетоважи кои служат за моден детаљ се оние привремените но човек кога ќе стави трајна тоа е дефинитивно нешто битно кое го сака или го мрзи но го обележува!!!!Модата не е во нашата психа па да ја овековечуваме ,всусност и таа е минлива но тетоважата е трајна!!!!

И трајната тетоважа е мода. Со тоа купуваш некој лајфстајл, се етикетираш како припадничка на една „модерна“ „авангардна“ група и субкултура. А сето тоа е безвредно, како и секоја минлива мода.
 
Лајф стајл и имиџ си градиш срема однесување облека музика начин на живот! Може тетоважата да е некој дел од ова но никој не би се тетовирал само за да се вброи или да се направи аванагарда!!!!Ouch
 
Сепак и залудно е да се повторувам ти очигледно го имаш овој став! Имаш луѓе кои се тетовирани и нететовирани кои ова го мислат и поддржуваат но затоа да прашаш некој кој што има ќе го тврди мојот став!!!
 
На крај краева NOTHING IS REAL UNTILL YOU FEEL IT!!!!LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 13:42
ja ne sakam tetovazi, a pa dozivotni EPTEN ne.......

prvo nikogash ne bi mozela da kazae E OVA go sakam za cel zivot,
vtoro i ako kazam e ova....toa koa kje mi ostari kozata koa kje mi se zbrcka i razvlece kje stane edna amorfna bljuvotina shto mozebi i kje nalikuva na neshto...

a za tetovazite na drugite nemam bash nikakov stav...nitu me fasciniraat , nitu me potresuvaat....
tetovaza, ko tetovaza... prazna Wink (vo kontekst na kuferLOL)

Motivation is game in my hands
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 13:46

 Па затоа и зборам јас дека трајна тату мора да е од лично значење иначе која е таа што ќе ти се допага цел живот??Confused

 Затоа ако тоа е нешто својствено за тебе ќе си го носиш до крај на животот!!!Smile
 
Некој дури сметаат дека ќе се изневерат себе си као ја извадат еве јас на пример!!Smile
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 14:17
Originally posted by ivana ivana напиша:


prvo nikogash ne bi mozela da kazae E OVA go sakam za cel zivot,
vtoro i ako kazam e ova....toa koa kje mi ostari kozata koa kje mi se
zbrcka i razvlece kje stane edna amorfna bljuvotina shto mozebi i kje
nalikuva na neshto...
E sega bash okolu ova Ivana si vo pravo celosno, zosto so samoto stareenje kozata popusta se razvlekuva itn...mene mi se sluci nesto so tetovazata koja ja imav na desnata strana.Bidejki me fati slepoto crevo morashe da se otstrani a tetovazata se naoghashe skoro na toj del.Po operacijata koga se vidov deluvashe UZASNO ja nemashe celosnata tetovaza a na delot kade sto beshe izvrshena operacijata imav luzna tolku grozna kako nekoj da si igral na mene X(iks) O (krukce)..Mi smetashe premnogu, a veke doagjaa letnite odmori....taka da ja trgnav i tetovazata i luznata.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 23:13

Се сложувам малце со ова но сепак тој проблем не им се дешава на сите! Сепак и тетоважата може да се каже дека има одреден период кога таа е сјајна и бојата и е јака ! Но сепак има и многу начини како таа и понатака да се оддржува со специјални креми и сл па и ако толку изгледа лошо или избледено може и се случува да се повтори т.е да и се обнови бојата!Smile Всушност тоа малце и зависи и до квалитетот на бојата и до самата изработка на тетоважата!Smile

Така да имам видено и тетоважи кои и после 12 години од нивното ставање сеусте добро изгледаат...


Изменето од SeXY - 21.Декември.2006 во 23:16
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 23:46
Се согласувам дека тетоважата е доживотен белег.... И дека стварно треба нешто да ти значи за да ја ставиш..... Не верувам дека некој само заради мода ќе си стаи тетоважа која ќе ја носи цел живот.... Нема логика.... Confused
Иначе јас не би стаила.... Не дека не ги сакам тетоважите (баш ми се убави) али многу сакам промени и нема да издржам цел живот да имам иста тетоважа..... Али никогаш не вели никогаш.... Можда некад ќе стаам, којзнаеBig%20smile..... Имам ставано тетоважи онакви за 1-2 недела..... Big%20smile
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.