IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Судбина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Судбина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
Автор
Порака
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 01:11
...........mora da ostane taka?.........
sekako daTongue
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 01:12
4esto i toa golemi sh......ds,no........sepak SUDBINA Tongue
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 01:23
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa e fatalistichko gledanje na svetov i ako go prifatis TOA znachi deka se otkazhuvas od SE ostanatoto.

Vakvoto razmisluvanje e filozofija na malodushnite i suevernite. Duri ne spagja nitu vo sferata na religiite bidejki tie site davaat najgolem akcent tokmu na chovechkiot odnos prema Boga, svetot i megjusebno.

Ako imase sudbina, togas se bi padnalo vo voda kako bescelno i neodrzhivo. Vporochem, bi bilo potpolno kontradiktorno so religiskoto veruvanje deka chovekot e sozdaden po Bozhiot lik so potpolna sloboda na volja i izbor na svoite dela.


ah da e taka a ne e

covek ima svoj zivot sto go kreira
saka da ja stvara svojata sudbina
i uspeva vo toa
no nekogas ne
razni pricini okolu nego pravat da neuspee t.e.
nekogas neizleduva kako sto saka
pa taa sostojba si ja narekuva losa sudbina
i se tesi deka e momentalna

ako slucajno izlese nesto neocekuvano dobro
toa go narekuva srekjna sudbina

taka da covekot ja kreira i ne ja kreira svojata sudbina
te   ima o dobri i losi i namerno i nemamerni okolnosti

a deka mora da se otkaze od se drugo toa e glupost
ne se otkazuva od nisto
nego se bori so okolnostite taka da mu bide naj naj naj




status quo


Изменето од anakin - 28.Април.2007 во 01:24
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 01:56
Originally posted by T-viki T-viki напиша:

[QUOTE=anakin]SUDBINO PRED TEBE I GORDOSTA KLECHI


NO IMA TAKVA TEMA TAKA DA OVA KJE SE BRISE
[/QU
И ГОСПОД ПРЕД ФАКТИТЕ МОЛЧИ....

SAMO GORDOSTA NE KLECI...Shocked
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 08:28

 

SUDBINA E DA BIDES NA VISTINKOTO MESTO VO VISTINSKIOT MOMENT

WinkStarWinkStarWink


Изменето од zeznata - 29.Мај.2007 во 08:29
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 12:41
toa bas i ne e sudbina tuku sreka
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 17:32

 

SREKATA E DEL OD SUDBINATA

SUDBINATA SAMI SI JA KROIME SO TOA STO SAMI POVLEKUVAME POTEZI ZA NESTATA(dali ova-dali ona(sami si birame)).....................

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 21:53
malku gi mesas poimite, sudbina e nesto sto ti se slucuva bez da sakas ili sakas , nesto na sto ti ne mozes da vlijaes.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 00:38
tochno, butel,....sudbina e, i toa zla,....shto se rodil chovek vo ovaa "drzava"!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 06:41
sudbina  da site imame sudbina ama koj je glavniot na nashata sudbina?nekogash imame dobri momenti nekogash ne bash dobri.kolku da se borime za da ja po odobrime nashata sudbina uvek neshto prechi. no shto i koj je toj ili toa shto ni vnosuva ili dava sudbina i kakva da je.nikoj od nas neki losho no i toa ni se sluchva i ako neznaeme zoshto i kako. jas ne mislam nie lugeto mozime se sami da poprajme za sudbinata ama sakam da znam vie shto mislite.od kade je taa sudbina .koj ni je vnosuva.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 09:54
Ne mozam da ja izrazam realnosta koja mozam da ja zabelezam so svoite setila.Kako moze da se izrazi ona sto ne e vidlivo so golo oko ili ona sto uvoto ne moze da go cue?
Najlesno e da kazeme t.e. obvinime sudbinata e kriva(koga nemozeme da obvinime nekoj drug(a pretezno togas ja spomnuvame sudbinata))
Moto mislenje e :Sudbinata sami si ja kroime so momentalnite odluki koi gi donesuvame vo tekot zivotot .Ako ne vnimavame toa ni predstavuva precka,namesto da ni pomogne .Sme imale problem,sega se dva....i se taka ke bide dodeka ne se resi osnovniot problem,a osnovniot problem mozebi i nema da go znaeme ili mozebi ke go znaeme no momentot na odlukata pominal sega e veke kasno,pa ponatamu ke se trudime slednite problemi da gi resime i da vnimavame da donesuvame pravilni odluki...................
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 11:56
Sudbinata sami si ja kroime so momentalnite odluki koi gi donesuvame vo tekot zivotot

------------------

Kako ja donese ti odlukata vo koja zemja da se rodis, vo koj grad, vo koe semejstvo, koj se da ti bide rodnina? Nema da odam ponatamu , samo da cujam odgovor na ova prasanje.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 12:50

Sekoja odluka ne zavisi samo od nas postojat i drugi luge koi svesno ili nesvesno(borejki se za svoe jas)odlucuvaat za nas(t.e.ne poprecuvaat ili ni pruzaat)

Toa sto nie postoime ovde kaj sto sme(sekoj poedinec) e odluka na nasite roditeli.Tie ne sozdale,ni dale patokaz(za koi oni mislele deka e najdobar za nas)kako da se snaogame ponatamu vo zivotot,kako da bideme samostojni (za da donesuvame sami odluki.....)tuka e i obrazovanieto za koe sami donesuvame odluka sto sakame ponatamu da bideme vo zivotot.......i mnogu drugi odluki koi ne ponele vo zivotot za da bideme denes toa sto sme i kade sto sme.

Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:56
Ako ima Sudbina, toa znachi se e predprogramirano, togajka nema mesto za neshto takvo kako Slobodna Volja, bidejki i Voljata e predprogramirana.

Ako vo Celost se pogledne Kreacijata i se misli vo termovi na Sudbina, togajka toa e eden "Matrix" i se e pred programirano.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.