IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Tранссексуалци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Tранссексуалци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 19:37
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ги поддржувам овие лица... секој си има право на свој личен избор, не гледам зашто да би го пикале носот секаде и да продаваме му*а за бубрези... само мое мислење де 
Боки и Азис се далеку од вистински трансексуалци, баш напротив, недостатокот на талент, го надокнадуваат со скандалозност, се со цел да паѓаат во муабет на локалната раја и да се во центар на внимание без многу труд и талент вложен во тоа...
далеку се од искажување на било што, само се жедни за внимание, тоа е се... и никој никаде не им го пика носот, мојот нос не ни би ги помирисал, едноставно тие на тебе ти се пикаат под нос

инаку Боки ми е одвратен, не поради тоа што се облекува како жена, туку поради тоа што моите очи мораат да го трпат неговиот вишок од сало, изобличеност и полна грамадност во висина и ширина, што е одвратно за секој човек, без разлика на сексуални ориентации и слично... не ме интересира што е и какви се неговите сексуални ориентации, само нека биде пристоен малку... и да не ги тужи сите што го вреѓаат, бидејќи сам си се меси на навреди


Изменето од zabegan - 07.Април.2012 во 19:39
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 19:41
Не мислев конкретно на Азис и на Боки (за Азис знам само дека е или беше пејач), туку општо за трансродовите. Боки не го миришам ни јас зашто е човек со карактер кој мене ми ги иритира живците.   среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 19:54
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Не мислев конкретно на Азис и на Боки (за Азис знам само дека е или беше пејач), туку општо за трансродовите. Боки не го миришам ни јас зашто е човек со карактер кој мене ми ги иритира живците.   среќа
амин да
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 19:57
Дефинитивно. Немам ништо против тоа како се облекуваат. На крајот од краиштата ниту пак јас немам некој многу женствен стил, и ако некој треба да ми суди за мојата личност само поради гардеробата, ондак бујрум! Но тоа што човек го носи во душата го сервира преку муабет и неговото однесување. Јас никогаш не мрчам за нечиј изглед, начин на облекување, кој со што се идинтификува и кој со кого сака да спие... но кога гледам дека некој навистина нема манири и осет па можда и познавање за тоа што се некои основни вредности... не знам што можам да кажам повеќе. Не знам ни дали е потребно.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 21:55
Ti imash mnogu pozdravi sogleduvanja za zhivotot otkolku mnogu drugi takanarecheni "zdravi  lugje".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 22:02
големо гушкање јас само сакам да сум среќна, не сакам никому да судам... уште да намалам со мрчењето, да го секнам изворот од кај што потекнува моето мрчаторско однесување - тогаш ќе бидам избалансирана и здрава личност... здрава во смисла на тоа дека нема да се трујам себеси со депре расположенија и себе - омраза. Го одам тој пат. Јас сум таква каква што сум, немам намера ни да се кријам повеќе ни да се истакнувам. Немам што да судам за нечиј туѓ личен живот.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 22:21
И да сакаш да бидеш оноа што сакаат другите - ТОА НЕ МОЖЕШ ДА БИДЕШ !

Бог не те создал таква.


Можеш да се мачиш, можеш да се кучиш, можеш да cе преправаш, можеш да му одиш по ќејф на Петко, можеш да му одиш по ќејф на Станко, можеш да им одиш по ќејфот на 10 други луѓе, но не можеш да им одиш по ќејфот на сите луѓе во цел свет!

И не само тоа, туку така нема никогаш да бидеш искрена и природна, онака како што те создал Господ.

А ти си создадена онака како што треба да бидеш создадена, не си имала свој избор, ниту си направена по изборот на другите луѓе.

И така е со сите нас.

Како што ти реков еднаш,  имаш многу важна улога за сите оние кои ќе се сретнат со тебе. Ти си нивен reality check, ти "Исусова лакмус хартија" на која се тестираат човековите Љубов, Милосрдие и Прифаќање.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2012 во 03:31
Za tebe se sto mozam da kazam e deka si eden razumen covek. I da, vo pravo si. Se soglasuvam vo celost so tebe. големо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 17:05
Сеуште ми лебди едно прашање во глава: Зошто луѓето имаат потреба да живеат во рамка? Зошто се плашат од разликите? Зошто мора за една личност тоа што го носи меѓу нозете да биде предуслов за тоа како таа треба да се однесува? Зошто е толку погрешно да се идентификува со нешто што не е според вообичаените правила и прописи кога тоа всушност никому лично не му наштетува? 

Наметнати се некои погрешни правила на функционирање кои ги спречува 'поинаквите' да се изразат себеси во свое светло. Притиска стравот од отфрлање, притиска стравот од можноста да се биде малтретиран, истепан, избркан од работа, постои она гушење кога треба да се однесуваш и облекуваш како што налага општеството затоа што ако човек не ги опишува тие непишани или пишани правила ќе бидеш осуден на пропаст, но зошто? Навистина не ми е јасно зошто? Кому тоа му пречи кој како ќе се облече, каква гестикулација е за него/неа автентична? Тоа е премногу лично, тоа е дел од личноста, не ја убивајте со својата препотентност и не се лупајте сите во гради затоа што сте понормални од некој. Не судете затоа што никој не би одбрал да биде тоа што е и дозволете им на луѓето да бидам среќни и да го најдат сопствениот баланс без притоа да ги исмеете, омаловажите, истепате и плукнете на улица. Размислете пред да го погледнете некого накриво дека можеби тој се бори и за сопствениот живот не можејќи да излезе на крај со сопствениот дисбаланс. Никој никому не наштетува со тоа што е геј, лезбејка, трансродов, трансексуалец, бисексуалец. 

Да шириме само љубов и мир, нема поента да и се посветуваме на омразата и да се уништуваме едни со други повеќе. Да бидеме поттикнувачи на насмевката да ги прошири своите размери, стоп за болката и солзите.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 20:26
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да шириме само љубов и мир, нема поента да и се посветуваме на омразата и да се уништуваме едни со други повеќе. Да бидеме поттикнувачи на насмевката да ги прошири своите размери, стоп за болката и солзите.


Амин!

Тоа го велеше, учеше и живееше Исус пред 2000 години.

Денес луѓето само тоа го велат... ретко кој го живее, вклучувајќи ги и оние кои се декларираат како Исусови следбеници од сите христијански деноминации.


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Сеуште ми лебди едно прашање во глава: Зошто луѓето имаат потреба да живеат во рамка? Зошто се плашат од разликите? Зошто мора за една личност тоа што го носи меѓу нозете да биде предуслов за тоа како таа треба да се однесува? Зошто е толку погрешно да се идентификува со нешто што не е според вообичаените правила и прописи кога тоа всушност никому лично не му наштетува? 

Наметнати се некои погрешни правила на функционирање кои ги спречува 'поинаквите' да се изразат себеси во свое светло. Притиска стравот од отфрлање, притиска стравот од можноста да се биде малтретиран, истепан, избркан од работа, постои она гушење кога треба да се однесуваш и облекуваш како што налага општеството затоа што ако човек не ги опишува тие непишани или пишани правила ќе бидеш осуден на пропаст, но зошто? Навистина не ми е јасно зошто?


Одговорот е едноставен злато.

Тоа е затоа што сето оноа што го наведуваш е одредено и доделено од општеството.

Рамката ја дава општеството на основа на взаемно договорениот закон (како наследство многу одамна и дополнуван со времето), усвоените религијски норми и догми, како и традицијата и обичаите. Сите тие нешта ги прават рамките.

Разликите претставуваат оддалечување од востановените рамки, а општеството не се чувствува комотно кога некои  негови ченови излагаат од востановените рамки. Тоа е интерпретирано како негирање на востановените критеријуми и норми, а со тоа и уривање на оноа што општеството го смета за своја вредност.

Излагањето од рамкиите во суштина е практицирање на личната слобода. Или што би рекла жена ми "follow your heart".... and don't judge yourself".







Изменето од Messenger - 02.Мај.2012 во 20:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 20:44
Луѓето се посигурни кога функционираат во рамка. Јас дел од животот поминав функционирајќи во таа рамка, ми даваше чувство на безбедност. Како одмина времето сфатив дека не ме чува таа рамка туку само ми дава една илузиорна безбедност, но некако ме гушеше. Пред 4 години го осетив тоа гушење и затоа го побарав својот пат да научам како да излезам оттаму затоа што имав потреба да го вкусам животот со своите сетила, буквално да го исплазам јазикот и да видам дали и воздухот има некаков вкус... колку и да звучи патетично. Е тука е клучниот момент! Безграничноста, слободата е таа што не плаши затоа што колку што е добра слободата има луѓе кои што кога ќе ја осетат црпат од бунарот полн со загадената вода. Слободата има два поларитета. Животот колку што е убав на овој свет толку е и опасно затоа што покрај убави работи светот е полн и со закани. Луѓе преку слободата, надвор од решетките допреле до злото... и затоа ни се можеби потребни тие тесни рамки независно дали има логика темата на која и се нафрламе и ја отфрламе - се заради тоа илузиорно чувство на безбедност. Некогаш и ни треба да мразиме некои појави за да ја вадиме некако индиректно таа пасивна агресија потисната во нас... не знам, само што сепак, мислам дека луѓето треба да сфатат што треба да се отфрли како појава а што да се прифати. Постојат реални закани и нереални. Страв од GLBT популацијата е нереален затоа што никому никако не му наштетува а и не гледам некаква причина за толку агресија и омаловажување затоа што некој е поинаков и тоа не по свој избор.  И жена ти убаво си кажува  "follow your heart".... and don't judge yourself". ... мене долго време ме движеа стиховите на Еминем од песната Beautiful 

In my shoes, just to see
What it's like, to be me
I'll be you, let's trade shoes
Just to see what it'd be like to
Feel your pain, you feel mine
Go inside each other's minds
Just to see what we find
Look at sh*t through each other's eyes
But don't let 'em say you ain't beautiful, oh
They can all get f**ked.
Just stay true to you
So don't let 'em say you ain't beautiful
Oh, they can all get f**ked.
Just stay true to you
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 01:57
Слободата е венчана за одговорност. Кармата (прочинско-последичниот закон во Светов) е вкоренета токму во тоа.

И затоа секој си одговара само за себе си...

Инаку, рамката во која треба да  се движи човекот со својата слобода одамна е посочена од Исуса. Тој вели "прави им на луѓето оноа што сакаш да ти прават и тие тебе".

Со други зборови, твојата лична слобода, која е гарантирана од Бога, е позитивна с'е додека не им штетиш на другите... уште подобро - кога со своето делување преку таа слобода им правиш добро и на другите, не само на себе.

Друга рамка нема.

Ти си слободна личност и ќе сркаш оноа што ќе си зготвиш. Затоа биди добар готвач... и биди одговорна за себе си... остави ги другите да си одговараат за нив, ионака не можеш да смениш ништо околу тоа.




 


Изменето од Messenger - 03.Мај.2012 во 01:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 02:06
Да, јас сум од оние кои што знаат дека слободата е венчата за одговорноста, но многумина тргнуваат во погрешен правец... епа човек треба да се пази
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2012 во 21:14
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.