IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Систематски преглед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Систематски преглед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Систематски преглед
    Испратена: 15.Декември.2006 во 14:59
Би текнува ли кога бевме во основно на денот на кој што сите со картони и книшки у рака се редевме во редица и чекавме да стапнеме со нозе во мастило, да прочитаме бројки и букви со едно па после со друго око, теткицата (секогаш најружната и најненасмеаната) да ни земе крф од прст, да ни стават вакцина....

Колку ги мразев овие денови ....
ама сеа сметам дека беа многу ОК, затоа што од немукает со завршување на основно (евентуално ако имало и еднаш у средно, ама сеа не ми текнува) завршија и моите систематски.....

Мислам дека треба и законски секоја фирма да им организира еднаш годишно систематски на вработените.

Star
Motivation is game in my hands
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2006 во 15:17
Да , апсолутно си во право ,потребно е фирмите да бидат законски притиснати тоа да го прават . Кај мене во фирмата имаше годинава таков систематски за одредена поризична група на вработени . Слушнав сега дека има иницијатива да се притисне менаџментот да финансира специфични прегледи за жените што ако бидне би било за секоја почит .
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2006 во 15:18
mrazam da odam na sistematski, a posle i naskola treba da odam
neka odat po gavolite
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2006 во 16:00
Tocno Ivana se sekavam na ova ama vo ambolanta odevme i cekavme red, so nas i eden roditel taka beshe kaj mene vo osnovno...

Sistematskiot pregled za mnogumina e zavrshen neli, sme se razvile demek, nemame iskrivuvanje so rbet, dobro gledame, krv ke ispitame ako ne daj boze e potrebno proveruvame itn..no ne e sekogash taka neli, sepak sami treba da sme svesni za nasheto zdravje i da se pravat redovno ednash godisho istite.No ke receme, NEMUKAET, koj sega ke odi i ke se vlechka po labaratorii i ordinacii vo ambolantite na klinikite.

Italija znaci zboruvam za zemja vo koja sum...od koga stanav zitel nejzin so adresa i site marifeti, vednash mi pristigna pokana da se javam na pregled.(vo tek mi bese otvaranjeto na butikot, znaci se vodev nevrabotena).Neli malku cudno zarem od Afrika sum ili sto im e na ovie,...no toa e zakon.Se javiv na pregled koj istiot mi go imaa zakazano.Sistematskiot se sostoese od analiza na krv, psihichka sostojba, visina tezina i kako devojka onoj zadolzitelen ginikoloshki pregled so papanikolau test.Ova znaci samata drzava si gi povikuva zitelite na vakov pregled, navistina fantastichno regulirano.No ova e taka zosto vo Italija funkcioniraat opshtinite i tie se koi se grizat duri i za zdravjeto na svoite ziteli.
Dodeka rabotnicite koi se vraboteni vo fabrika , na gradilishtata itn.. imaat vakov pregled na sekoja vtora godina a istiot go plaka (mislam na participacija, zdrastveno si osiguran )nivniot pretpostaven-gazdata.Изменето од maja - 15.Декември.2006 во 16:04
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2006 во 11:13
Сега имаме таков закон со Правилник во МК....
задолжителни прегледи на секои 6 месеци..Доколку Работодавецот не ги обезбеди за своите вработени навреме ке подлежи на казна од 300.000 па нагоре..
Обавезно обуки за заштита при работа како и лекарски прегледи спрема работното место..
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 14:15
se na se ima 4 sistematski pregledi vo osnovno i 2 vo sredno uciliste sto e sekako malku. Vo nekoi zemji sistematskite pregledi se zadolzitelni so zakon na sekoi 6 meseci.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 14:43
Ne na sekoi 6 meseci(zboram za Italija) zavisi od starosta, rangirano e vo grupi, jas sum vo onaa grupa kade sto sistematskiot e na 2 godini.Kaj decata e ednash godishno, a veke posle 45 e na edna godina povtorno i posle 65 na 6 meseci...sekoja zemja so svoj zakon vo zdrastvoto.

Za zdravjeto se grizime sami, a odgovornosta e nasha kolku ke se pridrzuvame kon ova.Sekoja bolest otkriena na vreme se lekuva, ne se dozvoluva pushtanje na koreni na istata i premin vo hronichna
Кон врв
Arm'nj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arm'nj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 14:45
od nisho ne zavisit...zadolzitelno e i ovde za vo sekoja organizacija...
samo toa treba i sami da go prajme....\
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 14:54
Zadolzitelno da, no kolku se pridrzuvame kon toa, ili poradi nashata neodgovornost se vovede ova, pa za sekoe ne pojavuvanje sledi kazna, kako e vo MK?Vo Italija dobivash opomena...a potoa tvoe e toa dali vtoriot pat ke se javish ili ne, dodeka rabotodavecot ke dobie debele parichna kazna ako rabotnikot ne mu se javil na pregled...(no da se zeme vo predvid deka vrabotenosta na italijanie e nad 70 %.)
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 10:49
Jas zborev za sistematskite pregledi na decata, vo SAD na pr. zadolzitelno se vrsat na sekoi 6 meseci.

Pa porano i ovde kaj nas bez lekarsko uverenie covek ne mozese da konk*rira nikade, a sega i bez diplomi se vrabotuvaat.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:33
Потрбен е. Нема регистрација без технички птреглед.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 15:53
Vchera imavme sistematski pregled
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ssssssssssssss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 15:54
Mi teknuva gi gledavme zenskite eeeeeeee ubavi vreminja
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 16:06
Секогаш имав страв случајно да не сум фатила вошки и баш пред систематски увек ме чешаше косата (сугестивно). Кај нас на работа прават систематски еднаш годишно а ние и дека работиме со заразни болести редовно се вакцинираме.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.