IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Histogrami
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Histogrami

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Histogrami
    Испратена: 08.Декември.2006 во 03:56
Me interesira kolku chlenovi na ovoj sajt koristat histogram dodeka fotografiraat?

Povelete javete se i ako moze objasnite go vasiot stav po ova prashanje.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 09:48
Бидејќи на дисплејот фотографиите ми изгледаа добро експонирани, а дома беа ќутук темни, започнав да користам хистограм, но само да се уверам дали е добро експонирано.

Сега го научив сонито, па и гледањето во хистограмот е се поретко
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:16
histogramot go koristam za da proveram dali ima izgoreni delovi na fotografijata, no edinstveno za toa. mozebi koga ke imam podobar aparat, mnogu pocesto ke go koristam histogramot
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 21:45
Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.

Po fotografiranjeto proveruvam histogram samo koga imam ekstremno teski svetlosni situacii. Toa bese malku pocesto vo vremeto koga prejdov od film na digitalec poradi namaleniot dinamicki opseg, no so tek na vreme se polesno mi e da procenam i so oko.

Donekade pomaga i toa sto sum relativno efikasen vo koristenje na kombinacijata na spot metering i nekakva skratena varijanta na zonskiot sistem ;)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 22:40
Originally posted by Mire Mire напиша:

Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.


??? Mozes ovoj del da go objasnis? Kako toa mislis deka histogramot ne e ist pred i posle snimanjeto? Za kakov histogram zboruvas pred da napravis slika i na kakov histogram mislis po slikanjeto?
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2006 во 17:58
i jas go koristam za da vidam da ne imam izgoreni delovi na fotografijata najcesto.a ponekad i da ne imam mnogu temni zavisi kako sakam da iskoci fotkata.kraj kraeva slikam u nef format taka da posle si menjam so mi tekne
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2006 во 08:51
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.


??? Mozes ovoj del da go objasnis? Kako toa mislis deka histogramot ne e ist pred i posle snimanjeto? Za kakov histogram zboruvas pred da napravis slika i na kakov histogram mislis po slikanjeto?


Zoran, ti si profi i sigurno imas rabota so DSLR-ovi, no onie sto koristat hibridi kako mene (Fuji S9000 im live preview na LCD) imaat moznost da go vklucat i gledaat histogramot od slikata vo viewfinderot i pred da ckrapnat. Problemot e sto tie dve ne se sekogas isti i cesto pati ne se ni isplati covek da si ja narusuva slikata vo VF-ot so toa sto ce ima histogram prikazan kako PIP (picture in picture).

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2006 во 11:11
So Olympusot (C750UZ) koristev redovno, pred i posle eksponiranjeto, zaradi kontrola.
Na DSLR-ot mozam da gledam samo otposle, so dodatna 'blinking' indikacija na potencijalno pretemni ili izgoreni delovi.
Koklku sto jas znam, edinstveni proizvoditeli koi nudat live preview na LCD (a so toa i histogram pred okinuvanje) se Fuji i Olympus.
Najverojatno i ke imav Olympus dokolku imase AS sistem.
Sto se odnesuva do histogramot, ednas veke pisuvav za prednosta na blago preeksponiranje (histogram na desno), vo kontekst na snimanjeto vo RAW.
Zoki najverojatno dobro se sekava na diskusijata.
Ne sum pobornik na simplificiran zonski sistem (merenje vo nekolku tocki i racunanje, iako e mnogu precizna metoda), bidejki mislam deka e logicno toa da i go prepustam na kamerata, iako moram da priznaam deka vo teski svetlosni uslovi, taa odi po linija na najmal otpor (da nema izgorenici). So tek na vreme se steknuva oset. Pa i da zgresam, sekogas imam histogram, neli?

Изменето од aboskovski - 10.Декември.2006 во 11:22
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2006 во 11:26
Hehe, Angel toa e maalku pokompliciraniot zonski sistem, so merenje na najtemen i najsvetol del sto treba da sodrzi detali i presmetka na vrednost za 5ta zona.
poednostavnoto e da pamtis sto se spadja vo 5ta zona ;)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:26
Mire,

Nesto ne mi e jasno okolu toa histogram pred i posle slikanje. Kako moze pri nepromeneti svetlinski uslovi na slikanje na ist objekt da imas dve razlichni vrednosti na histogrami. Toa e vozmozhno samo ako prviot go meri vistinskite vrednosti, a vtoriot go meri onoa kako sto go zabelezil aparatot. Vo toj sluchaj prvoto ne ti ni treba bidejki za tebe edinstveno e relevantno samo sto si zapishal i sto ke ponesesh doma. Vo takviot sluchaj bi trebalo da go konsultiras samo histogramot od napravenata slika.

A sega vo vrska so onoa, pomestuvanje na histogramot na desno. Toa e edna od finesite na rabota so overekspozicija za da se dobie poramnomerna raspredelba na gustinata na informacijata preku celata dolzina na histogramot. Kako takva taa ne se koristi za sekoja situacija na slikanje, tuku togas koga objektot na slikanjeto ima tesna dinamichka reflektivnost (karakteristichen primer e koga objektot na slkanjeto ima samo edna boja so nejzinite nijansi), pa so pravilnata ekspozicija seta informacija bidnuva natrupana nekade vo sredinata na histogramot - 5-ta zona vo zonskiot sistem. Vo toj sluchaj se preporachuva pomestuvanje na desno so sto gustinata na informacijata bi se rasporedila na pogolema dolzhina na histogramot. Vo ostanati priliki, kade sto ima shirok dinamichki opseg vo koj ke vi se javat znachitelni vrednosti od edniot do drugiot kraj na histogramot, i vo sluchaj ako fotoaparatot ne nudi vistinski RGB histogram za potpolna, vistinska i kritichna kontrola, toa ne e mnogu preporachlivo.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 23:09
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mire,
Vo ostanati priliki, kade sto ima shirok dinamichki opseg vo koj ke vi se javat znachitelni vrednosti od edniot do drugiot kraj na histogramot, i vo sluchaj ako fotoaparatot ne nudi vistinski RGB histogram za potpolna, vistinska i kritichna kontrola, toa ne e mnogu preporachlivo.


ne bi se slozil, ama me mrzi pak da ti objasnuvam.




citaj tuka



Изменето од aboskovski - 11.Декември.2006 во 23:11
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 02:55
Angel,

Koga opfakas sirok dinamichki opseg od edniot kraj do drugiot kraj na histogramot, toa znachi deka gi zadrzuvas maksimalnite vrednosti na temni i svetli detali bez da gi izgoris ovie poslednive. Koga veke stoish na limitot od desnata strana, kako mislis da eksponiras uste poveke na desno bez da platis cena za toa?
Sigurno ima nesto sto do sega ne mi bilo poznato od tehnikata na eksponiranje...dokolku te mine mrzata mozes da napishesh dva-tri zbora.

Vo megjuvreme go vidov linkot sto si go postiral i navistina ne zabelezav nisto sto bi go negiralo onoa sto veke go rekov. Ako sum propustil nesto, svrti mi vnimanie, ili isechi i postiraj tuka.

Onie koi sakaat da razberat na poednostaven nachin nesto poveke za ulogata i upotrebata na histogramot mozat da pojdat tuka:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/understanding-histograms.shtml

Imate objasnuvanje so ednostaven jazik i so dobri slikoviti primeri. Za zal, tekstot voopsto ne navleguva vo vaznosta na RGB histogramite. Mislam deka kamerite sto poveketo od vas gi imaat ne pokazhuvaat takvi histogrami, pa taka toa sega ne e ni tolku vazno za diskutiranje.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 05:00
Angel, bas nesto razmisluvav okolu temava i pomisliv deka mozebi ne se razbirame sto tochno mislime dodeka pisuvame na forumov. Koga velam ekspozicija so maksimalni vrednosti na svetli detali bez izgoruvanje, mislam na histogram koj odi na desno bez da klipira. Ako toa ne bese jasno od onoa sto go zborev prethodno, eve go povtoruvam uste ednas.

Ne razbiram dali ti velis deka i pokraj takviot histogram, koj samo sto ne dopirnal na desnata granica, ti bi go pridvizil uste poveke vo desno (preeksponiral)? Ili mozebi mislese na nesto drugo?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 07:39
Istoto go kazuvame site trojca (koga stanuva za histogramot posle slikanje).
Sto se odnesuva do razlikite vo dvata histogrami, problemot e voobicaeno vo AD konvertorot i vo in-camera algoritmite.
Najcesto razlikite ne se znacajni, no mene sekako mi ide na zivci da mi se seta histogram pred oci dodeka komponiram. Jas sum od onie sto pretpocitaat da si dadat vreme ubavo da ja poglednat slikata vo VF-ot pred da ckrapnat. Ekspozicijata e tehnikalija, a so digitalcite, sekogas ima second shot i ako utnam nesto, iako, retko koga sum povece od 1/3 EV nadvor od ona sto sum go sakal Wink

RGB histogramot e biten samo po prasanje na gorenje na odredeni delovi na histogramot ... na primer OK eksponirani sin i crven kanal, a izgoren zelen i sl.
Vo sekoj slucaj, site poasolni digitalci ce dadat indikacija vo konecniot, master histogram, taka sto nema bas tolkava potreba od RGB histogram.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.