IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Деца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 261262263
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2019 во 16:17
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;µ&amp;#208;»&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;°&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;° &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;»&amp;#208;°&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2019 во 00:38
[/IMG]Povezana slika
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2019 во 11:39
Slikovni rezultat za funny kids
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2019 во 19:43
Slikovni rezultat za kids funny
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2020 во 22:59

Мајка на 19 години: Ми кажаа дека животот овде застанува, дека сум била лош примерТена Божановиќ забременила на 18 години и родила син, Мате, која сега има пет месеци. Таа напиша искрен текст кој е реален извештај за тоа како изгледа денес да се биде млада мајка.

Нема идеално време за мајчинство или за нешто друго во животот. Но, во последните неколку години многу жени подоцна го раѓаат своето прво дете, сепак се сметаат за „постари мајки“, но подеднакво необично се гледаат и мајките кои забремениле пред да наполнат 20 години.

Тена Божановиќ забременила на 18-годишна возраст, а нејзиниот син Мате сега има пет месеци.

"Кога излегоа на тест две црвени цртички, јас бев со мојата пријателка Лора. Најпрво беше мал шок, но навистина, најискрено, сè после тоа беше чувство на чиста среќа. Јас тогаш бев осумнаесет а се породив надеветнаесет" , рече младата мајка, објаснувајќи дека бременоста не била планирана, но нејзиниот сопруг (тогаш дечко) и таа го пречекале нивниот син со широки раце. Исто така, и двете семејства не добиле никакви негативни коментари, напротив, не можеле да дочекаат да го сретнат својот внук, што не може да се каже за остатокот од околината. "Имаше различни  коментари од познаници и таканаречени пријатели. Најмногу ме поддржуваше семејството, сопругот и индивидуалните пријатели. Огромното мнозинство пријатели целосно ме разочараа. Наместо да споделат среќа со мене, ми свртеа грб. Тие престанаа да пишуваат дури и не ме поздравуваа. Токму тие ме охрабрија да го напишам овој текст, што претставува мешавина од емоции “, рече таа. Го пренесуваме нејзиниот текст на социјалните мрежи во целост: Госпоѓо, разбирам, ти се породи на 37-годишна возраст, но тоа не значи дека може да ја наречеш мојата рожба грешка. Јас сум, мајка на деветнаесет години. Без шминка, со подочници, бидејќи Мате беше буден цела ноќ. Сеедно, тој емојата омилена слика. А ова е мојот текст.

Ми беше кажано дека животот тука запира. Всушност, започна еден нов. Пред девет месеци неговото мало срце почна да чука. Малото срце што го формирав под моето. Двајцата поминувавме со денови дишејќи, јадевме и спиевме заедно додека другите гледаа во мојот стомак. Тоа е како никогаш да не виделе 3800 грама љубов на едно место. Ми рекоа да се „ослободиме“. Знам, звучи грдо, но Мате не ги слушна бидејќи го слушаше моето чукање на срцето. Честопати му пеев песни за да се сетам на мојот глас што би го водел низ животот. Тие им пееја народни песни на своите насилни момчиња, а во исто време се оддалечуваа од мене како нивна пријателка, затоа што - јас сум лош пример. Мајката на мојот пријател еднаш ми кажа дека и е „многу жал“ што сум бремена.

„Правиот пат“ не постои, тоа е за сите поединечно затоа што за сите не не прави среќни една иста работа.. Утре ќе се смеете на новиот хит, јас ќе се насмевнам на мојот син, и тоа е добро.

Не ви велам да одите помојот пат, или да се откажувате од цигарите и секојдневното кафе со пријателите. Затоа, ве молам да не ми кажете да се откажувам од моето дете, затоа што тоа се зборови што сте ги научиле напамет. Научивте дека мора да се прашувате и да зјапате во стомакот затоа што можете да го видите моето младо лице со тоа, но не научивте дека тоа е грдо и дека погледот ме прави да се чувствувам непријатно. Мајка ти те родила  на возраст од 34 и пол години, но твојот груб изглед и глупави коментари велат дека таа не те научила на основни работи. Госпоѓо, ве сфаќам, вие сте го родиле вашето прво бебе на 37 години, но тоа не значи дека можете да ја наречете мојата рожба грешка. Чичко, нема потреба да ми зборуваш за заштита затоа што ја знаеме оваа напамет. И, зошто ве занима дали се случило случајно, ако јас со насмевка ги деновите до раѓањето?

Тетка во продавницата, да, тоа е таткото на бебетодо мене, престанете да се прашувате дека има дваесет. Да, едвај чекаме да одгледаме бебе заедно, но зошто ве интересира тоа? Станува збор за нов живот што се разви во мене девет месеци. Со него ми се зголеми исчекувањето и радоста и не очекуваат уште многу години заеднички. Не кријте ја насмевката и не очекувајте од мене да го погледнам подот затоа што различно ја дефинираме среќата.

Не судете ако не знаете подобро. Создадете ја вашата среќа наместо да уништите нечија друга

"Мојот текст е реален извештај за тоа како е денес да се биде млада мајка. Јас ја напишав мојата приказна таму за да ги охрабрам и мотивирам другите млади мајки. Бидете силни и упорни во вашата цел да го подигнете вашето убаво мало бебенце. Чувајте ја главата високо и гордо,  на малото суштество му треба среќна мајка која ќе го чека со отворени раце, никогаш не дозволувајте околината да ве смени, а пораката до општеството е совршено јасна во текстот. Не судете ако не знаете подобро. “, Рече Тена, додавајќи дека во моментот нема други пријателки  мајки, но таа би сакала да може да споделува искуства, да се дружи и да го запознае малото нејзино момче со други бебиња. Јас се пораќав повеќе од четири часа. Ужасно болно, но читајќи туѓи искуства, сепак сум се породила брзо", "Моето бебе е навистина убаво и мирно. Тој има мали проблеми со бубрезите, но ние редовно одиме на контролата и сè е добро. Тој е весело момче кое сака внимание, погледи, песнички и вежбање. Мислам дека не му недостасува ништо! Еден ден тој ќе прерасне во прекрасен млад човек, а јас ќе дадам се од себе за тоа “, вели гордата мајка.Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2020 во 12:08
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2020 во 22:48Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 261262263
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.