IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > »нтима > —емеЉство
  јктивни теми јктивни теми RSS - ƒеца
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

ƒеца

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  123 263>
јвтор
ѕорака ќбратен редослед
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар “ема: ƒеца
    »спратена: 19.ƒекември.2020 во 22:48£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 08.£уни.2020 во 12:08
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
zamislena  ликни и види ги опциите
—ениор
—ениор
Ћик (аватар)

–егистриран: 03.£ануари.2010
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 14566
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ zamislena ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 07.‘евруари.2020 во 22:59

ћаЉка на 19 години: ћи кажаа дека животот овде застанува, дека сум била лош пример“ена ЅожановиЭ забременила на 18 години и родила син, ћате, коЉа сега има пет месеци. “аа напиша искрен текст коЉ е реален извештаЉ за тоа како изгледа денес да се биде млада маЉка.

Ќема идеално време за маЉчинство или за нешто друго во животот. Ќо, во последните неколку години многу жени подоцна го раГаат своето прво дете, сепак се сметаат за Дпостари маЉкиУ, но подеднакво необично се гледаат и маЉките кои забремениле пред да наполнат 20 години.

“ена ЅожановиЭ забременила на 18-годишна возраст, а неЉзиниот син ћате сега има пет месеци.

" ога излегоа на тест две црвени цртички, Љас бев со моЉата приЉателка Ћора. ЌаЉпрво беше мал шок, но навистина, наЉискрено, сè после тоа беше чувство на чиста среЭа. £ас тогаш бев осумнаесет а се породив надеветнаесет" , рече младата маЉка, обЉаснуваЉЭи дека бременоста не била планирана, но неЉзиниот сопруг (тогаш дечко) и таа го пречекале нивниот син со широки раце. »сто така, и двете семеЉства не добиле никакви негативни коментари, напротив, не можеле да дочекаат да го сретнат своЉот внук, што не може да се каже за остатокот од околината. "»маше различни  коментари од познаници и таканаречени приЉатели. ЌаЉмногу ме поддржуваше семеЉството, сопругот и индивидуалните приЉатели. ќгромното мнозинство приЉатели целосно ме разочараа. Ќаместо да споделат среЭа со мене, ми свртеа грб. “ие престанаа да пишуваат дури и не ме поздравуваа. “окму тие ме охрабриЉа да го напишам овоЉ текст, што претставува мешавина од емоции У, рече таа. √о пренесуваме неЉзиниот текст на социЉалните мрежи во целост: √оспоГо, разбирам, ти се породи на 37-годишна возраст, но тоа не значи дека може да Ља наречеш моЉата рожба грешка. £ас сум, маЉка на деветнаесет години. Ѕез шминка, со подочници, бидеЉЭи ћате беше буден цела ноЭ. —еедно, тоЉ емоЉата омилена слика. ј ова е моЉот текст.

ћи беше кажано дека животот тука запира. ¬сушност, започна еден нов. ѕред девет месеци неговото мало срце почна да чука. ћалото срце што го формирав под моето. ƒваЉцата поминувавме со денови дишеЉЭи, Љадевме и спиевме заедно додека другите гледаа во моЉот стомак. “оа е како никогаш да не виделе 3800 грама Ъубов на едно место. ћи рекоа да се ДослободимеУ. «нам, звучи грдо, но ћате не ги слушна бидеЉЭи го слушаше моето чукаЬе на срцето. „естопати му пеев песни за да се сетам на моЉот глас што би го водел низ животот. “ие им пееЉа народни песни на своите насилни момчиЬа, а во исто време се оддалечуваа од мене како нивна приЉателка, затоа што - Љас сум лош пример. ћаЉката на моЉот приЉател еднаш ми кажа дека и е Дмногу жалУ што сум бремена.

Дѕравиот патУ не постои, тоа е за сите поединечно затоа што за сите не не прави среЭни една иста работа.. ”тре Эе се смеете на новиот хит, Љас Эе се насмевнам на моЉот син, и тоа е добро.

Ќе ви велам да одите помоЉот пат, или да се откажувате од цигарите и секоЉдневното кафе со приЉателите. «атоа, ве молам да не ми кажете да се откажувам од моето дете, затоа што тоа се зборови што сте ги научиле напамет. Ќаучивте дека мора да се прашувате и да зЉапате во стомакот затоа што можете да го видите моето младо лице со тоа, но не научивте дека тоа е грдо и дека погледот ме прави да се чувствувам неприЉатно. ћаЉка ти те родила  на возраст од 34 и пол години, но твоЉот груб изглед и глупави коментари велат дека таа не те научила на основни работи. √оспоГо, ве сфаЭам, вие сте го родиле вашето прво бебе на 37 години, но тоа не значи дека можете да Ља наречете моЉата рожба грешка. „ичко, нема потреба да ми зборуваш за заштита затоа што Ља знаеме оваа напамет. », зошто ве занима дали се случило случаЉно, ако Љас со насмевка ги деновите до раГаЬето?

“етка во продавницата, да, тоа е таткото на бебетодо мене, престанете да се прашувате дека има дваесет. ƒа, едваЉ чекаме да одгледаме бебе заедно, но зошто ве интересира тоа? —танува збор за нов живот што се разви во мене девет месеци. —о него ми се зголеми исчекуваЬето и радоста и не очекуваат уште многу години заеднички. Ќе криЉте Ља насмевката и не очекуваЉте од мене да го погледнам подот затоа што различно Ља дефинираме среЭата.

Ќе судете ако не знаете подобро. —оздадете Ља вашата среЭа наместо да уништите нечиЉа друга

"ћоЉот текст е реален извештаЉ за тоа како е денес да се биде млада маЉка. £ас Ља напишав моЉата приказна таму за да ги охрабрам и мотивирам другите млади маЉки. Ѕидете силни и упорни во вашата цел да го подигнете вашето убаво мало бебенце. „уваЉте Ља главата високо и гордо,  на малото суштество му треба среЭна маЉка коЉа Эе го чека со отворени раце, никогаш не дозволуваЉте околината да ве смени, а пораката до општеството е совршено Љасна во текстот. Ќе судете ако не знаете подобро. У, –ече “ена, додаваЉЭи дека во моментот нема други приЉателки  маЉки, но таа би сакала да може да споделува искуства, да се дружи и да го запознае малото неЉзино момче со други бебиЬа. £ас се пораЭав повеЭе од четири часа. ”жасно болно, но читаЉЭи туГи искуства, сепак сум се породила брзо", "ћоето бебе е навистина убаво и мирно. “оЉ има мали проблеми со бубрезите, но ние редовно одиме на контролата и сè е добро. “оЉ е весело момче кое сака внимание, погледи, песнички и вежбаЬе. ћислам дека не му недостасува ништо! ≈ден ден тоЉ Эе прерасне во прекрасен млад човек, а Љас Эе дадам се од себе за тоа У, вели гордата маЉка. он врв
pajser  ликни и види ги опциите
—ениор
—ениор
Ћик (аватар)
kloshar

–егистриран: 04.ћарт.2011
ЋокациЉа: Lao People's Dem. Rep.
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 13899
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ pajser ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 23.јвгуст.2019 во 19:43
Slikovni rezultat za kids funny
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
 он врв
pajser  ликни и види ги опциите
—ениор
—ениор
Ћик (аватар)
kloshar

–егистриран: 04.ћарт.2011
ЋокациЉа: Lao People's Dem. Rep.
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 13899
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ pajser ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 02.£уни.2019 во 11:39
Slikovni rezultat za funny kids
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
 он врв
pajser  ликни и види ги опциите
—ениор
—ениор
Ћик (аватар)
kloshar

–егистриран: 04.ћарт.2011
ЋокациЉа: Lao People's Dem. Rep.
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 13899
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ pajser ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 09.ћаЉ.2019 во 00:38
[/IMG]Povezana slika
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 22.јприл.2019 во 16:17
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;µ&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞ &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 22.јприл.2019 во 16:17
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;µ&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞ &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
pajser  ликни и види ги опциите
—ениор
—ениор
Ћик (аватар)
kloshar

–егистриран: 04.ћарт.2011
ЋокациЉа: Lao People's Dem. Rep.
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 13899
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ pajser ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 21.јприл.2019 во 00:22
Slikovni rezultat za funny kids
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 19.јприл.2019 во 09:04
Decinja-so-isklucitelno-ubavi-oci-01.jpg
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 27.ћарт.2019 во 21:41
&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;


&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;


&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;


&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;


&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;

&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;

&amp;#208;&amp;#149;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#132;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#155;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 18.ћарт.2019 во 09:47
najubavite-deca-vo-svetot-koi-ja-reklamiraat-svojata-ubavina-na-instagram-foto-01.jpg
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 06.‘евруари.2019 во 11:37
devojceto-koe-ima-potencijal-da-ja-dobie-titulata-najubavo-devojce-vo-svetot-001.jpg
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 105588
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£ануари.2019 во 16:26
&amp;#208;&amp;#146;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;∞
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  123 263>
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,313 секунди.