IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЦЕНОВНИЦИ ВО ЦРКВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЦЕНОВНИЦИ ВО ЦРКВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЦЕНОВНИЦИ ВО ЦРКВА
    Испратена: 28.Ноември.2006 во 11:12
На оваа тема ме поттикна последниот напис во он.нет
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=CA1D696AE9F70F4DBDEC25EED25C6898
, иако не дека и порано не сум размислувал за ова прашање...

Зошто во црквите да се наплатува за духовни активности?

Особено кога Исус Христос во Св. Писмо вели:

„Бесплатно добивте, бесплатно давајте“ (матеј 10:8)
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 11:23
A, kako svedskite protestanti go sobrale religiozniot danok, Besplatno?Smile
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 12:01
Их, бре Владе, како го сфати ова веднаш како напад? Јас не реков ниту протестанти ниту православни... Прашав зошто да се наплатува? Или ако сатаната прави нешто, тоа е оправдување и за нас?

Во шведска данокот е доброволен, чисто за информација. Нејќеш не мораш. Никој не те уценува за крштевка или слично да дадеш пари...
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 16:46
Bi sakal da te ispravam Adzjija ne vo sekoja crkva ima cenovnik,eve na primer vo NITU eden manastir ne se naplaka za nisto nitu za vencavanje,nitu za krstevaNje.nitu za krevaNje slavski kolac.Tocno e deka vo nekoi crkvi ima cenovnici i jas ne se soglasuvam so toa ,ama mnogu vazno e deka vo site parohii se naogaat crkvi kade sto nisto ne se plaka.
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 16:58
Супер ако е така. Имав едни пријатели кои сакаа да се венчаат во црква, и попот првото нешто што им кажа беше колку тоа ќе чини... Ниту дали се крстени, ниту дали е трудна, ниту ништо... За жал таквите свештеници го срамотат христијанството и ја создаваат сликата која ја има масата народ дека „христијанството е лицемерие“...
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 17:10
Vo sekoe stado ima po nekoja CRNA OVCA AZjija
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 17:53
Originally posted by аџија аџија напиша:

Супер ако е така. Имав едни пријатели кои сакаа да се венчаат во црква, и попот првото нешто што им кажа беше колку тоа ќе чини... Ниту дали се крстени, ниту дали е трудна, ниту ништо... За жал таквите свештеници го срамотат христијанството и ја создаваат сликата која ја има масата народ дека „христијанството е лицемерие“...



poveketo slucaevi se vakvi,nikoj ne proveruva dali se krsteni mladite ili dali e krsten kumot,a za +pari ke te vencaat i vo postiCrya dali nekoj znae kolku se naplaka opevanje na grob za zadusnica i da mi kazete pod koja eparhija spagja Aerodrom i koja crkva nema tuka  cenovnik.....
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 17:58
Originally posted by beleg beleg напиша:




poveketo slucaevi se vakvi,nikoj ne proveruva dali se krsteni mladite ili dali e krsten kumot,a za +pari ke te vencaat i vo postiCrya dali nekoj znae kolku se naplaka opevanje na grob za zadusnica i da mi kazete pod koja eparhija spagja Aerodrom i koja crkva nema tuka  cenovnik.....
Za ova ke si go prasas Arhepiskopot a ako pobaras da znaes deka ke najdes
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 18:00
Jas sakam da dadam pari ama jas kolku sakam a ne da mi e odredeno ne mi lici taka deka e Bozije me sfakas?

A ti mislis deka na nas obicnite vernici ni e taka lesno da dojdeme do Arhepiskopite ili do drugite poglavari..


Изменето од beleg - 28.Ноември.2006 во 18:03
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 07:13
Originally posted by аџија аџија напиша:

Их, бре Владе, како го сфати ова веднаш како напад? Јас не реков ниту протестанти ниту православни... Прашав зошто да се наплатува? Или ако сатаната прави нешто, тоа е оправдување и за нас?

Во шведска данокот е доброволен, чисто за информација. Нејќеш не мораш. Никој не те уценува за крштевка или слично да дадеш пари...
 
Pa ni tuka nikoj ne te ucenuva. Jas kolku sto znam siromasnite semejstva i sega ne plakjaat za nisto. No, sigurno deka bi bilo fenomenalno i nie ovde da go primenime svedskiot model, koj prepostavuvam e vo sodejstvo so drzavata i e reguliran so zakon.
 
P.S. Ne sakav da te navredam Adzija, no vo ona sto go bese napisal, ovde i na edna druga tema, kako da vidov mala doza na licemerie. Prostevaj sto pogresno sum te razbral.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 08:26
ZOSTO NE STE REALNI,MORAS DA SI PLATIS ZA KRSTEVKA I VENCAVKA I TOA E TAKA,A DALI PLAKAAT SIROMASNITE,PA SITE PLAKAAT...POZNAVAS LI NEKOJ KOJ NE PLATIL?
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 09:03
Originally posted by beleg beleg напиша:

ZOSTO NE STE REALNI,MORAS DA SI PLATIS ZA KRSTEVKA I VENCAVKA I TOA E TAKA,A DALI PLAKAAT SIROMASNITE,PA SITE PLAKAAT...POZNAVAS LI NEKOJ KOJ NE PLATIL?
 
Da, poznavam lugje koi ne mozea da platat, no poznavam i svestenici koi vo takvi uslovi samite insistiraa da ne im bide plateno!
Zatoa rekov deka bi trebalo na poinakov nacin da se reguliraat ovie raboti vo opstestvoto, kako sto toa e slucaj so zapadnite zemji. Primer, na sekoj, koj se izjasnil za vernik, mesecno bi mozelo od plata da mu se sopira odredena simbolicna suma i tie pari bi odele na kontoto na verskata organizacija na koja i pripagja, a toj koga ke dojde vo crkva da krsteva dete, da se venca ili nekogo da pogreba, nikoj nema da mu bara pari. Taka nikoj ke nema potreba da se srami deka nema ili deka treba nekomu da mu zeme od toa sto go nema. Vaka i drzavata ke ima uvid vo finansiskoto rabotenje na verskite organizacii. Eve jas presmetav deka vo zivotot na eden covek za da se krsti, da se venca i da se pogreba mu trebaat vkupno okolu 7 500 denari i tie pari nikogas ne gi dava sam, zasto ovde se vkluceni taksite koi gi plaka i kumot, i starosvatot, i deverite itn. Za sporedba, koga jas pravev svadba, samo za sliki i snimanje so kamera (!!!) dadov poveke od 15 000 denari i tolku vo prosek sekoj od nas izdvojuva, ne vbrojuvajki ja muzikata koja cinese 400 evra, potrosenite pari za oblekuvanje, darovi i vecerata vo hotel koi iznesuvaa nekolku iljadi evra. Koga ke se sporedat ovie pari navistina e nepravdeno da se osudiva Crkvata deka nekogo go "odrala" pri naplakjanjeto na taksite.
E, sega, ako zboruvame za principi i standardi, togas najpravedno bi bilo da dade sekoj onolku kolku sto miluva. No, simbolicnoto odvojuvanje od mesecnata plata bi mozelo da se povrze vo kontekst na dobrovolno doniranje.   
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 09:07
a OPEVANJE NA GROBOVITE ZA ZADUSNICI,A DOMA KOGA TI GO SVETI STANOT,KOGA DOAGJA PRED VELIGDEN POP,A ZA SLAVA.....A I JAS SUM VEKE AKO TREBA DA SE PLAKA SEKOJ KOJ E VERNIK MESECHNO DA IZDVOJUVA I TAKA E NAJDOBRO...TAKA KE SE VIDI KOLKU SE VSUSNOST VISTINSKI PRAVOSLAVNI VERNICI I NE ZNAM DALI TOA VO MOMENTOV I ODGOVARA NA NASATA CRKVASmile
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 09:51
Црквата сама се финансира, како за одржување така за администрација.. Колку јас знам не спага ни под ниеден буџет или пак агенција со платен список...

Никаде не пишува дека треба да се палат свеќи, па ги има во црквите како адет.. И самите знаеме дека тоа во библијата го нема тоа никаде запишано, ( да се надополнам за да потенцирам..во многу дамните времиња каде немало свеќи и струја, имало собиралишта одредени за верниците кои сите се собирале покрај оган, како за бадник и таму учеле приповедале, оддтука доага до некаде свеќата како адет или традиција ) сепак постои како симбил во храмовите да се пали како за здравје така за светлина на покојниот..За свеките не се ни бунам што ке се наплатуваат зашто пред се треба да се изработат...
Кога ке отиде свештеното лице да погреба некој тогаш кажува или цена или кој колку има да даде..Нама фиксна цена која е одредена... Дома кога доага свештеното лице за слави и имендени и пред велигден да ја мироса куќата чини само 100 денари, никој не размсилува како свештеното лице дошло пред тој дом...
Околу венчавањето или крштевката имаше период кога прашав зато е тоа така зашто се наплаќа има луге кои немаат пари..
Објаснувањето следеше погоре што го напоменав, самофинансирање, оддруга страна што се 2.500 илјади денари за таков прекрасен чин на врзување пред бога кога се даваат по неколку илјади за цела свадба...
Нормално се случува и да ти кажат и колку имаш дади..Но има една интересна појава кај нас..

Има ценовник за литургија на венчавање со едно свештено лице и со три кое е поскапо, каде јас сум била сведок никој не бил венчан пред Бога со едно свештено лице, него обредот траел со по 3..Интересен парадокс кој не ми бил јасен никогаш..Но иде она кај се 2.500 таму и илјадарка плус минус не е битно..

Зар тогаш гледаме на тие ситници зашто се наплака, кога мора сепак некој да земе пари за да би се оддржал тој храм Господов..

Кога се гради црква едвај чекаме да никне и одиме да се помолиме, но никој не размислува колку макотрпно биле тие пари собирани како донација за да се изгради свет храм....

Се надевам дека не повредив или навредив никој со мојата реплика...Тоа беше само констатација моја лична..

Секое добро.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.